Reklama
Řidičův chleba

Skončil nouzový stav. Zapomeňte na benevolentní strážníky a odkládání pokut

Někde od přehlížení přestupků museli odstoupit mnohem dřív. Řidiči nouzový stav zneužívali
Zdroj: Policie ČR

Po 66 dnech skončil dnes o půlnoci v České republice nouzový stav, který byl vyvolán koronavirovou epidemií. Pro řidiče tato situace přinesla řadu na první pohled příjemných změn. Silnice byly takřka prázdné, úřady fungovaly na půl plynu, takže se odkládalo placení pokut a i policisté a strážníci byli o něco mírumilovnější než obvykle. V rámci zachování bezpečnosti řidičů i policistů se řešily jen opravdu vážné přestupky a zmírnil se i počet kontrol. Tomu je ale definitivní konec. A například v Brně museli svou verzi nouzového stavu ukončit mnohem dřív, protože někteří řidiči začali zcela ignorovat zákony.

Městská policie v plném nasazení

Se začátkem nouzového stavu se některé útvary městské policie rozhodly, že omezí fungování svých přestupkových oddělení s tím, že všechny rozdané pokuty bude možné vyřešit po skončení nouzového stavu. A to je právě teď. Nejpozději od dnešního dne tak všechna přestupková oddělení přecházejí do standardního režimu a je potřeba se informovat, kdy můžete případnou pokutu vyřešit.

Městská policie Brno ale například přešla z režimu nouzového stavu do toho běžného už 20. dubna. Jakub Ghanem, tiskový mluvčí tamní policie, nám řekl: „Někteří řidiči dostali rychle pocit, že nouzový stav a naše benevolence k mírným přestupkům se rovná tomu, že si na silnicích mohou dělat, co chtějí. Stalo se běžné, že řidiči parkovali v křižovatkách, na zákazech či na trávě a chodnících. To jsme nemohli přehlížet. Proto jsme se rozhodli naše přestupkové oddělení otevřít dřív, s čímž souvisel náš dřívější návrat k běžné službě."

Podobné zkušenosti má i městská policie v Pardubicích, jejíž oddělení bylo jedno z těch, které v nouzovém stavu uvolnilo pravidla a omezilo fungování přestupkového oddělení. Lucie Klementová, tisková mluvčí pardubických strážníků nám řekla: „Někteří řidiči pochopili uvolnění kontrol, jako možnost si dělat cokoliv uznají za vhodné. Dokázali zaparkovat takřka kdekoliv, proto jsme i během nouzového stavu opravdu výrazně špatné a nevhodné parkování pokutovali. Od dnešního dne pak jedeme v plném režimu. Na ulicích máme plný počet hlídek a benevolence k mírným přestupkům dále neplatí. Naše přestupkové oddělení je otevřeno i o víkendech a ve svátky, aby řidiči měli dost prostoru přestupky vyřešit.“
Reklama

Na STK máte ještě dva měsíce

Vláda České republiky uzavřela drtivou většinu služeb pro občany, ale provozovny STK nechala otevřené. I přesto ale některé raději zavřely, což s sebou přineslo problémy pro ty, kterým propadla technická. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) potvrdila, že pojišťovny budou při případných problémech a nehodách k nouzovému stavu přihlížet. Tisková mluvčí ČKP tehdy řekla: „Nebude to samozřejmě nějaké plošné opatření, ale budou posuzovat případ od případu. Jinak se pravděpodobně bude posuzovat nový vůz s propadlou STK, kdy jeho technický stav neměl vliv na vznik škody při nehodě a jinak vůz, u kterého z důvodu jeho technického stavu bylo zřejmé, že by STK neprošel. Poškození se v žádném případě bát nemusejí. I pokud bude viníkem škody vozidlo s propadlou STK, tak bude poškozený vždy plně odškodněn. Následně pojišťovna případně regresem vymáhá škodu po viníkovi zpětně.“

Dnes nám situaci aktualizovala následovně: „Až do dvou měsíců od ukončení nouzového stavu pojišťovny nebudou při likvidaci pojistných událostí z havarijního pojištění přihlížet čistě k propadlému datu technické kontroly, pokud vypršela v období nouzového stavu. Zároveň jsme doporučili pojišťovnám, aby při uplatňování regresů u povinného ručení citlivě vyhodnocovaly okolnosti vedoucí ke ztrátě osvědčení STK u viníků nehod a posuzovaly příčinnou souvislost nehody s technickým stavem vozidla. Řidiči mají tedy nyní ještě dva měsíce čas si dát technickou kontrolu do pořádku."

Veronika Nová také připomněla, jak je to s registračními značkami uloženými v depozitu: „Pokud si motorista/klient podal během nouzového stavu elektronickou žádost o vyřazení svého vozidla, pojišťovnám tato elektronická žádost stačila na ukončení povinného ručení. V případě, že nyní motorista chce opravdu ponechat auto v depozitu, doporučujeme mu co nejdříve registrační značky odevzdat. Pokud by se ale rozhodl s autem opět jezdit, stačí dojít do pojišťovny a znovu uzavřít smlouvu na povinné ručení a začít zase vozidlo provozovat.“
Reklama

Úřady už fungují, roušky jsou stále potřeba

Do standardního režimu se vrátily také úřady. Už tedy není možné odkládat například propadlý řidičák. Z vlastní zkušenosti doporučujeme se při jakémkoliv řešení na úřadech objednávat online. Lidí, kteří se se skončením nouzového stavu vydali řešit přepis aut nebo řidičské průkazy, je celá řada, a tak se tvoří dlouhé čekací fronty.

Pamatujte také, že drtivou většinu úředních záležitostí není potřeba řešit na úřadě, pod který spadáte. Využívejte menší a tedy méně navštěvované úřady s rozšířenou působností. Ušetříte si spoustu času. Nezapomínejme, že s koncem nouzového stavu neskončila zároveň povinnost nosit roušky. Platí to i pro řidiče, kteří ji sice při jízdě s rodinou nebo ve chvíli, kdy jedou sami, nepotřebují, ale při komunikaci například s policistou už ji mít musí.

Diskuze

PICHAV - 18.05.2020 23:10:06
A ZACHOVAT JEN SUPERSPORTY !!!! PRO RADOST TEM CO NA TO MAJI BTC etc !!!! MUSLIM !!!! ZE JSEM NASTINIL KRASNY SVET !!!! A ASPON PAR LIDI BY KONECNE NEMELO NASTAVENY ZRCADLA TOU HNEDOU STRANOU K SOBE !!!! SKONCIL BY POSRASVET !!!! UCINTE HNED !!!!
PICHAV - 18.05.2020 23:08:04
PRACUJICI OVCE !!!! BY MOHLY DAL PRACOVAT DOMA !!!! MYSLI SI ZE JSOU HOMOSAPIENS TAK MUZOU HOMOOFICE !!!! PROTO BY SE MOHLA ZRUSIT MHD !!!! CO ZASE JEN ZPOMALUJE SPORTRIDICE !!!! A HLAVNE JE SEMENISTEM VIRU A BAKTERII !!!! A NEBEZPECI NASILI !!!!

Jak šel čas za volantem v době rouškové. Výběr zajímavých a kuriózních situací

Na čem se ztrapnil ministr zdravotnictví a jak se vyvíjely názory policejního prezidenta na kontroly
30.04.2020 20:07
|
0
Reklama

Policistům v některých krajích došla trpělivost. Loví rychlé řidiče a vybírají pokuty v rouškách

Šoférů, kteří i v době karantény překračují rychlost, je stále hodně. Dopravních nehod naopak ubylo
03.04.2020 13:34
|
33

Místo aut roušky nebo plicní ventilátory. Automobilky nahrazují výrobu aut v časech koronaviru

Automobilový průmysl je na kolenou. Většina velkých továren stojí, některé se snaží aspoň pomáhat
26.03.2020 07:34
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV