Dakar a Češi k sobě prostě patří. Jenže spousta fanoušků netuší, že existují dva závody
Psal se rok 2008, když pořadatelé slavného pouštního závodu s cílem v senegalském Dakaru u Růžového jezera oznámili, že kvůli hrozbě teroristických útoků na africkém území ruší aktuální ročník. A o rok později ho přesunuli na dlouhou dobu do Jižní Ameriky. Tehdy ale také vznikl velmi podobný závod nazvaný Africa Eco Race, který až do dneška kopíruje tehdejší africkou dakarskou trasu s tradičním cílem v Dakaru. My jsme ho absolvovali v doprovodném konvoji.
MS v jízdě v terénu
Měl jsem to štěstí, že jsem jako reportér zažil tři africké „dakary“ v letech 2005 – 2007. A potom ještě deset ročníků Rallye Dakar v Jižní Americe. Abychom si rozuměli, řeč je teď o závodě, který dokázal s kamionem vyhrát v posledních dvou ročnících Martin Macík, a který se aktuálně jezdí v Saudské Arábii.
Český pilot tak navázal na hodně zaprášených šest vítězství legendárního Karla Lopraise s Tatrou přezdívaného Monsieur Dakar. Z tohoto závodu se postupně stalo spíš jakési mistrovství světa ve vytrvalostních soutěžích pro bohaté a silné týmy, čímž se vzdálilo původní myšlence jeho zakladatele Thierry Sabina o pouti z Evropy do Afriky pro nejrůznější dobrodruhy. A tak jsem s chutí přijal pozvání na skromnější závod, který má podtitul „Rallye, co končí v Dakaru.“ Jmenuje se Africa Eco Race. A letos se do něj přihlásily čtyři české stroje.
Vidět Růžové jezero
Nejzářivější českou hvězdou byl ve startovním poli „afrického dakaru“ Tomáš Ouředníček s ostrou závodní Toyotou Hilux, který usiloval o vítězství v kategorii aut. To se mu nakonec kvůli vážné poruše motoru a odstoupení na začátku mauritánské části soutěže nepodařilo.
„Chtěl jsem se podívat k Růžovému jezeru, které je legendárním cílem afrického pouštního dobrodružství. Má dakarská závodní kariéra totiž začala v éře, kdy se už závod jezdil v Jižní Americe a poté se přesunul do Saudské Arábie. A Dakar, to je pro mě prostě Afrika,“ zdůvodnil své rozhodnutí zkusit poprvé Africa Eco Race tradiční účastník Rallye Dakar Tomáš Ouředníček.
Českým motorkářům africká trať seděla
Atmosféra, kterou provází tenhle závod, je mnohem přátelštější než na výkonnostně založené Rallye Dakar. Důkazem mohou být tři čeští motorkáři Jan Vondrášek (celkově 15.), Jiří Kalát (16.) a Jiří Blažek (27.), kteří soutěž jeli jako kamarádi a pomáhali si na trati i v bivaku. Sportovní rivalita byla až na druhém místě. Pouť k Růžovému jezeru si prostě chtěli hlavně užít spolu. A to se jednoznačně povedlo!
„My jsme to opravdu chtěli zažít hlavně jako parta. Tak, jak to bylo kdysi na Rallye Dakar,“ dodal v cíli nejúspěšnější z Čechů Jan Vondrášek.
Moudřejší ustoupí
Nůžky mezi oběma závody se rok od roky rozevírají víc a víc. René Metge a Jean Louise Schlesser, kteří položili základy Africa Eco Race, chtěli navázat na odkaz Thierry Sabina trasou i filozofií soutěže. Naopak společnost A.S.O, která pořádá Rallye Dakar a také třeba Tour de France, soutěž dlouhodobě přesunutou do Saudské Arábie maximálně profesionalizuje. Jde na ní hlavně o extrémní sport, špičkovou techniku a výkony. A to vše v kombinaci se skvělou propagací.
Africa Eco Race, který se konal také na začátku ledna, proto zůstává v jejím stínu. Mimochodem slovíčko Eco v názvu soutěže neznamená žádnou účast ekologických vozů, ale jen vzkaz především černému kontinentu, že na závodní trase se po projetí karavany vše vrátí do původního stavu bez hromady odpadků. Ostatně hodnocení aut letos vyhrál speciál se sedmilitrovým benzínovým motorem!
Ředitel soutěže Jean Louise Schlesser ale není v době po kovidové pandemii spokojen s účastí především v kategorii aut. Tam se s Rallye Dakar a s továrními a polotovárními týmy srovnávat nemůže. A tak se rozhodl nepořádat soutěž na sílu v podobném termínu, ale od příštího ročníku ji přesunout na přelom ledna a února. (26. 1. – 7. 2. 2025) Ať si každý vybere, jaký „dakar“ je pro něj ten pravý.