Nečekaně dynamická i úsporná
Pohled do ceníků čtvrté generace Škody Fabie napovídá, že výbavu Monte Carlo lze pořídit se dvěma různými motory. Nejlevněji je k dostání s litrovým tříválcem o výkonu 81 kW a manuální převodovkou. K mání je i automat DSG. Námi zkoušenou výkonnější patnáctistovku (110 kW) už s manuálem nedostanete a budete se tak muset spokojit se samočinným řazením, což je ale trochu problém.
Kooperace mezi motorem 1.5 TSI a sedmistupňovým „DSGéčkem" dělá neplechu snad ve všech modelech Škodovky. Zatímco při cestách na delší vzdálenosti bez zbytečného zastavování funguje naprosto precizně, ve městě a při častých rozjezdech se nedokáže vyvarovat otravnému cukání. Zní to možná jako banalita, ale věřte nám, že po chvíli vás to začne štvát stejně jako nás. Nejhorší to je ve chvíli, kdy jsme chtěli popojet jen o kousek a Fabie vždy vystřelila o mnoho dál. Nic moc, pokud popojíždíte za dalšími auty...
Samotný čtyřválec ale není vůbec špatný, ba naopak. Drobnému vozítku dodá pořádnou dávku svižnosti. Ze zatáček se hrne za hvizdu protáčejících se kol a elán mu neubývá ani ve vyšších otáčkách. To mimo jiné dokazují také údaje o zrychlení. Z nuly na stovku se Škoda Fabia Monte Carlo 1.5 TSI DSG vyšvihne za 7,9 sekundy a následně může pokračovat až do 225 km/h. Tím však zdaleka nekončíme. Mezi přednosti zážehové jedna-pětky patří i její kultivovaný chod nebo příznivá spotřeba, která se v kombinovaném provozu drží okolo 6 litrů na 100 kilometrů.
Této spotřeby se ale udržíte jen stěží. Monte Carlo se totiž pyšní až návykovými jízdními vlastnostmi, takže si většinou neodpustíte zatáčku pěkně říznout a projet ji pod plynem. Za nevěřitelně vyspělé chování při ostré jízdě může tužší a nižší podvozek, výkonné brzdy i strmé řízení. Voličem jízdních režimů si navíc auto přizpůsobíte svému gustu. Je však potřeba počítat s tím, že na nerovnostech je pro změnu Fabia Monte Carlo méně komfortní než běžná provedení. Nejde ale o nic zásadního.