U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie
Sobotní rychlostní zkouška na Rallye Šumava skončila tragédií. Nedaleko Strážova havarovala posádka se startovním číslem 55 Jaroslav Krejčík - Alena Krejčíková. Jednačtyřicetiletá navigátorka utrpěla těžká zranění, kterým v nemocnici podlehla. Soutěž byla předčasně ukončena. Podle rallyového jezdce Vojtěcha Štajfa musí být piloti i navigátoři kvůli riziku nehod pojištěni na dvou úrovních. Vůči vlastní osobě a proti škodám třetím osobám.
Bez pojistek to nejde
Každý fanoušek motoristického sportu, a tím spíš aktivní jezdci a navigátoři, ví, že rallysport je vysoce rizikový. A proto musí být posádka (pilot i spolujezdec) pojištěni, pro případ, že se stane nehoda. V lepším případě při ní nedojde ke zranění, ale jen ke škodě na majetku třetí osoby.
„Typicky jde o nehody, při kterých jezdec nezvládne v rychlosti manévr a poškodí někomu plot nebo třeba sloup. To se řeší z pojistky, kterou každá posádka zaplatí pořadateli v rámci přihlášky do soutěže společně se startovným. Zodpovědnost je pak na pořadateli, který má celý podnik proti škodám vůči třetím osobám pojištěn,“ vysvětluje přední český pilot Vojtěch Štajf.
Dvě tragédie se smrtí diváků
V extrémních případech pak může při nehodách dojít k usmrcení diváků nebo pořadatelů okolo trati. V roce 2009 při rychlostní zkoušce Valašská rally přišli o život tři lidé (otec, syn a jeho kamarád). Kriminalisté po vyšetření tragické události případ odložili, protože došli k závěru, že nedošlo k pochybení pořadatelů. Viníkem byl podle nich muž, který na nebezpečné místo u trati přivedl obě děti.
Podobný případ s tragickým koncem se odehrál v roce 2012 při rallye v Lopeníku. Závodní vůz tam při nehodě srazil šest lidí. Čtyři dívky střet nepřežily. Odvolací soud v tomto případě, který se vlekl jedenáct let, označil za viníka traťového komisaře, který diváky nevykázal z nebezpečného místa. Jedna z dívek byla jeho přítelkyní.
„I pro tyto smutné případy musí mít pořadatelé uzavřenou pojistku, pokud by se prokázalo, že je vina na jejich straně. Jiné by to pochopitelně bylo v případě, že by jezdec byl pod vlivem alkoholu nebo omamných látek nebo se přišlo na to, že závodní vůz měl technickou závadu. Pak jde vina za jezdcem, případně provozovatelem závodního vozu. To je samozřejmě vždy předmětem šetření policie, případně soudního jednání,“ dodává Štajf.
Pojištění k licenci
Vraťme se ale k sobotní nehodě na Rallye Šumava, při které utrpěla smrtelná zranění navigátorka. Alena Krejčíková. Odškodnění pozůstalým bude řešeno podle Vojtěcha Štajfa z pojistky, kterou musí mít každý jezdec i navigátor povinně uzavřenou k závodní licenci. „Pro každou sezónu musíme mít nejen závodní licenci od Autoklubu České republiky, ale k ní i uzavřenou úrazovou pojistku. Vybrat si můžeme z několika variant od pár tisíc korun až po deset tisíc podle úrovně krytí. Pokud dojde při závodě k nehodě se zraněním nebo k úmrtí, odškodnění jde z této pojistky,“ říká Štajf a jedním dechem dodává: „Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast rodině, je to hrozná tragédie. Chtěli jsme jako jezdci nějak rodině pomoci, proto jsme hned po soutěži podpořili sbírku pro pozůstalé.“
Policejní mluvčí Ondřej Hodan potvrdil, že při nehodě nebyla zjištěna přítomnost alkoholu: „Český řidič narozený v roce 1979 s vozidlem Subaru Impreza z dosud přesně nezjištěných příčin vylétl s vozidlem mimo trať do pole, kde s ním havaroval. Ve voze s ním jako spolujezdkyně jela žena ročník narození 1983. Alkohol byl u řidiče vyloučen dechovou zkouškou, ale byl u něj nařízen i odběr krve v nemocnici. Dále se nehodou budou zabývat kriminalisté z územního odboru Klatovy.“