Kost z kapra v krku či zranění petardou? Omluva jízdy do nemocnice s dvojkou v žíle to být nemusí
Období kolem Vánoc je čas oslav, které se v našich končinách tradičně nesou v kontextu dobrého jídla a nemalého množství pití. Jenže někdy vlivem právě toho pití, jindy vlivem špatných okolností, může dojít k nepříjemné situaci, která si žádá rychlý odvoz do nemocnice. Třeba se někdo zraní pyrotechnikou, někam spadne a nebo jiný zase jen chtěl vidět zlaté prasátko, celý štědrý den nejedl a večer hltal kapra takovým způsobem, že mu z toho zůstaly kosti v krku.
V takové chvíli je teoreticky možné rychle skočit do auta a navzdory dopravním předpisům expresně a snad i s trochou alkoholu v krvi vyrazit na nejbližší pohotovost. Pokud vás při tom chytí policie nebo je zjištěn nějaký přestupek či dokonce trestný čin, může to teoreticky projít. Důvodem je tzv. „institut krajní nouze“. Jenže samozřejmě to celé není tak jednoduché a velmi záleží na okolnostech.
Pozor na to, aby z nouze nebyla ještě větší nouze
Především jde o to, jak je „krajní nouze“ definována. Obecně je to něco jako sebeobrana a stejně jako sebeobrana má své hranice.
„Krajní nouze je definována jako čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem. Takový čin pak není trestným činem. Trestní zákoník toto vzápětí omezuje tak, že říká, že nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný, nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet,“ vysvětluje Petr Škadra, advokát z kanceláře Drobiš & Novotný, který se dlouhodobě zabývá dopravním a trestním právem.
Obecně je tedy potřeba před tím, než skočíte do auta kvůli kůstce z kapra nebo něčemu podobnému, rozmyslet se, zda vaše další jednání nebude znamenat ještě větší nebezpečí, než které představuje ona kost. Ta sice může znamenat značné nepříjemnosti, ale hodně opilý člověk může s autem způsobit vážnou nehodu a klidně někoho i zabít, byť třeba na počátku stál dobrý úmysl pouze rychle dostat někoho jiného na pohotovost.
„Může osoba pod vlivem alkoholu urgentně dovézt zraněnou osobu například na pohotovost a nevystavuje se riziku trestního stíhání? Odpověď nelze bohužel dát paušálně, protože závisí na okolnostech. Při pohledu na definici krajní nouze se zdá odpověď jednoznačná – odvracím nebezpečí na zdraví, tedy jednám v krajní nouzi, tedy nemůžu spáchat trestný čin. Ďábel však spočívá v detailech omezujících rozsah krajní nouze,“ dodává Škadra, který je také vedoucím projektu pravnik-dopravni-nehoda.cz.
A pokračuje: „Především je třeba hodnotit, zda toto zranění je tak závažné, že vyžaduje okamžitou cestu do nemocnice. Zda například nepostačí domácí ošetření a do nemocnice se vypravit až druhý den nebo požádat souseda o odvoz. Ale především zda není vhodnější přivolání záchranné služby.“ Právě dotaz, proč jste rovnou skočili do auta a raději nezavolali záchrannou službu, bude patrně jedna z prvních věcí, na které se budou policisté při případném řešení události ptát.
Protože velmi záleží na detailech celé takové události a naléhavosti jejího řešení, o tom, zda bude krajní nouze uznána, nebo ne, do jisté míry rozhodne i to, jak to všechno bude řidič schopný vysvětlit. Samozřejmě pokud budete slavit někde v odlehlých oblastech v horách, bude celá situace odlišná oproti oslavám ve městech, kam se záchranná služba dostaví za pár minut.
Co když vás při takové akci zastaví policie?
Rychle jedoucí auto viditelně porušující předpisy patrně přitáhne pozornost policie, pokud ta se bude zrovna pohybovat někde kolem. Co čekat, když vás tedy při takové akci zastaví?
„V případě zastavení policií lze očekávat, pokud situace je na první pohled závažná, lidský přístup a propuštění nebo doprovod do nemocnice. V méně závažných případech lze očekávat standardní postup včetně podstoupení dechové zkoušky a podle množství alkoholu postoupení do správního řízení nebo trestní řízení. To, zda došlo k naplnění podmínek krajní nouze v hraničních případech, bude hodnoceno až s odstupem prostřednictvím policie, státního zástupce, případně až soudce. V případě, že podmínky krajní nouze shledány nebudou, pak se jedná o ten či který trestný čin nebo přestupek se vším, co s tím souvisí,“ upozorňuje Škadra.
Pozor na škody, které bude nutné zaplatit
Petr Škadra pak upozorňuje ještě na jeden důležitý detail. Pokud budeme uvažovat případ nějaké pozdně vánoční události nebo snad silvestrovské akce, kdy někdo poveze někoho do nemocnice a bude pod vlivem alkoholu, je zde ještě riziko materiální. Pokud totiž takový řidič způsobí nějakou škodu, vystavuje se riziku, že ji bude muset zaplatit ze svého. V zimních podmínkách není k nehodě při rychlejší jízdě úplně daleko i bez alkoholu, natož pak pod vlivem.
„V souvislosti s řízením pod vlivem alkoholu a zaviněním dopravní nehody lze poukázat na významné riziko ve vztahu hrozící povinnosti k náhradě škody. Řízení pod vlivem alkoholu je totiž jednou z výjimek v rámci povinného ručení, kdy vzniklé škody může pojišťovna vymáhat po vás,“ vysvětluje advokát a dodává: „Z těchto důvodů lze doporučit velkou opatrnost a důkladně zvažovat nutnost řízení pod vlivem alkoholu pouze v případech závažných zranění či život ohrožujících stavů a pokud zde není jiná lepší alternativa.“