Reklama
Autopunk

Převodovka vyměněná za dvě hodiny, diferenciál za půl. Mechanici si na Dakaru projdou peklem

Když závodníci spí, mechanici na technice pořád pracují. K bleskové výměně pomáhá i špičkové nářadí
Zdroj: Czech Samurai 2022 (volně k užití)

Rallye Dakar je bezesporu nejslavnější off-roadový závod světa. A také jeden z vůbec nejnáročnějších. I když jsou často za největší hvězdy samotní jezdci nebo jejich navigátoři, bez obrovské podpory svých týmů by to nezvládli. Velkou roli samozřejmě hrají mechanici. O jejich místo bývá velký zájem, ale žadatelé o práci na závodě snů často netuší, jaké peklo na ně čeká.

Nepřátelé? Zima a písek

„Na rozdíl od Baja nebo světového poháru, kde je servisní zásah omezen na hodinu či dvě a pak se auto dává do uzamčeného parkoviště, mohou mechanici na Dakaru pracovat od příjezdu vozu až po jeho odjezd na další etapu. I tak, nebo možná právě proto, pracují v opravdu velmi náročných podmínkách,“ říká závodník Tomáš Ouředníček z českého týmu UltimateDakar.

Zásadním nepřítelem mechaniků je zima. „Jezdí se v lednu a přece jen na severní polokouli. Saúdská Arábie je přes den rozpálená, může být 25 i 40 stupňů. Ale v noci teplota velmi rychle klesne třeba na pět nebo na nulu. A do toho neustále fouká. Hodně kluků to pak odnese na zdraví,“ popisuje situaci zkušený jezdec, který sice letošní ročník Dakaru musel vynechat, ale své mechaniky „zapůjčil“ spřátelenému týmu.

Obrovský vliv má ale také písek. Je prakticky všude, je tak nutné díly i nářadí neustále čistit. „Hodně je to vidět například na brzdovém obložení závodního vozu. Písek je tak abrazivní, že destičky ubývají prakticky před očima. Nejhorší to je, když je mokrý,“ vysvětluje Ouředníček.

Raději vše dvakrát

U závodních speciálů mají ale mechanici tu výhodu, že jsou postavené tak, aby u nich bylo možné cokoliv velmi rychle vyměnit. Tedy kromě celého motoru, což je sice přípustné, ale s penalizací 50 hodin, která by tým odsunula na chvost tabulky. Výměna předního diferenciálu tak zabere třeba 25 minut. Přímo v poušti musel Ouředníček s mechaniky vyměňovat spojku v převodovce. To zabralo dvě a čtvrt hodiny. A auto mohlo zase jet.

Zajímavostí je, že mechanici si s sebou mohou vézt kompresor a používat tak pneumatické nářadí. V autě ale může být jen akumulátorové. Láhev se stlačeným vzduchem ve voze totiž slouží jinému účelu – pomocí ní se dofukují kola poté, co auto vyjede z dun. Vozy s pohonem všech kol totiž nesmí mít vyfukování a dofukování na dálkové ovládání. „Je tedy potřeba vystoupit z auta a udělat všechno ručně,“ popisuje jezdec.

To, jaké nářadí si s sebou tým vezme, záleží jen na něm. Nejsou pro to žádná omezení. Například tým Czech Samurai, který se Rally Dakar 2022 zúčastnil s unikátním zrekonstruovaným vrakem Suzuki Samurai 1.3, si s sebou vzal sadu českého nářadí značky Hecht. „Extrémně náročný terén tvrdě prověří všechny týmy. Dalo se proto předpokládat, že opravený vrak Suzuki Samurai 1.3 se bude potýkat se spoustou problémů. Tým Czech Samurai 2022 jsme proto na cestu vybavili naším nářadím,“ napsala firma ve své tiskové zprávě. Závodnice Ollie Roučková dorazila až na cílovou rampu Dakaru.

Mimochodem, kvůli písku si závodníci obvykle berou od nejdůležitějšího nářadí dva kusy. Když ale i to dojde nebo není k dispozici nějaký díl, občas si ho týmy půjčují od ostatních. A i to je duch Dakaru. Kdo ho nemá, nabídne pak díl na prodej. „Samozřejmě s pořádnou dakarskou přirážkou,“ směje se Ouředníček.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Zemřel Monsieur Dakar, Karel Loprais. Autosalon na něj vzpomíná jako na skromného génia za volantem

Jako jeden z mála byl ochoten poskytnout rozhovor, i když měl zdravotní problémy a nedařilo se mu
30.12.2021 12:34
|
4
Reklama

Závodní speciál z Mladé Boleslavi má jméno. Škoda Afriq je odkazem slavného Dakaru

Studenti se rozhodli upravit malé SUV Škoda Kamiq do závodní podoby. Výsledkem je zajímavý koncept
26.11.2021 09:42
|
2

Když jsou Češi hrdí na dakarské jezdce. Martin Macík vítěznými etapami připomíná slavnou éru

Před 33 lety Tatra dobyla Dakar. Lopraise znali i v nejzapadlejší vesničce ČSSR
14.01.2021 12:10
|
0

Range Rover Velar prošel proměnou. Na palubní desce už nemá jediné tlačítko

Plug-in hybrid nyní ujede 64 km na elektřinu. Design se inspiroval velkým Range Roverem
02.02.2023 18:15
|
0

Prodáno za 233 milionů korun. V Paříži se vydražilo nejdražší nové auto světa, je to unikát

Bugatti Chiron Profilée se původně plánovalo do sériové výroby, nakonec vzniklo jen jedno
02.02.2023 09:55
|
0
Reklama

Nissan X-Trail vyměnil hrany za luxus. Hybrid nabízí ticho na palubě, spotřebou ale neohromí

Otestovali jsme novou generaci japonského SUV se zajímavým hybridním pohonem
01.02.2023 11:58
|
4

Komentář: 150 km/h na dálnici je jako konopí. Jejich legalizaci brání jen předsudky a strach

Nikoho nepřekvapí, že policie je proti. Ráda by totiž řidiče držela zkrátka, podobně jako „huliče“
31.01.2023 07:17
|
4
Reklama
Autosalon TV