Pozor na svátky a řízení pod vlivem. Postihy od loňska výrazně přitvrdily
Ke svátkům a dovoleným na konci roku patří nejen dobré jídlo, ale i pití. A někteří řidiči se nebojí sednout za volant i po konzumaci alkoholu, nejčastěji po pivu, které si dali k jídlu. Přestože v České republice platí nulová tolerance alkoholu v krvi řidiče. Jenže letošní svátky je při policejní kontrole mohou vyjít velmi draho. Jak upozorňuje BESIP, tresty za řízení pod vlivem alkoholu se totiž v roce 2024 výrazně zpřísnily.
Tři hodiny na jedno pivo
Každý to zná. Sváteční chvíle s rodinou nebo přáteli si chceme každý užít. Jenže kombinace alkoholu a řízení může tohle vytoužené období otočit v tragédii. „Běžně tvoří poměr řidičů, kteří byli pod vlivem alkoholu, zhruba 5 % ze všech viníků dopravních nehod, o svátcích se ale blíží i dvojnásobku. Typickým scénářem tragických nehod je vyjetí mimo komunikaci a vjetí do protisměru. Nemusí přitom jít jen o průjezdy zatáček, ale také o přímé úseky. Řidiči pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek také častěji nevyužívají bezpečnostní pás,“ upřesňuje vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Oblíbená výmluva řidičů o jednom pivu po jídle na policisty při kontrole nezabírá. Spíš naopak, je pro ně varováním, že šofér jednoduše požil. Když rychle zkonzumujete jedno desetistupňové pivo (obsah alkoholu 3,5-4,5 %), může hladina alkoholu ve vaší krvi dosáhnout až na 0,3 promile. Obecně platí, že muž s hmotností okolo 85 kilogramů takové pivo odbourává 2 hodiny a 15 minut. V případě dvanáctky (obsah alkoholu 4,9-5,3 %) na to ale potřebuje o půl hodiny víc.
Nová pravidla znamenají tvrdší tresty
Nadále platí, že pokud se při dechové zkoušce vejdete pod 0,3 promile, jde o přestupek bez bodového postihu. Policie ho zaeviduje a předá ke správnímu řízení. Na místě se takový prohřešek ze zákona nedá vyřešit. Jenže zatímco loni jste ve správním řízení mohli vyfasovat pokutu 2 500 až 20 000 korun, nově je to 7 000 až 25 000 korun. A navíc hrozí zákaz řízení na 6 až 18 měsíců, který může být podle závažnosti případu udělen. Policista vám také na místě může zadržet řidičský průkaz.
Pokud se řidič při dechové zkoušce vejde do tolerance mezi 0,3 promile a 1 promile, stále spáchal „jen“ přestupek. Ale pochopitelně závažnější. Finanční sankce zůstávají stejné jako ve výše uvedeném případě, to samé se týká i délky zákazu řízení. Ovšem do bodového hodnocení řidiče je navíc přičteno 6 trestných bodů. Tady je trest mírnější, než býval. Dříve bylo automaticky přičteno 7 bodů.
Od jedné promile hrozí vězení
Hranice jedné promile je doslova hranicí mezi svobodou a vězením. Považuje se totiž za trestný čin. Jde o stav vylučující způsobilost k řízení. Případ tedy automaticky bude posuzovat soud. V extrému může rozhodnout o odnětí svobody až na 3 roky. Zakázat může řízení na 1 až 10 roků a udělit peněžitý trest. Opět se přiděluje šest bodů.
BESIP zároveň připomíná, že za odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky hrozí pokuta ve správním řízení 25 000 až 75 000 korun, 6 bodů a zákaz řízení na 18 až 36 měsíců.