Zimní versus letní směs do ostřikovačů: Proč ji měnit dvakrát ročně, stejně jako pneumatiky

Letošní jaro je zatím chladnější než obvykle, a přestože většina řidičů už přezula ze zimních pneumatik na letní, ne všichni vyměnili i kapalinu v ostřikovačích. V regálech čerpacích stanic se už zase objevila žlutá kapalina pro mytí čelních skel aut, ale nepřekvapivě se stále řeší, proč by ji řidiči měli upřednostnit před zimní směsí, která nezamrzá a nemusíte si do kalendáře psát upomínku, abyste ji s nadcházejícím podzimem zase odsáli a nahradili „nemrznoucí“.
Zimní směs nezamrzá díky alkoholu
Zimní směs je charakteristická především větší odolností proti zamrznutí. Hlavním rozdílem oproti letní směsi je vyšší obsah alkoholu – čím vyšší je obsah alkoholu, tím větší je odolnost vůči mrazu. Je ale důležité připomenout, že každé ředění s letní směsí nebo vodou tuto schopnost snižuje. Příliš naředěná kapalina se v mrazu roztahuje a vede k mechanickému poškození vedení – to popraská nebo se úplně roztrhne.
Pro zimní kapalinu do ostřikovačů je zároveň charakteristická modrá barva a vždy se na obalu objevuje minimální teplota, při níž nezamrzne. Zpravidla jsou do -20 °C nebo -30 °C a lze se setkat také s koncentrovanými směsmi do -70 °C. Každá ze sítí čerpacích stanic pak nabízí různé produkty s nano částicemi a dalšími lákadly, jakými se snaží získat vaši pozornost, ale zásadní je zajímat se zejména o minimální teploty.
Letní směs efektivněji odstraňuje hmyz
Má letní směs vůbec nějaká pozitiva, nebo je to jen způsob, jak z vás vytáhnout další peníze, když u zimní směsi nemusíte řešit, kdy ji vyměnit? V létě je výrazně praktičtější, protože sice obsahuje méně alkoholu (někdy neobsahuje žádný), zato disponuje vyšší mycí schopností s povrchově aktivními látkami pro účinnější odstranění hmyzu a dalších nečistot. Letní směs je také šetrnější k plastovým a gumovým dílům, třeba bausetu čelního skla.
S absencí alkoholu, který znatelně prodražuje zimní směs, je navíc letní kapalina levnější, což šetřivější provozovatele motorových vozidel nepochybně přesvědčí k tomu, aby si našli pár minut času na jednoduchou výměnu. A pokud zrovna nemáte prázdnou nádržku, kapalinu můžete snadno odsát přečerpávací dílenskou pumpičkou do prázdného kanystru, přičemž ji v českých obchodech koupíte i za pouhé dvě stovky.
„Mohu v létě ředit letní směs normální vodou z vodovodu, když mráz nepředstavuje problém?,“ je častý dotaz řidičů. Teoreticky ano, ale u nás běžně dostupná voda může obsahovat minerály, jimiž se zanášejí trysky vstřikovačů a při nadměrném používání se mohou ucpat úplně. Vždy tedy raději používejte destilovanou vodu.