Reklama
Řidičův chleba

Jen 6 bodů pro zelenáče a vyšší pokuty. Ministerstvo dopravy zveřejnilo návrh změn bodového systému.

Nový systém chce být přehlednější, mírnější k bagatelním přestupkům a přísnější k těm závažnějším
Zdroj: MP Praha/Facebook

Nedávno jsme informovali o tom, že ministerstvo dopravy chystá rozsáhlou změnu bodového systému. Nyní zveřejnilo své představy, které se mírně liší od předchozích návrhů. Postihy se mají zpřísnit u vážných přestupků, kvůli kterým podle odborníků na silnicích umírají lidé. Veškeré změny ministerstvo konzultovalo s kraji, ostatními ministerstvy a zohlednilo také řadu připomínek od odborníků a veřejnosti. „Jdeme po vzoru západních zemí, kde v současnosti kladou větší důraz na nejčastější prohřešky jako je nevěnování se řízení kvůli telefonování, vysoké překročení rychlosti, alkohol za volantem. Přísněji se tak postihuje záměrné porušování předpisů, kdy cílem je vyloučit takzvané piráty silnic z provozu. Bodový systém má působit preventivně a být pro řidiče srozumitelný,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Nižší tresty za malé přestupky

Nově má podle představ ministerstva dopravy bodový systém pracovat s trojicí sazeb rozdělených podle závažnosti přestupku. Řidiči si tedy budou moci vykoledovat dva, čtyři nebo šest bodů. Podle ministerstva dopravy jde o výraznější zjednodušení oproti stávajícím pěti sazbám. Do nejnižší sazby, tedy té dvoubodové, bude patřit například překročení rychlosti o více než 10 km/h a méně než 20 km/h v obci a méně než 30 km/h mimo obec. Tyto přestupky ale neměly být podle původních návrhů bodované vůbec.

Změny pamatují na ty z hlediska ministerstva opravdu bagatelní přestupky, tedy například špatné parkování, nerozsvícené světlomety nebo zapomenutí dokladu. V takových případech se horní hranice pokuty sníží z 2000 Kč na 1500 Kč, přičemž body za takové prohřešky nebudou žádné. Jen připomínáme, že zmíněné částky jsou absolutním maximem, jaké policista při kontrole může udělit. V těchto případech může policie vyřešit na místě přestupek také domluvou.

Ztráta řidičáku na delší čas

Opačným směrem se při změnách v bodovém systému šlo u vážných přestupků. Novinkou je fakt, že za ty nejzávažnější přestupky, tedy způsobení nehody pod vlivem nebo při opravdu vysokém překročení rychlosti, bude moci řidič přijít o řidičák až na tři roky. Doposud byla horní hranicí dvouletá sazba. Na druhou stranu ale policisté už nebudou moci na místě zabavit řidičák tomu, kdo se odmítne účastnit povinné lékařské kontrole na přítomnost drog nebo alkoholu.

V rámci připomínek se též do návrhu přidala povinnost řidiče nosit reflexní vestu při vystoupení z auta do vozovky v případě nouzového stání i v obci, nově by mělo být v silničním zákoně také výslovně zakázáno parkovat na chodníku. Hranice pro odebrání řidičského průkazu zůstává na 12 bodech, návrh ovšem počítá se snížením na šestibodovou hranici u začínajících řidičů po dobu dvou let.
Reklama

Změny začnou platit od roku 2022

Po projednání návrhu na Legislativní radě vlády půjde novela zákona na projednání ve vládě. Pokud se změnami budou členové vládního kabinetu souhlasit, následně jej projednají obě komory parlamentu. Novela bodového systému by pak měla začít platit od 1. ledna 2022.

Součástí změn je také návrh na přesunutí agendy přestupků z Magistrátu hl. m. Prahy na jednotlivé městské části. „Vzhledem k zahlcení Magistrátu hl. m. Prahy a zejména Ministerstva dopravy jako odvolacího orgánu dochází často k tomu, že přestupky nejsou v zákonem stanovené lhůtě projednány a pachatelé tedy nejsou potrestáni. Přesunutím této agendy a s ní související agendy rozhodování o zadržení řidičského průkazu by mělo dojít k důslednějšímu postihu pachatelů přestupků podle zákona o silničním provozu,“ vysvětluje František Jemelka, tiskový mluvčí ministerstvo dopravy.

Diskuze

PICHAV - 22.05.2020 17:32:17
KDO CHCE PSA BIT VZDY HUL SI NAJDE !!! TVL ONI NEMUSI HLEDAT ONI DOSTANOU NOVE NEVIDITELNE HOLE !!! TI BEZCHARAKTERNI MSTIVI INDIVIDUA !!! ZAVISTIVI JAK 99,9% CECHU !!! TAKZE JAK VIDI NEKOHO CO MA MEEEKLEREN A CHCE SE RYCHLE SCHOVAT !!!! ZACNOU *********
PICHAV - 22.05.2020 17:35:24
BUZZZEROVAT !!!! TO JE SPROSTE ??? AVTOMATE ???? ANO TA JEJICH CINNOST JE SPROSTA !!!! A NEDA SE JINAK NAZVAT !!!! TO TO MAM NAZVAT TREBA BUZZZENI ???? TO JE TAKE SPROSTE KDYZ MI NEKDO VZBUDI V 10H DOPOLEDNE !!!

Skončil nouzový stav. Zapomeňte na benevolentní strážníky a odkládání pokut

Někde od přehlížení přestupků museli odstoupit mnohem dřív. Řidiči nouzový stav zneužívali
18.05.2020 14:11
|
3
Reklama

Policistům v některých krajích došla trpělivost. Loví rychlé řidiče a vybírají pokuty v rouškách

Šoférů, kteří i v době karantény překračují rychlost, je stále hodně. Dopravních nehod naopak ubylo
03.04.2020 13:34
|
33

V Česku odstartuje velká očista ulic. Kvůli koronaviru se nebude odtahovat ani pokutovat

Technická správa komunikací vsadí hlavně na ruční čištění ulic, kterému zaparkovaná auta nevadí
25.03.2020 16:55
|
1

Praha utratí ze podporu elektromobility 800 milionů. Auta se budou dobíjet z veřejného osvětlení

Hlavní město má v plánu do dvou let stovky takových lamp. Projekt se týká hlavně velkých sídlišť
25.02.2021 11:12
|
1

Za řízení pod vlivem alkoholu lze přijít o řidičák, i když vás chytí mimo auto. Stačí mít důkazy

Dokázat, že řidič řídil pod vlivem je jednodušší u náklaďáků. Tam pomůže tachograf
24.02.2021 16:41
|
3
Reklama

Zfetovaná řidička se za jízdy ohlédla za dítětem v sedačce. S autem skončila na střeše

Měla zastavit, nebo o kontrolu dítěte požádat svého spolujezdce. Celá posádka byla zraněna
23.02.2021 07:46
|
1

Koronavirus mění dopravní předpisy. V Německu platí zákaz řídit se slunečními brýlemi a rouškou

Řidič musí být ze zákona za volantem rozpoznatelný pro kamery. Proto s rouškou nesmí mít ani čepici
22.02.2021 07:52
|
10
Reklama
Autosalon TV