Reklama
Řidičův chleba

Žádné drahé přípravky. Na zamlžená okna v autě stačí ponožka s kočkolitem nebo brambora

Existuje několik babských rad, jak bojovat s neustále se zamlžujícími okny. Tohle jsou ty nejlepší
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Zamlžená okna jsou problémem, který v mrazivých dnech trápí snad každého řidiče. Mnohdy mohou dokonce vést k pokutě, v horším případě i k dopravní nehodě. Zamezit nadbytečné vlhkosti v kabině přitom není úplně jednoduché. Ani s drahými přípravky totiž nemáte jistotu, že se zamlžených oken zbavíte. I proto je nejlepší ze všechno nejdříve vyzkoušet babské rady. Většinou jde totiž o snadno dostupná, levná a často velmi účinná řešení. Tohle jsou ty nejznámější.

Multifunkční ponožky

K zamlžení oken dochází tak, že vzduch v kabině vozu dokáže pojmout jen dané množství vlhkosti. Jakmile tedy přítomná vlhkost přesáhne určitou hranici, takzvaně rosný bod, začne se na nejchladnějších plochách kondenzovaná vlhkost přetvářet v ono zamlžení. Jakmile se kabina zahřeje, zamlžení opadne. Jenže to samozřejmě nějakou tu dobu trvá, takže někteří řidiči raději riskují a vyjedou zamlžení navzdory. Problémem je, že tím ohrožují nejen sebe, ale i ostatní.

Přitom způsobů, jak předejít zamlžení oken, je hned několik a nemusí stát majlant. Ještě před tím je ale dobré zkontrolovat, jestli nemáte zapnutou klimatizaci v režimu recirkulace, který bývá častou příčinou zamlžení. Vlhkost v kabině pak zadržují také vonné stromečky, takže i těm je lepší se vyhnout. Topení je pochopitelně fajn, ale zamlžení stejně nepředejde, eliminuje ho pouze na dobu jízdy. Předejít zvýšené vlhkosti naopak mohou některé drahé přípravky, ale také babské rady. Jaké přesně to jsou?

Co je silikagel?

Silikagel je speciální chemická látka vyrobená synteticky z křemičitanu sodného. Díky svým jedinečným vlastnostem dokáže snížit vlhkost až o 40 procent. Jako kočičí podestýlku ji můžete nejčastěji vidět v podobě drobných krystalů.

Úplně nejjednodušším trikem je vložit varné sáčky s rýží do odkládacích prostor ve dveřích. Ty nasají přebytečnou vlhkost, čímž by měly mlžení zamezit. Pokud rýže nezabere, existuje ještě o něco sofistikovanější řešení. A tím je ponožka se silikagelovou podestýlkou pro kočky. Jakýmisi krystalky vyplníte ponožku, zavážete ji a vložíte pokud možno za okno. Ta by pak podobně jako houba měla přebytečnou vlhkost nasát. Prázdné ponožky pak skvěle poslouží také proti zamrznutí vnějších zpětných zrcátek. Pouze je na ně navlékněte a ráno nemusíte škrábat.

Výrazně levnějším přípravkem v boji proti zamlženým oknům je syrová brambora. Stačí ji rozkrojit na poloviny, oloupat podélně kolem každého řezu a potřít s ní celé okno. Poté už jenom vezmete hadřík z mikrovlákna a sklo očistíte. Nemáte-li po ruce bramboru, můžete ji vyměnit za jablko. Podobný účinek jako brambora a jablko má podle serveru EFAHRER.com také gel na holení. Opět hadříkem nebo houbou ho rozetřete po vnitřní straně okna a následně do sucha utřete. To stejné je možné udělat i s pastou na zuby. U ní jen pozor, aby neměla drobné částečky, kterými byste sklo poškrábaly.

Pomůže i bílý prášek

V neposlední řadě je tu ještě jedlá soda, kterou nasypete na papírový ubrousek nebo jakýkoliv kus textilu a vložíte do interiéru auta. Soda by opět měla nadbytečnou vlhkost absorbovat a zamezit tak dalšímu zamlžování oken. Všechny tyto babské rady samozřejmě nemusí fungovat, ale minimálně mohou mlžení zmírnit. A to se hodí, protože za hodně zamlžené sklo, přes které prakticky nebude vidět, můžete dostat i pokutu. Znáte nějakou další podobnou babskou radu? Napište nám ji do komentářů.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 24.11.2023 17:08:52
JA SE VLK HOSTI ZATIM NEVYHYBAM !!!! V PORSCHE TAYCAN TS ZATIM NEBYL PROBLAM !!!! A TO TAM MIVAM VEDLE !!!! SPOLUJESKYNI !!!! OBCAS ZASTAVIME !!!! POSBIRAME BEDLE !!!! A TAKY JA I SPOLUJESKYNE VIME !!!! ZE VLK HOST JE OBCAS POTREBA
Petr A. - 24.11.2023 13:03:03
Důležité je, aby kočkolit nebyl použitý.

Skoro polovinu nehod způsobí agresoři. Většina ostatních řidičů se ale nechá vyprovokovat

Důležitá je prevence, nestačí jen pokutovat. Ministerstvo proto chystá změny
23.11.2023 07:55
|
2
Reklama

Značka, kvůli které hrozily až třikrát vyšší pokuty mizí z dálnic. Na řidiče však číhá jinde

Překročení rychlosti o 11 km/h může za touto značkou stát až 3 670 Kč. Všude jinde jen 1350 Kč
21.11.2023 13:40
|
4
Reklama

Řidiči se při parkování dopouští i několika přestupků současně. Zapomínají na základní pravidla

Nesledují značky, stojí opačným směrem nebo najíždí na chodník. Na to řidiči doplácí nejčastěji
15.11.2023 08:03
|
23

Zelená vlna na semaforech není mýtus. Řidiči ušetří čekání i na 14 křižovatkách naráz

Narušit zelenou vlnu mohou vozidla MHD, chodci i denní doba. Často nebývá v obou směrech
13.11.2023 13:38
|
2

Škodovka u všech modelů končí s oblíbenou chalupářskou verzí. Existuje ale levnější alternativa

Oplastované provedení Scout bylo například u Octavie v nabídce 16 let. Proč najednou končí?
21.02.2024 07:47
|
2

Moderním chalupářům se splnil sen. Na český trh dorazilo elektrické kombi s obřím kufrem

Volkswagen oficiálně představil druhou karosářskou verzi pro elektrický vlajkový model ID.7
19.02.2024 18:05
|
7
Reklama

Absurdní návrh českého auditora při EU: Zdražte spalovací auta a budou peníze na elektromobily

S příchodem elektromobilů prý konečně dochází ke snižování emisí. Lidé je ale bez dotací nekupují
18.02.2024 18:01
|
114

Jedna z nejdelších dálnic bude uzavřena. Stíhačky na ní budou nacvičovat nouzová přistání

K uzavírce na švýcarské dálnici A1 dojde v červnu letošního roku. Trvat nebude déle než 36 hodin
13.02.2024 08:01
|
8
Reklama
Autosalon TV