Reklama
Řidičův chleba

Zkusili jsme zmáčknout automatickou ruční brzdu při jízdě po dálnici. Reakce auta nás překvapila

Automobilky využívají dva principy elektrické parkovací brzdy. Problémem je u nich vybití baterie
Zdroj: Jan Říha Autosalon.tv

Aut s klasickou pákou ruční brzdy dramaticky ubylo. Zůstává v podstatě jen tam, kde se počítá s možností, že ji řidič využije na uměle vyvolaný smyk zadní nápravy, tedy hlavně ve sportovních vozech. Jinak jde trend opačným směrem. V základních výbavách běžných vozidel už bývá automatická ruční brzda ovládaná tlačítkem. A to z důvodu bezpečnosti a také nižší prostorové náročnosti takového systému na středovém tunelu.

Test nás příjemně překvapil

Možná i vás lákalo vyzkoušet, co se stane, když při rychlé jízdě například po dálnici, zmáčknete tlačítko ruční brzdy. My jsme se to rozhodli vyzkoušet na bezpečném úseku uzavřené dálnice (navazující na nedokončený úsek), kde nehrozila kolize se žádným jiným autem. Osmiletý Renault Mégane třetí generace jsme rozjeli na rychlost 110 kilometrů v hodině a pak stiskli tlačítko automatické brzdy.

Mégane neudělal nic, co by mohlo řidiče případně auto samotné rozhodit. Kola se nezablokovala, vůz začal prudce brzdit v přímém směru bez náznaku smyku. U novějších aut totiž ruční automatická brzda spolupracuje s ABS i dalšími jízdními systémy, takže vozidlo pak brzdí velmi efektivně všemi koly. V tom je zásadní rozdíl oproti klasické manuální ruční brzdě, která zablokuje zadní kola a může snadno vyvolat smyk zadní nápravy. To na dálnici rozhodně nezkoušejte!

Chybové hlášení

Úplně bez následků ale náš test automatické ruční brzdy nebyl. Po zkoušce se na palubní desce rozsvítila varovná hláška vyzývající ke kontrole brzdy v servisu. Ta se už ale neobjevila při novém nastartování a ruční brzda fungovala normálně.

U automatické brzdy musíte každopádně počítat s vyšší náročností při servisu. Přes diagnostiku bývá v řadě případů nutné parkovací brzdu uvést do servisní polohy, aby bylo možné například vyměnit brzdové destičky. Problémy mohou nastat i s vozy s vybitou baterií, u kterých se musí zablokované auto odjistit mechanicky (nejčastěji pákou pod sedačkou řidiče), případně využít speciálního softwaru.

Když řidič omdlí

Z našeho testu vyplývá, že u některých vozů se dá ruční brzda v mimořádných situacích při jízdě použít jako nouzová. Například při náhlé indispozici řidiče můžete v krajním případě tlačítko automatické brzdy zmáčknout z pozice spolujezdce.

To vše se ale týká generací, které ještě nemají asistenční systémy (využívající kamery nebo radary), jež samy při překážce na silnici dokážou pomoci řidiči s včasným zastavením, případně vůz automaticky zastaví. Tam je taková funkce ruční brzdy zbytečná, protože proces bezpečného zastavení při selhání řidiče řídí elektronika auta sama.

Dva systémy moderní ruční brzdy

Automobilky v poslední době v zásadě pracují se dvěma principy fungování elektrické parkovací brzdy. Jednodušší obsahuje krokový elektromotor, který tahá za lanka a tím brzdu zatáhne (jde o levnější variantu s podobným principem jako u klasické ruční brzdy označovanou jako první generace). Častěji se ale už v nových autech využívá modernějšího řešení s elektromotory přímo v brzdičích.

U dnešních systémů ruční brzdy totiž konstruktéři aut preferují bezpečnost a komfort nad zábavou za volantem. Tu jste si mohli užít třeba na zasněžených prázdných parkovištích zatáhnutím za páku ruční brzdy a stočením předních kol proti směru smyku zadní nápravy. S novými auty s automatickou ruční brzdou už je tohle „řádění“ vzpomínkou na minulost.

Reklama

Diskuze

honza - 21.10.2024 08:10:52
Nejak jsem nepochopil, proc by to neslo pouzit u aut, ktere vyuzivaji radary atd, jak autor clanku pise. Jak to auto muze samo zastavit pri indispozici ridice, pochybuju, za to auto samo pozna.
Norbert - 21.10.2024 05:22:28
Zmáčknutím tlačítka ručni brzdy,se deaktivuje. Pokud je potřeba,použít elektronickou ruční brzdu,při krizové situaci je potřeba ji zatáhnout směrem nahoru a držet,do té doby než vozidlo zastaví. V článku je to špatně popsáno!!!

Dotykové pedály plynu i brzdy. Vyzkoušeli jsme, jak se řídí auta s technikou budoucnosti

Řídili jsme auto s proměnným řízením. I takové, které samo pozná výmol a varuje před ním ostatní
01.07.2024 16:00
|
3
Reklama

V Liberci ladí brzdy tak, aby v autě nepískaly. Hrají na ně jako na klavír a sjíždí s nimi Ještěd

S příchodem elektromobilů je každý pazvuk v autě nežádoucí. Technici tu musí mít trénované uši
30.11.2023 07:53
|
0
Reklama

Nejvytíženější úsek dálnice D1 už není dálnicí. Do Průhonic se jezdí zdarma, ale jen 110 km/h

Jedním z důvodů je fakt, že kolem dálnice je v tomto úseku naplánována další výstavba
02.01.2023 16:24
|
5

Dálnice jsou zabijákem dojezdu elektromobilů. Podle studie se ujetá vzdálenost sníží až o polovinu

Elektrická auta ujedou při rychlosti 130 km/h o polovinu méně kilometrů, než kolik udává výrobce
30.08.2022 13:20
|
10

V Česku se chystá zásadní změna při řešení dopravních nehod. K většině nebude potřeba policie

Sněmovna schválila novelu, která zvyšuje finanční limit pro asistenci policistů u nehody
31.03.2025 16:30
|
0

Karbonové usazeniny jsou nepřítelem moderních motorů. Nenápadně jim zkracují život

Nejvíc jsou ohroženy přímovstřikové agregáty s přeplňováním. Řešením je častější výměna oleje
25.03.2025 16:11
|
7
Reklama

Rozšíří se úseky dálnic, kde kamiony nesmí předjíždět. Dopravci to vidí jako starou salámovou metodu

Nové zákazy budou platit na místech označených dopravními značkami. Týkat se budou D1, D2, D8 a D11
17.03.2025 14:00
|
0

S koupí ojetiny je spojeno riziko nebezpečné výrobní vady. Ověřte si, že vůz nemusí do servisu

Automobilky při svolávacích akcích zdarma opraví vážné konstrukční chyby, které je potřeba odstranit
17.03.2025 10:15
|
0
Reklama
Autosalon TV