Na Slovensko se dováží mladší ojetiny. Polovina importovaných vozů do ČR je starší deseti let
Porovnání českého a slovenského trhu s ojetými vozy odhaluje zajímavý trend. Podle společnosti Cebia se letos do Česka dovážela starší ojetá auta než na Slovensko.
Dva světy
Objemem se český a slovenský trh s ojetinami nedá příliš srovnávat. Z pohledu Slováků je ani ne poloviční (41,43 %). Zatímco do České republiky se od ledna do září dovezlo 107 209 ojetých vozidel, na Slovensku to bylo 44 420 aut. Slováci ale importovali výrazně mladší ročníky aut než Češi.
„Zatímco v Česku dosahuje podíl aut starších 10 let 49 procent (49,03 %), na Slovensku je to necelá třetina (30,47 %) z dovezených osobních vozidel. Podíl aut starších 15 let je u našich sousedů jen 14 procent (14,06 %), zatímco u nás tvoří skoro čtvrtinu (23,13 %). Dá se to říct tak, že až do stáří deseti let vedou Slováci, pak se bohužel ujímáme vedení my. A to není z českého pohledu pozitivní trend,“ komentuje Martin Pajer ze společnosti Cebia.
Celková nabídka je v ČR stále mladší
Pokud by to šlo s dovozy aut do ČR a SR takhle dál, může se zlomit i fakt, že průměrné stáří všech ojetin nabízených k prodeji je v Česku stále nižší. „Zatímco u nás se prodávají ojeté vozy v průměru téměř deset let staré (9,7 roku), u našich východních sousedů dosahují srovnatelné vozy věku přes deset let (10,1 let),“ doplňuje Pajer.
Kvůli vyšší kupní síle a nižšímu průměrnému stáří je cena za ojeté auto v Česku ale o něco vyšší. Na Slovensku se dá podle Cebie pořídit ojeté auto v průměru za 10 600 Eur, tedy 270 300 korun (kurz 25,50). V Česku průměrná cena vychází na 284 000 korun.
Oběma trhům vládne Škoda Octavia
Asi nikoho nepřekvapí, že jak v Česku, tak i na Slovensku vede žebříčky nejprodávanějších ojetin Škoda Octavia. U nás jejich prodeje přesahují deset procent (10,13 %), u našich východních sousedů pak necelých pět (4,98 %).
„Zatímco na Slovensku se do deseti neprodávanějších ojetých aut dostávají i vozy Hyundai i30 a Tucson, Kia Ceed či Audi A6, českému trhu víc dominují modely značek Škoda a Volkswagen,“ vysvětluje Pajer.
Co se týká značek, Škoda si drží na obou trzích s ojetinami dominantní postavení s téměř čtvrtinovým podílem (24 %). Volkswagen okupuje druhou příčku s pětinovým podílem v prodejích (bezmála 21 %) Pak už se ale oba trhy liší. „Zatímco třetí pozici na Slovensku zaujímá luxusní automobilka Audi (7,16 %), v ČR je to Ford (6,60 %). Čtvrté a páté místo patří v obou zemích stejným luxusním značkám, a to BMW (6,79 % v SR a 5,75 % v ČR) a Mercedesu-Benz (5,80 % v SR a 5,20 % v ČR),“ uzavírá Martin Pajer ze společnosti Cebia.