Reklama
Testy

Jeden z nejoblíbenějších malých sporťáků definitivně končí. V Česku zbývá posledních pět aut

Audi TT doběhlo svůj životní cyklus a dalšího nástupce už se nedočká. Rozloučili jsme se!
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Spolu s legendárním desetiválcovým supersportem Audi R8 definitivně končí i ikonické "kapesní kupé" Audi TT. Po pětadvaceti letech a třech vyrobených generacích už se ho automobilce jednoduše nevyplatí držet při životě, a tak ho bez jakéhokoliv nástupce posílá do věčných lovišť. Svůj podíl na tom však mají i mizerné prodeje. Kdo by hvězdu dětských plakátů a auto Barbie i Kena přeci jen ještě chtěl, má vůbec poslední příležitost. Na českém trhu už zbývá jen pět skladovek. My jsme ho stačili i otestovat.

Auto mého dětství

Když se podíváme na statistiky Svazu dovozců automobilů, zjistíme, že od roku 2017 až do roku 2022 se v Česku prodalo pouhých 27 vozů Audi TT! K tomu všemu žádné elektrifikované pohony a minimální prostor v kabině i kufru. V tomto případě je tedy rozhodnutí o ukončení výroby pochopitelné. Na druhou stranu to přiznávám se slzami v očích, vždyť na tomhle autě jsem já narozený v roce 1999 vyrůstal. Měl jsem modílek na dálkové ovládání, polštář i spousty plakátů vylepených po pokoji. Bylo úplně jiné než ostatní, a to jsem na něm miloval. Zaoblené tvary, roztomilý výraz, fešný interiér a později i stahovací střecha. Snil jsem, že se v něm jednou svezu.

Sice jak se říká za pět dvanáct, ale přeci jen jsem to stihl. Na redakční test mi v garáži přistál svítivě modrý roadster poslední generace ve verzi TTS. Líbí se mi, že podoba s původním modelem, který sjel z výrobní linky před pětadvaceti lety, je stále znát. Alespoň ten tvar karoserie a základní rysy si novodobé „tétéčko“ ponechalo. Zároveň je neuvěřitelné, že třetí vydání kapesního sporťáku se prodává už od roku 2014 a od té doby vůbec nezestárlo. Po poslední modernizaci v roce 2018 se pak může pochlubit i vychytávkami jako je trojrozměrná maska chladiče nebo třeba matrix LED světlomety vpředu a OLED světla vzadu.

V mém případě byl roadster vyzdoben doplňky z příplatkového paketu Competition plus, které z roztomilého autíčka udělají ještě většího grázla. Už klasické TTS je totiž pořádně nazlobené a tento volitelný balíček to jen umocňuje. Na exteriéru přidává například zadní spoiler nebo červené brzdové třmeny, v interiéru pak najdeme třeba modré prošívání odpovídající barvě karoserie. Za volantem jsem si připadal jako v už zmíněné Audi R8. Mohl jsem se usadit hodně nízko a celá kabina mě úzce obepínala. Prostě propojení auta s řidičem tak, jak to mám rád. Každopádně auto na rodinnou dovolenou to samozřejmě není. Roadster má jen dvě místa a malý kufr o objemu 280 litrů. Kupé už má čtyři sedačky.

Snad každého pak v interiéru překvapí absence středové obrazovky, kterou v Audi TT nahrazuje pouze 12,3palcový displej přístrojového štítu. Ten mísí jak informace potřebné k jízdě, tak běžné funkce multimediálního přístroje včetně rádia nebo navigace. Poněkud zvláštní, ale vlastně úplně intuitivní a příjemné. Výrobce zaměřil interiér přímo na řidiče, takže ho nechtěl rozptylovat dalším displejem. Za mě super! Ze seznamu volitelné výbavy pak musím určitě vyzdvihnout prémiové audio Bang & Olufsen. Není totiž nic lepšího než vítr ve vlasech spolu s poslechem kvalitní hudby.

Čtyřválec se zvukem pětiválce

Audi TT se na konci svého životního cyklu prodávalo pouze s „oturbenými" benzinovými motory. Až na jednu výjimku byly všechny čtyřválcové, včetně toho v námi testované verzi TTS. Jen vrcholné RS pak dostalo ikonický pětiválec s výkonem rovných 400 koní. Ani Audi TTS ale není žádné ořezávátko, v obou karosářských provedeních se chlubí výkonem 320 koní (235 kW) a maximálním točivým momentem 400 newtonmetrů. Hnací síla se pak na všechny čtyři kola přenáší skrze sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku S tronic. Manuální převodovka je v TT už delší dobu minulostí.

V rámci dynamiky se čtyřválec nemůže rovnat pětiválci, každopádně na klikaté okresky je úplně dostačující. Lehký roadster katapultuje z nuly na stovku za 4,8 sekundy a o chuť zrychlovat nepřichází ani před elektronickým omezovačem na 250 km/h. Reakce na plyn je v běžných režimech dost vlažná a „turbodíra" velmi hluboká, řešením je ale naštěstí mód Dynamic, který tyto problémy z velké části vyžehlí. Při pohodové jízdě je motor příjemně kultivovaný, ve vyšších otáčkách se pak ke slovu dostává umělý zvuk z reproduktorů. Podle výrobce má vzbuzovat pocit, že pod kapotou máte pětiválec. A světe div se, ono tomu tak je! Musím se přiznat, že po dlouhé době mi umělý zvuk motoru vůbec nevadil, ba naopak.

Horší už je chování automatické převodovky, zejména při popojíždění nebo parkování s celým autem nepříjemně škube. Jinak ale Audi TTS působí překvapivě komfortně. Jasně, je tužší, takže s posádkou dost natřásá, ale při přejetí nerovnosti nedává znát žádné nepříjemné rány. Dobře maskuje i absenci pevných sloupků, nijak se neotřásá ani nevibruje. Plátěná střecha se skládá do prostoru za sedadly do rychlosti 50 km/h a celý proces zabere přibližně deset sekund. Já o výšce 175 centimetrů jsem byl od větru za čelním sklem skvěle chráněný. Při vyšších rychlostech pomůže vytáhnout boční okénka.

Na už zmíněných okreskách se Audi TTS přemění v motokáru. V režimu Dynamic je řízení tuhé, chirurgicky přesné a podvozek neskutečně lepivý. Doslova jakoby auto jelo v kolejích. Potěší i výkonné brzdy, které se příjemně dávkují. Také převodovka při ostrém tempu funguje perfektně, jednotlivé kvalty sází přesně tak, jak je v danou chvíli potřeba. Škoda jen, že se TTS nedělá také v zadokolce, čtyřkolka je sice super, fantasticky drží, ale asi až zbytečně moc. U podobného sportovního kupé bych ocenil méně přilnavosti a jistoty, která je u Audi TTS trochu na úkor zábavnosti.

Dělané pro řidiče

Do mého "TT archivu", ve kterém je modílek na dálkové ovládání, plyšák a spousta plakátů, se teď přidaly i radostné vzpomínky na samotné jezdění s Audi TTS. I když má své mouchy, ukázalo mi dobu, kdy se u aut ještě tolik nehledělo na čísla, ale na řidičský požitek. Není otupělé elektrifikací, armádou asistentů a moderními systémy, prostě vás chce jen pobavit, napojit se na vás a vtáhnout do děje. A přesně to umí dokonale! Budeš mi chybět moje první automobilová lásko...

Pokud teď smutníte, že jste si nestihli nové Audi TT pořídit, mám pro vás dobrou zprávu. Pod tímto odkazem najdete pět posledních skladových vozů v Česku, a to včetně vrcholného provedení RS s pětiválcem. Tak ať to nepropásnete.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


MG 4 je elektromobil, se kterým se dá snadno žít. Dobíjí rychle, ale sráží ho zlobící elektronika

Testovali jsme model s lákavou cenou hluboko pod milion korun. Zvládli jsme za den i Vídeň a zpět
17.07.2023 19:06
|
3
Reklama

Překvapení v dlouhodobém testu: Renault Trafic nežere a jede jako pila. Odpadávají z něj ale plasty

Převeze nejen ztracené bednění, ale i rodinu s bicykly na dovolenou. Poslouží rovněž jako hotel
28.06.2023 19:10
|
5
Reklama

Dacia Sandero Stepway je s novým motorem rychlá jako blesk. Předjede i každé současné Volvo

Nízká hmotnost a solidní výkon dělají z tohoto auta mrštný hatchback. Otestovali jsme ho
25.06.2023 18:48
|
35

Romantikem už za 11 milionů. Rolls-Royce Cullinan si v kufru vozí noční oblohu i piknikové sedáky

Na několik hodin jsme usedli za volant nejdražšího SUV světa v designové edici Inspired by Fashion
22.06.2023 14:22
|
0

Evropská unie zařízla už i nejlevnější auto s pohonem všech kol. Příznivci značky smutní

Úspěšný mini crossover Suzuki Ignis se nyní doprodává i za ceny hluboko pod 400 tisíc korun
23.05.2024 16:30
|
5

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3
Reklama

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
12
Reklama
Autosalon TV