Zůstává tvrďákem, ale chce se zalíbit všem. Nové Subaru Forester v terénu natrhne kdejaké SUVéčko
Když závodní tým Subaru WRT na konci roku 2008 odstoupil ze světového šampionátu v rallye, znamenalo to ohromnou ránu i pro samotnou automobilku, jejíž image stála především na modelech Impreza a Legacy – právě jejich závodní deriváty se během devatenácti let, kdy závodily na náročných tratích, se vryly lidem hluboko do paměti. Japonská automobilka se proto rozhodla kompletně změnit to, jak ji veřejnost vnímá, a tím i cílovou skupinu.
Tehdejší marketingový tým Subaru zvolil trojici vlastností, se kterými budou všechna nová auta s pěticí hvězd na kapotě spojována – odolnost, spolehlivost a bezpečnost. Jednou ze dvou vlajkových lodí nové filosofie byl model Forester, jehož první generace byla představena už v roce 1997.
Jak nám šéf marketingu pro Subaru Europe David Dello Stritto během obsáhlého briefingu prozradil, v následujících letech se Forester úspěšně dostal do širšího povědomí. V každoroční anketě se oblíbené SUV přetahuje o místo druhého nejznámějšího modelu značky Subaru s větším Outbackem. Prezentace probíhala v offroadovém parku kousek od německého městečka Zossen v Braniborsku. Během následujících devadesáti minut nás totiž čekaly první jízdy se šestou generací Foresteru, přičemž celý program byl rozdělený na tři stanoviště po třiceti minutách. Porovnali jsme jízdní vlastnosti novinky s předchůdcem na silnici, otestovali schopnost překonávat extrémně náročný terén a přesvědčili se o spolehlivosti nové generace systému EyeSight. Jak to dopadlo?
K nepoznání
Už ze zmiňovaného briefingu vyplynulo, že výrobce byl s předchozí generací tohoto modelu spokojen, stejně jako jeho majitelé. Stritto prozradil, že zákazníci Foresteru jsou v drtivé většině starší padesáti let a žijí na venkově. Subaru se tedy mimo jiné snažilo zpřístupnit novinku většímu okruhu zájemců a zároveň posunout milovníky offroadu ještě o krok dál. Změny nejsou nikterak drastické, ale je jich hodně – na první pohled rozhodně zaujme přepracovaný vzhled exteriéru.
Designéři se překvapivě odklonili od dosavadního směřování Subaru a karoserii značně zjednodušili. Ubyly extravagantní křivky, které nahradily elegantní a plynule navazující linie. Přes rameno jsem zaslechl rozhovor kolegů, kteří označili tento styl za „zameričtělý,“ a musím uznat, že na tom něco je. Nakonec právě Spojené státy jsou pro Forester zdaleka největším trhem – za posledních 10 let se tam prodalo asi 16 milionů kusů. Já s novým designem exteriéru nemám sebemenší problém. Líbí se mi, jak vizuálně nabral na houževnatosti, ačkoliv je jen o 16 milimetrů delší a 14 milimetrů širší. Mám radost, že si SUV ponechalo velké prosklené plochy, takže je z kabiny skvěle vidět, a to i díky tenkým A-sloupkům.
Povědomá kabina
Když už jsem se zmínil o interiéru, ten se naopak zbytku modelové řady přiblížil tím, že převzal novou univerzální koncepci s velkým, vertikálně situovaným displejem uprostřed. Přesto je znát konzervativní přístup japonské značky, takže teplotu uvnitř, hlasitost médií či ofuk předního a zadního skla lze ovládat pomocí fyzických tlačítek. Systém dotykové obrazovky je zcela evidentně vytvořen se snahou, aby se v něm řidič dokázal co nejrychleji zorientovat a na potřebný úkon vynaložil co nejméně času.
Staromilce potěší analogové „budíky“ a zachování imitace řadicí páky. Nová generace interiéru znamená také pokročilý monitoring řidiče prostřednictvím kamer v palubní desce, které výrazně vylepšují bezpečnostní asistenty (poznají, když řidič nedává pozor na jízdu), ale také komfortní funkce. Po registraci do systému (naskenování obličeje) kamery poznají, který z přihlášených uživatelů obsadil místo řidiče, a podle toho upraví nastavení – třeba polohu sedadel, zrcátek či konfiguraci klimatizace.
Mnohem tišší jízda
Na prvním stanovišti jsem měl možnost krátce ověřit jízdní vlastnosti na pevném povrchu. Trasa zahrnovala přejezd přes nerovnosti (dlaždice, koleje atd.), losí test, slalom a další disciplíny, které měly potvrdit slova šéfa marketingu. Velkým tématem prezentace byl totiž zvýšený komfort v kabině, čehož se dosahovalo upravenou technologií výroby karoserie (nyní se lisuje téměř vcelku, zvlášť se vyrábí pouze boční panely – torzní tuhost se tak zvýšila o 10 procent), větším množstvím tmelicího materiálu a sedadly, která známe například z modelů Crosstrek či Impreza. Ty mají za úkol minimalizovat naklánění těla pasažérů, čímž se výrazně snižuje subjektivní pocit „ruchu“ v kabině.
V přímém porovnání musím uznat, že generační posun je znát okamžitě, a to především na menších nerovnostech. Částečně vyladěno bylo také řízení, které se zdá být nepatrně jednodušší, a celý vůz je v nízkých rychlostech tedy agilnější. Bohužel nebylo mnoho prostoru pro vyzkoušení upravené mild-hybridní motorizace, které byl k hrůze všech odebrán výkon. Mezi hlavní nedostatky předchozí verze dvoulitrového boxeru totiž patřila právě nedostatečná dynamika, takže pokles ze 110 na 100 kW nebyl fanoušky značky příliš oceněn. Přesto se z prvních dojmů zdá, že rozdíl je naprosto neznatelný – podle Stritta za to může především nový chladič motoru a upravený katalyzátor. Pro podrobnější dojmy si budete muset počkat na standardní týdenní test.
V terénu jako doma
Zlatým hřebem dne byla jízda přímo v offroadovém parku, kde v současnosti testuje své schopnosti třeba německá policie. Jak se od Foresteru očekávalo, složitý terén zvládl s přehledem, ale přitom jsem objevil několik nových prvků, které mi jeho průjezd zpříjemnily. Rozhodně musím pochválit 360stupňové kamery, nabízející ptačí pohled, což výrazně zlepšuje orientaci. Líbilo se mi rovněž upravené nastavení brzdového pedálu, na které upozorňuje tisková zpráva – skutečně lze nyní brzdné síly mnohem přesněji dávkovat. Zajímavostí je, že režim X-mode, který zapínáte pomocí otočného ovladače na středovém tunelu, nyní funguje také při couvání, takže už se nemusíte bát „spustit“ z kopce čelem vzad.