Přestože Toyota brzdí výrobu elektromobilu BZ4X, v Japonsku staví továrnu na revoluční baterie
Automobilový průmysl prochází v posledních letech výraznými změnami, a každý výrobce se s touto dynamikou musí vyrovnat po svém. Některým se to daří lépe, jiným hůře, a do druhé skupiny bychom mohli zařadit i japonskou Toyotu. Ta, lidově řečeno, zaspala dobu, když se nechala ukolébat úspěchem a všeobecnou chválou svých hybridních modelů, zatímco konkurence představovala jeden elektromobil za druhým.
Nepovedený vstup na trh s elektromobily
První lokálně bezemisní vůz Toyota uvedla na trh teprve v roce 2018, když vybavila model C-HR baterií o kapacitě 54,3 kWh. Tento model byl však určen výhradně pro čínský trh, kde sice zaznamenal určité úspěchy, ale od té doby bylo ticho po pěšině. Z pohledu evropského zákazníka se společnost „probudila“ až v roce 2021, když oznámila masivní investice do výroby baterií, jejichž celková výše dosahovala bezmála jednoho bilionu českých korun. To značilo jediné - Toyota dohání masivní ztrátu, která ji dříve či později bude stát titul největší automobilky světa (to se nakonec stalo už o dva roky později).
Nelze si však nalhávat, že by první elektromobil určený pro globální trh skončil velkým úspěchem. Velké „porodní“ bolesti zákazníky odradily, a například na našem trhu se roční prodeje počítají spíše v desítkách kusů. Zájem navíc není vysoký ani v zemích, kde jsou elektromobily obvykle populárnější, a tak se vedení značky před nedávnem nechalo slyšet, že opět omezí produkci modelu bZ4X (zhruba o třetinu) a svou pozornost zaměří zpět na hybridy. Přesto se však zřejmě stane jedním z prvních výrobců, kteří na trh uvedou revoluční baterii s pevným elektrolytem.
Revoluce s podporou domácích politiků
Společnost oznámila, že plány vývoje a výroby akumulátoru nové generace byly certifikovány japonským ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu v rámci „plánu zajištění dodávek baterií“. V prefekturách Hyogo a Fukuoka mají v krátkém časovém úseku vyrůst nové závody, které tamní vláda podpoří částkou až 2,44 miliard dolarů (asi 53 miliard korun), přičemž první baterie s pevným elektrolytem z výrobních linek sjedou v listopadu roku 2026.