Nová Tesla Model Y je po 170 kilometrech na odpis. Inovativní karoserii je složité opravit

Nová Tesla Model Y Juniper se už začíná objevovat i na českých silnicích, a dokonce i v našich končinách se nejprve prodávala v exkluzivní zahajovací výbavě Launch Edition. Ve Spojených státech amerických se novinka začala prodávat už na začátku letošního roku, kde se limitovaná první edice jmenovala Launch Series, a právě teď se tam v aukci objevila zvláštní nabídka téměř nového kousku, který je ale bohužel na odpis, i když to na první pohled tak nevypadá.
„Gigacasting“ přináší výhody i nevýhody
Na známém aukčním serveru Copart, věnujícímu se prodeji nabouraných aut, se objevila nabídka na novou Teslu Model Y Launch Series, která letos opustila továrnu automobilky v americkém Austinu a zvládla ujet jen 106 mil (170 kilometrů), než byla odepsána pojišťovnou. Aktuálně čeká na vrakovišti v San Antoniu v Texasu, zda se najde odvážný zachránce, nebo nakonec skončí v lisu.
Bohužel neznáme bližší okolnosti vzniku velkého poškození, ale na zveřejněných fotografiích si můžete všimnout, že má nabouranou celou zadní část karoserie. A ač se to na první pohled může zdát jako problém, jaký by spousta českých specializovaných servisů i šikovných klempířů zvládla vyřešit, u elektromobilů americké značky to bohužel není tak jednoduché.
Tesla je pověstná slabou orientací na servis a opravy nabouraných aut a nepomáhá tomu ani konstrukce jejích modelů. Automobilka při výrobě elektromobilů používá technologii pojmenovanou „gigacasting“, jejíž název nemá doslovný český překlad, ale pomocí velkého lisovacího stroje se vyrábí jen několik málo segmentů, z nichž se dá složit celá karoserie vozu. Výrazně to usnadňuje montáž na výrobní lince, protože se tím eliminuje nutnost použití desítek až stovek jednotlivých dílů.
Americká automobilka je jedním z největších průkopníků inovativní technologie, díky níž výrazně zvýšila efektivitu výroby Modelu Y a snížila náklady na produkci modelu, ale opravárenské postupy jsou stále v plenkách. Hliníkové komponenty se sice dají řezat a jednotlivé kusy nahrazovat novými kusy materiálu, ale při zjišťování rozsahu poškození se zároveň zkoumají praskliny a ohyby litého hliníku. Před každým velkým zásahem do karoserie by se měl servis spojit přímo s Teslou při hledání ideálního řešení.
Proces oprav takto vyrobených aut se stále rozvíjí, ale zřejmě se nikomu nevyplatí zachraňovat tento konkrétní kus. Z pouhého pohledu na několik zveřejněných fotografií navíc nedokážeme určit, zda pod slupkou nejsou ještě rozsáhlejší poškození, kvůli nimž byl relativně nový Model Y odepsán. Nákup nových zadních světel a dalších vnějších dílů tak může být jen třešničkou na dortu.
Je tedy otázkou, co s touhle Teslou Model Y bude dál. Pokud se nakonec prodá v dražbě, nový majitel ji s největší pravděpodobností bude muset dát dohromady na vlastní náklady, protože americká pojišťovna od ní zřejmě dala ruce pryč a raději ji poslala k likvidaci, než aby bývalému majiteli zaplatila rozsáhlou a nákladnou opravu. Podle zveřejněných informací je přitom pojízdná, takže s technikou problém není.