Rychlejší auto za tyhle peníze není. Tesla Model 3 Performance jezdí brutálně, chybí jí ale emoce

Tesla Model 3 prodělala přechodem na verzi Juniper řadu zásadních změn, které z ní udělaly výborně jezdící auto. Vrcholem nabídky je verze Performance. Ta je zaměřena na sportovní svezení. Jak se jí to daří a zda stojí za cenu mírně přesahující 1,4 milionu korun, na to jsme se zaměřili během týdenního testu.
Poznáte ji?
Tesla Model 3 Performance je tak trochu „stealth fighter“, jestli mi rozumíte. Kdo není fanouškem elektromobilů této americké značky, na první pohled ji rozhodně od ostatních verzí neodliší. Změn je ale přitom docela dost, i když leží v detailech. Patrný je nový nárazník s otvory na bocích, všimnout si můžete i loga verze Performance, což je štítek zobrazující jakési proudění po vzoru hyperprostoru z různých sci-fi filmů. Auto ale dostalo třeba i kovaná 20“ kola, která jsou nejen velmi pěkná, ale zároveň snižují neodpruženou hmotnost. Pod nimi najdete i větší brzdy s provokativně červenými třmeny. Vzadu je pak obligátní karbonové křidélko a samozřejmě difuzor pod zadním nárazníkem.
Zásadní změna se odehrála také uvnitř. Zatímco v předešlé verzi Performance nebyla, tady už najdete striktně sportovní sedadla, která vás pořádně obejmou. Zároveň se ale stále snaží být pohodlná. Mají integrovanou hlavovou opěrku a poznáte je i podle loga Performance, které je zhruba v úrovni ramen. Kabina je pak dozdobená karbonovým dekorem nebo semiší. Připlatit si můžete za světlý interiér, mnou testovaný černý byl trochu nudnější, ale zase odolnější vůči umazání.
Jinak je v kabině vše při starém, takže pro někoho, kdo přejde z běžného osobního vozu, jde o holobyt. A to tak moc, že tu chybí i páčka blinkrů pod volantem (Model Y ji má!). Vše se ovládá na displeji, jak jsme u Tesly zvyklí, takže i směr jízdy nebo trochu neposedná klimatizace. Ovládání je místy dost titěrné, takže to není během cestování právě nejbezpečnější.
Vešli jsme se
Když jsem před časem měl v testu Teslu Model Y, kvitoval jsem její prostornost. Model 3 je sice velký jako Škoda Octavia, ale rozhodně nemůžete počítat s s tím, že bude mít stejné přepravní vlastnosti. Na zadních sedadlech není kvůli svažující se střeše mnoho místa nad hlavou. Alespoň, že tu mají cestující k dispozici také svůj displej, na kterém mohou hrát hry. Pokud ale řidič bude využívat výkon Modelu 3 Performance, tak to nedoporučuji. Velmi rychle by se jim totiž mohlo udělat zle.
Model 3 je sedan, což znamená, že nabídne sice docela slušnou kapacitu zavazadelníku o objemu 682 litrů, ale nákladový otvor je poměrně malý. Já jsem ale neměl problém sem složit kočárek (doma už používáme „sporťák“) ani další věci. Navíc kabel nebo jiné drobnosti lze schovat jak pod podlahu, tak do prostoru pod přední kapotou. Ten je navíc snadno omyvatelný. Tolik asi povinné připomenutí tohoto vozu, pojďme jezdit, protože nás čeká opravdu masivní porce výkonu. Pokud se na to ještě chcete psychicky připravit, udělejte si malou pauzu pohledem do následující galerie.
Tesla Model 3 Performance: Technické údaje
Motor: 2x el. motor
Převodovka: 1st. AT
Max. výkon: 338 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 3,1 s
Spotřeba: 16,7 kWh/100 km
Délka: 4720 mm
Objem kufru: 682 l
Základní cena: 1 405 960 Kč
Další technické údaje ZDE.
Brutální raketa
„Neeee,“ vykřikla moje 70letá maminka, když jsem ji převážel na chalupu a předvedl zrychlení. Pak se rozplakala. Opravdu. Prý to byl zážitek, jako by umírala, jako když by duše vyletěla z těla a nešlo by ji tam vrátit. Tak asi na výkonné vozy nezvyklého člověka působí brutální kopanec, který dostanete ve chvíli, kdy nastavíte akceleraci na „Insane“ a zadupnete plynový pedál do podlahy. Díky výkonu 338 kW (460 k) zrychlí Tesla Model 3 Performance z nuly na stovku za 3,1 sekundy. Ale udělá to tak brutálně, že vás při tom kopne do zad. Takhle se asi cítí tenisový míček při prvním podání Petry Kvitové.
To zrychlení je opravdu šílené a napoprvé, možná i napodruhé ho musí rozdýchat i sám řidič. Naštěstí při něm neztratí kontrolu, protože jsou poháněna všechna čtyři kola. Ani to by ale nestačilo. Tesla Model 3 Performance má proto ještě adaptivní tlumiče, které se přizpůsobí jízdě, nebo si je nastavíte. Můžete si pohrát i s nastavením řízení a využít také speciální „track mode“. V něm si můžete vůz upravovat a tyto úpravy ukládat, třeba pro každou závodní trať jinak. Lze si v něm pohrát s rozložením síly mezi nápravy a udělat tak tuhle elektrickou stíhačku třeba přetáčivou, nebo naopak nedotáčivou. Poměr síly tak měníte pouhým posuvníkem na displeji. Tak je to snadné. V tomhle závodním režimu můžete navíc kontrolovat provozní teploty a tedy třeba zvolnit, kdyby byl náhodou problém.
Verze Performance má navíc mírně snížený podvozek, tužší stabilizátory a tužší uložení tlumičů. To ji dělá stabilnější, zároveň je ale za jízdy cítit, že je auto celkově tužší a víc kopíruje profil silnice. Nepřináší to zásadní diskomfort, stále je to velmi dobře použitelné auto na denní ježdění, což je rovněž výhodou. V zatáčkách ale dokáže plachtit jako drak. Přidejme k tomu strmé řízení a můžete letět jako se splašenou motokárou, která má přes 1,8 tuny. Pojedete tak rychle, že ostatní účastníci provozu budou vypadat jako stojící překážky, kterých se ale během sekundy - dvou zbavíte. Ve vyváženém nastavení pojede Model 3 Performance jako po kolejích. Jediné, co mi ještě chybí k tomu, abych měl ten správný adrenalinový zážitek, je zvuk. Ano, sedím v extrémně rychlém autě, ale chybí tu trochu emocí.
Bestie na každý den
Jak už ale bylo řečeno, zásadní výhodou Tesly Model 3 Performance je fakt, že i když má extrémní výkon a předvádí šílenou rychlost, je to vlastně auto na každý den. Když nebudete tlačit na pilu, budete s ní prostě normálně jezdit. Já jsem během testovacího týdne ujel celkem 572 kilometrů s průměrnou spotřebou 20,1 kWh na 100 km. A to v tom byla rychlá i klidná jízda po dálnici, „erzeta“ na klikaté okresce nebo poskakování po městě. Je to víc, než udává tabulka (16,7 kWh/100 km), ale pořád se můžete dostat díky baterii o kapacitě 82 kWh na solidní dojezd přes 400 kilometrů.
Velkou výhodou Tesly je síť nabíjecích stanic Supercharger, i když v Česku není stále příliš hustá a stává se, že se musíte postavit do fronty. Pokud ale máte štěstí, můžete dobíjet za nižší peníze, než jaké zaplatíte u stojanů klasických poskytovatelů. Maximální nabíjecí výkon testovaného vozu je 250 kW, během testu jsem ale tentokrát stihl nabíjet jen na pomalém veřejném připojení AC v Praze a pak na stojanu, který nabíjel jen polovičním výkonem, než deklaroval. To ale byla chyba poskytovatele, jak jsem se později dozvěděl.
Tesla Model 3 Performance nabízí asi jeden z nejlepších poměrů cena/výkon. Není mnoho jiných aut za 1,4 milionu korun, které jsou tak extrémně rychlé. Pokud na to máte, jste fanoušky elektromobility a nepotřebujete místo pro rodinu, je tohle auto velmi dobrou volbou. Nejdříve si ale vyzkoušejte, jestli vám trochu nebudou chybět emoce. Tak jako mně.
Kompletní ceník Tesly Model 3 najdete v našem katalogu. Auto jsme také postavili proti konkurenci v podobě MG 4 XPower a Hyundai Ioniq 5 N, podívejte se proto do našeho porovnávače. Test Tesly Model 3 Long Range jste mohli vidět v televizním Autosalonu, najdete ho v archivu na webu pod následujícím linkem: