Nissan X-Trail sází na chytrý hybrid. Vyzkoušeli jsme, jak si poradí s klasickou rodinnou zátěží
Nissan X-Trail, tedy velké SUV s převráceným hybridním pohonem, jezdí po českých silnicích necelé dva roky. Nyní se ale nabízí v nové výbavě N-Trek, která je zaměřena i na život s dětmi na palubě. To zní jako velmi dobrý důvod k tomu, abychom ji během týdenního testu vyzkoušeli i s naším tříměsíčním kojencem. Každý, kdo má doma dítě, totiž ví, že v tomhle věku jsou nároky na prostornost a variabilitu vozu pořádně velké. A co teprve na komfort!
Holinky do terénu
Nissan X-Trail je se svou délkou 4680 milimetrů na pomezí dvou tříd SUV, nicméně i díky rozvoru 2705 mm si může dovolit příplatkově nabídnout i třetí řadu sedadel. Proto bychom ho měli poměřovat třeba s domácí Škodou Kodiaq, která od uvedení nového X-Trailu na český trh přijela ve své druhé generaci. O to to bude mít teď Japonec těžší.
Z hlediska designu jde o typické japonské SUV, které je jednoduše oproti svým evropským konkurentům jiné, takové své. Díky tomu působí neokoukaně, i když nějaké triky už dobře známe – třeba oddělené světlomety od denního svícení nebo mírné oplastování do terénu. Pěkná je i možnost dvoubarevného provedení, my jsme měli kombinaci stříbrného laku Champagne a černé střechy. Pochvalu zaslouží ostřikovače skryté ve stěračích.
Auto jsme testovali v nové výbavě N-Trek, která funguje jako rozšíření střední verze N-Connecta a poznáte ji už zvenčí. Třeba díky velmi zajímavým kolům Autech o velikosti 18". Vůz má od Autechu také přední a zadní nárazník, černé střešní ližiny, nebo spodní lištu dveří. Celkově tedy dostává více outdoorový nádech a nutno podotknout, že mu to docela sluší.
A jaká je cena? Nissan X-Trail ve výbavě N-Trek seženete s testovaným motorem e-Power 213 e-4orce za 1 234 990 korun v pětimístném provedení. Kompletní ceník Nissanu X-Trail najdete v našem katalogu.
Co zahrnuje výbava N-Trek
- Voděodolná sedadla + obložení dveří Autech Cellcross
- Vyhřívání: přední+ zadní boční sedadla + volant
- Třízónová automatická klimatizace
- Posuvná zadní lavice
- 18“ litá kola Autech
- Přední a zadní nárazník Autech
- Černé střešní ližiny Autech
- Spodní lišta dveří Autech
- Přední mlhové LED světlomety
Vejdeme se!
Výbava N-Trek ale obsahuje ještě jednu zásadní položku. Tou jsou voděodolná sedadla, která logicky půjde snadno čistit od veškerých nečistot spojených nejen s outdoor zážitky, ale právě také s dětmi. Nissan to pěkně ilustruje šmoulovou zmrzlinou čirou náhodou upadlou na sedačku řidiče. Je ale celá řada jiných tekutin, které se při převozu dětí mohou na sedadlech objevit. A tohle je tedy pro rodiče dobrá zpráva.
My pro cestování s naším nejmenším členem rodiny používáme „vajíčko“ Cybex i-Cloud se základnou, což urychluje a usnadňuje bezpečné ukotvení sedačky. Potřebuje ale víc prostoru pro nohu, která základnu podpírá od podlahy. Proto je v některých autech nutné sedadlo spolujezdce šoupnout hodně dopředu. Tady to ale díky podélné prostornosti bylo nutné jen o nepatrný kousek. Navíc se zadní dveře otevírají do velkého úhlu, takže umístění sedačky nebo dítěte do ní je velmi snadné. Dveře se do cesty nepletou.
Protože máme tříměsíčního kojence, musí jezdit v kočárku s korbičkou. To je problém, který se v menších vozech často musí řešit tak, že se korbička umístí na místo spolujezdce. Sem se, jak ukážou další fotografie v článku, vešla vedle složených koleček (jde o kočárek Cybex Talos) na délku. Ale s výhradou. Aby šlo zavřít kufr, museli jsem levou stranu zadní lavice posunout o několik centimetrů dopředu. Jako vždy už pak stačilo dát tašky s jídlem, plenkami a „bodýčky“ mezi podvozek kočárku a mohli jsme vyrazit.
Jak je na tom Nissan X-Trail v porovnání s dalšími velkými SUV, jako jsou nová Škoda Kodiaq nebo nový Hyundai Santa Fe, na to se můžete podívat v našem porovnávači. Najdete ho pod tímto odkazem.
A jak je na tom řidič? Ten má zpoza volantu velmi dobrý výhled i díky A-sloupku, který není tak široký jako u některých konkurentů. Kabina působí tmavším dojmem než u modelu, který jsme testovali v luxusní výbavě Tekna a navíc s čalouněním kůží Nappa, ale pořád platí, že je vše na své místě. A to se týká i volantu, který je na první pohled zasypán tlačítky, velmi rychle se s nimi ale sžijete.
Protože musí mít všechna nová auta povinné evropské pípání při překročení domnělé rychlosti, zajímá nás vždy, jak snadné je ho vypnout. Už jen proto, aby nám za jízdy nebudilo dítě, když náhodou zapomene zrušit třicítku po projetí křižovatkou. Tady najdete možnost jeho vypnutí v mediálním systému a navíc poměrně hluboko skrytou mezi ostatními. Japonci prostě nemyslí na to, že by chtěl Evropan bojovat proti nařízením, které dělá jeho vlastní EU.
Jak ten zvláštní hybrid funguje?
Nissan X-Trail se nabízí ve třech motorizacích, ale jen v základní 1.5 VC-T MHEV roztáčí kola vozu spalovací motor. Jde o přeplňovaný benzinový tříválec o výkonu 120 kW a točivém momentu 300 Nm. V případě dalších dvou verzí už výkonnostně mírně osekaná jednotka plní funkci generátoru elektrické energie. U střední e-Power o výkonu 150 kW dopuje elektromotor na přední nápravě, u top varianty e-Power e-4orce, kterou jsme testovali my, spolupracuje se dvěma elektrickými jednotkami vpředu a vzadu, díky čemuž auto disponuje paralelním pohonem všech kol. V tomto případě je výkon jen mírně vyšší – 157 kW. Točivý moment má v obou případech hodnotu 250 Nm.
Lithium-ionová baterie s kapacitou 1,73 kWh působí jako buffer, tudíž není nutné, aby spalovací jednotka běžela neustále. Nissan se hlavně po rozjetí a po městě umí pohybovat jen na elektřinu a posádka si tak užije tichou jízdu. Stav nabití článků může řidič pozorovat na ukazateli ve spodní části levého virtuálního budíku, samozřejmě kolísá poměrně rychle. Spalovací motor se tu a tam zapne i při nízkých rychlostech, když je spotřeba energie vyšší, o čemž posádka okamžitě ví. Nejde o vibrace, jako spíš o zvuk, kterým se motor jasně ohlásí, když naběhne a několik sekund se třeba drží ve vyšších otáčkách, než zas „usne“.
Fakt, že kola roztáčí jen elektromotory, má výhodu v rychlých reakcích na plynový pedál. Na rozdíl třeba od některých plug-in hybridů, kde je mezera mezi sešlápnutím pedálu a reakcí jednotek obvykle poměrně dlouhá, X-Trail působí, jako by byl neustále mírně našponovaný a připravený k akci. To je velmi příjemné, nejen při popojíždění městskou dopravou, ve které i přes svou velikost působí mrštně, ale také při předjíždění. Hluk motoru ovšem začne do kabiny silně pronikat ve chvíli, kdy řidič požaduje maximální výkon (typicky třeba při najíždění na dálnici). Jednotka v ten moment musí generovat maximum a tak vyběhne do nejvyšších otáček, kde se drží, dokud „krize“ neodezní. Výsledkem je bohužel stejný „vysavačový“ efekt jako u aut se staršími CVT převodovkami. Zvukový diskomfort je v tu chvíli v hlubokém kontrastu s tichem, které Nissan předvádí při klidné jízdě.
Dva elektromotory se nicméně starají o velmi dobrou dynamiku, X-Trail pokoří stovku za rovných sedm sekund, rychlost je omezena na 180 km/h. Nevýhodou tohoto hybridního systému je velké kolísání spotřeby. Pokud od něj vyžadujete svižnou jízdu, klidně si řekne o 10 litrů benzinu na 100 km, při klidném cestování dokáže jezdit i za 7 litrů. To se mu daří logicky hlavně ve městě. My jsme během týdne samozřejmě jezdili hlavně klidně, nakonec jsme se dostali na průměr 8,4 litru benzinu na 100 km po ujetí zhruba 500 kilometrů. To je lepší výsledek, než jaký jsme naměřeli při testu loni v zimě. Stále se ale zdá, že by mohl jezdit naftový vůz úsprněji.
Menší kola, víc pohodlí
Nissan X-Trail nabízí možnost řízení jedním pedálem. Zjednodušeně řečeno je v tomto režimu rekuperace elektrické energie co nejaktivnější a vám stačí sundat nohu z plynu, aby auto začalo výrazně brzdit. Systém samozřejmě rekuperuje, i když není e-Pedal Step zapnutý, a to po sešlápnutí brzdy.
Energii umí sbírat oba elektromotory, což má výhodu ve stabilitě vozu při nájezdu do zatáček – rekuperujete až do oblouku, kde zase přidáte plyn, takže kola jsou neustále pod kontrolou. Výsledkem je předvídatelná jízda čistou stopou a také mnohem menší náklony, než jaké byste čekali od 1,8 tuny těžkého SUV. Podvozková platforma je navíc poměrně vyspělá, nabízí vynikající torzní tuhost. X-Trail k tomu dostal víceprvkové řešení zadní nápravy. Výsledkem je stabilita i ve vysokých rychlostech a minimální odskakování na nerovnostech. Podvozek je také velmi dobře odhlučněný.
S tříměsíčním miminkem, které je při svém křehkém spánku často náchylné na probuzení, jsme takové chování vozu ocenili. A také fakt, že dostal 18“ kola, která jsou na tom s poskytovaným komfortem mnohem lépe než dvacítky – ty se pojí s top výbavou Tekna. Zvlášť na českých okreskách byl cítit rozdíl. Pro rodiny tedy jednoznačně tuhle výbavu doporučujeme.