Nafťák s benzínovým projevem. Audi Q5 už není jen přerostlá kabelka, umí i slušně pobavit

Užší světlomety, svěží designové prvky, vylepšená aerodynamika a dynamičtější rysy. Přesně takhle ukázalo Audi na konci loňského léta světu novou generaci Q5, tedy jednoho ze svých populárních pilířů, který je designově velmi ladný.
Prohlédněte si ho v galerii, já půjdu tentokrát rovnou dovnitř. Novinka samozřejmě využívá toho nejmodernějšího, co automobilka nabízí. Včetně digitálního pódia.
Obrazovky? Klidně mohou být tři
Tenhle název mám popravdě moc rád, za mě totiž dost přesně popisuje celou situaci. Takřka veškerý volný prostor před řidičem a spolujezdcem zabírá nějaká obrazovka, celkem před sebou máte tři.
Řidič před sebou má přístrojový štít o velikosti 11,9 palce a infotainment má 14,5 palce. Tahle dvojička patří na jednu velkou zahnutou obrazovku, elegantně zasazenou před řidiče a do středu přední části. Spolujezdec si může nechat pořídit svůj vlastní herní prostor, ten má 10,9 palce a v mnoha věcech je totožný s tím tradičním.
Nutný v autě rozhodně není, na druhou stranu spolujezdec se nemusí natahovat například při nastavování navigace či ovládání audia až do středu vozu a za důležité považuji to, že jakákoliv práce na něm neruší řidiče. Do klasického infotainmentu práce na tomto displeji nezasahuje. Navíc jde velmi rychle a snadno vypnout.
Klasický multimediální systém MMI vyniká jednoduchým a přehledným ovládáním a můžete v něm ozkoušet další novinku, změnu digitálního podpisu. Na zádi si jich lze vytvořit až osm, kdo je hračička, ten se zabaví.
Koho ruší, trpět nebude
Co se mě týče, není to první Audi, které se mi právě s tímto „televizním studiem“ dostalo do rukou. Narovinu říkám, že obrazovky mě nijak neuchvacují, ale ani neuráží, což mě trochu překvapuje. Nejsem velkým příznivcem extrémní automobilové moderny a čekal jsem, že tohle nebude nic pro mě. Takže to je vlastně dost uklidňující zjištění pro řidiče, který si na dotykovky nepotrpí, ale jeho spolujezdec ano. Věřte tomu, že další obrazovky si ani nevšimnete a při jízdě vás nebude rušit ani ve chvíli, kdy bude v plné permanenci.
Lépe vybavené modely, takže i tento, mají navíc další novinku. V případě používání směrovky se rozsvítí lišta pod oknem na té straně, kam se chystáte zabočit. Je dobře na očích, neruší a decentně upozorňuje.
Komfort? Nadstandard. Prostor? Snesl bych i víc
Sezení vzadu je tak akorát, což je samozřejmě dost dvousečný termín. V tomto případě možná lehce negativní, protože od auta se 4,7 metry bych čekal trochu víc prostoru. Ne, že by se někdo na těchto místech měl tísnit, to vůbec ne, místa je dost na hlavu i kolena a vystupuje i nastupuje se dobře, ale opticky auto vypadá větší. Žádný obývák to prostě není.
Komfort vzadu je každopádně nadstandardní, spokojenost může být i se zavazadlovým prostorem o objemu 520 litrů a 1473 po sklopení sedadel. Kdo je zvyklý, že od vozů Audi dostává jistý standard, nemusí mít strach, že nové generace by ho nedokázaly doručit. Podívejte se také na srovnání s konkurencí v našem porovnávači.
Audi Q5 2.0 TDI quattro
Motor: 2.0 nafta mild hybrid
Převodovka: 7° automat
Max. výkon: 150 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 7,4 s
Spotřeba: 6 l/100 km
Délka: 4717 mm
Objem kufru: 520 l
Základní cena: 1 499 900 Kč
Další technické údaje ZDE.
Jediný diesel v nabídce
Motorově dává Audi na výběr ze tří variant, ve všech případech je mimo jiné auto vybaveno velmi funkčním mild-hybridním pohonem, který dostane prostor za chvíli. Buď si můžete vybrat ze dvou zážehových variant - dvoulitru a třílitru - nebo můžete sáhnout po dvoulitrovém nafťáku, který jsem projížděl já. A je jediným dieselem v nabídce. Jak je to s cenou modelové řady se podívejte v našem katalogu.
Jeho parametry jsou tak akorát. SUV, které má bez 18 kilogramů rovné dvě tuny, nabízí 150 kW, točivý moment 400 Nm a čtyřkolku dokáže na stovku vyslat za 7,4 sekundy. Teď už jen jak se tohle všechno dokáže projevit na spotřebě.
Vznětové pohony jsou nejspokojenější na delších cestách, tam podávají nejlepší výkony a technologie tolik netrpí. Jenže sem právě promlouvá zmíněný pohon s označením MHEV plus se 48V ústrojím, jenž z normálního auta, které tradiční mild-hybrid používá takřka neslyšně, dělá tak trochu klasický hybrid.
Mild-hybrid si zamilujete
On totiž nevypomáhá jen při rozjezdech, na baterii se nová generace Q5 nastartuje a v klidu rozjede. A protože u Audi jistě počítají, že minimálně v Česku bude tento model se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou jezdit hlavně ve městě, hybrid si zamilujete. Opravdu vám ušetří hodně peněz za tankování, jelikož každou kolonu, kterou při cestě z práce a do práce absolvujete, vám Audi odstojí s vypnutým motorem.
Přepínání pohonů Audi zvládá bez obtěžování řidiče, to se podařilo velmi dobře, obzvlášť vezmeme-li v potaz, že jde o auto s dieselovým pohonem. Inteligentní práce obou pohonů je opravdu chvályhodná!
Každopádně dlouhá trať je tím místem, kde dovede prezentovat to, co umí nejlépe. Dojezd ubývá pomalu, Q5 umí slušně plachtit a nevpouštět do kabiny žádné zbytečné ruchy z okolí a nechá řidiče cítit se bezpečně a jízdu si užít. Jen je škoda, že těch 204 koní není trochu dravějších, je vidět, že auto je přece jen celkem těžké a své si k tomu říká i aerodynamický odpor.
Žádný blesk, spíš vytrvalec
Když si chcete tedy jízdu trochu opepřit, Audi sice pořádně podřadí, motor začne hlučet a vidíte, že auto se fakt snaží, ale o žádnou bleskovou jízdu nejde. Sedí mu spíš vytrvalost a konstantní dodávání energie. Dlouhá cesta, ať už na dálnici či na okreskách, je pro něj tou největší odměnou a velmi spokojený je i řidič. A to nejen proto, že - pokud parafrázujete slavnou devadesátkovou reklamu - máte motor, který neslyšíte.
Podvozkovou platformu PPC sdílí s verzí A5 a jízda je i tady opravdu pohodlná. Nerovnosti neexistují a zatáčky dokonce baví víc než dřív. Q5 už nutně nemusí být jen rodinným služebníkem a přerostlou kabelkou, ukazuje naopak, že taková rychle projetá zákruta může schopnějšího řidiče pobavit a dobře udržovat ve střehu.
Umí být trochu strnulé
Méně mě ovšem bavilo řízení, nenazval bych ho nepřesným, spíš takovým unylým. Plochým. Jak jsem se bavil při "náročnějším" způsobu jízdy, v tom běžném a obyčejném mi víc a víc přišlo, že auto je strnulé a řídí se strojově. S vůli ve středové poloze jsem se navíc setkával častěji, než bych si přál.
Ale zakončeme vše pozitivně a přejděme ještě ke slibované spotřebě, pokud nevyužíváte víc sportovní režim, který přece jen motor drží trochu na jehličkách, drží se vůz v dost nízkých otáčkách a dovede se stravovat dost ekonomicky, zhruba okolo 6 litrů na 100 kilometrů. To všechno dá s 65 litry palivové nádrže dohromady dojezd k tisíci kilometrům. Něco takového přesně od rodinného nafťáku čekáte.
Závěr
Ačkoliv je Q5 na trhu od roku 2009 vypadá vlastně pořád dost stejně, model je dál hodně populární. V Česku patřil v roce 2024 se 467 kusy mezi nejprodávanější vozy značky a oproti předchozímu roku jeho prodeje ještě narostly. I díky tomu se Audi nemusí bát vyšší cenovky. S tím jde navíc ruku v ruce poctivé zpracování a kvalitní materiály. Základ činí 1,5 milionu korun a třeba testovaná verze, nabitá mnoha libůstkami, míří s klidem nad dva miliony.
Takže já bych to v tomto případě viděl jasně. Kdo nelpí na tom, že mu v garáži musí stát SUV, ať sáhne po Audi A5 Avant. Poradí si stejně a plně vybavené zůstane pod dvěma miliony. Navíc se mi řídilo trochu lépe a umělo spotřebu stáhnout ještě o kousek níže. Ale stejně věřím tomu, že Q5 ho v prodejích trumfne.