Reklama
Řidičův chleba

Se škrabkou na zamrzlé okno nechoďte, radí odborník. Pomůže voda, ale nikoliv horká

Lze vyzkoušet také směs vody se solí. Na celou láhev stačí jedna lžička, pro sklo to problém není
Zdroj: Pixabay, volně k užití

Kdo parkuje venku, našel v těchto dnech své auto nejen zasněžené, ale i zamrzlé. Na silnici je ale možné vyjet jen s perfektně čistým čelním sklem. Nejoblíbenějším pomocníkem řidičů při jeho odmrazování je škrabka. Odborník, kterého se ptal Autosalon, ale varuje, že není zdaleka tak bezpečná, jak se o ní říká. Naopak může pomoci voda, před kterou přitom někteří varují. Přitom stačí dodržet správný postup.

Škrabka prostě poškrábe

Některá nová auta jsou vybavena vyhříváním čelního skla. Stále ale nepatří na českých silnicích mezi většinu. Co mají tedy dělat ostatní, kteří ho nemají? „Proti silné a kluzké námraze jsou škrabky často neúčinné, navíc opravdu hrozí, že si poškodíte auto. Obecně se uvádí mylná představa, že plastová škrabka je prý šetrná vůči sklu. Ano, ale to platí jen v naprosto čistých a laboratorních podmínkách,“ říká Pavel Cacák z automyčky v Praze Strašnicích.

V praxi je tomu ale jinak. „Na skle jsou přítomné prachové částice. Jedná se o uhlíkaté prvky, ve městech potom o těžké kovy, abrazivní materiály poletující ovzduším od kol projíždějících aut atd. Když přijde námraza, tyhle prvky zůstanou na skle a zamrznou. Když vezmete škrabku a začnete škrábat, tak kromě ledu na sebe škrabka nabírá i abrazivní částice ze skla, které na něm byly ještě předtím, než začalo mrznout,“ upozorňuje odborník.

Jak poškrábání předejít? Existuje léty osvědčený tip, který je šetrný k autu. Led na povrchu materiálu vytváří napnutý útvar, pod nímž se nachází velmi tenká vrstvička vody, která není zmrzlá. Je to způsobené tlakem ledu na cizí povrch, v daném místě tedy voda nemůže úplně zamrznout.  

Hlavně ať není horká

„Zásadní je poznatek, že je třeba narušit molekulární strukturu ledu, aby popraskal a bylo možné led ze skla pohodlně odloupnout díky té tenké vrstvičce nezmrzlé vody pod ním. K tomu postačí kapalina o mírně vyšší teplotě, než má samotný led, ideálně teplá voda,“ radí Cacák.

Pozor, teplá voda, ne horká, a už vůbec ne vařící! „Horká a vařící voda se po nalití na zamrzlé sklo z velké části odpaří (bez efektu na led) a pokud je vrstvička ledu slabá, dostane se prasklinami pukajícího ledu horká voda na samotné autosklo, které může prasknout vlivem rázové teplotní roztažnosti (tepelný šok),“ varuje znalec.

Jak moc teplá voda? Není nutné si brát teploměr, stačí pravidlo namočeného zápěstí. Natočíte do pet lahve teplou vodu o takové teplotě, že když si ji nalijete na vnitřní stranu zápěstí, ucítíte snesitelné a příjemné teplo –⁠ jako když jdete koupat miminko. Takto naplněnou lahev přinesete k autu a začnete vodu rozlévat po celé šířce skla po celém horním okraji. Uvidíte základní fyzikální reakci, okamžitě začne led praskat a pomocí ploché strany škrabky jednoduše kusy ledu z povrchu skla doslova oloupete. Zasunete pod prasklou část ledové kry plochou škrabku a mírně led nadzvednete. Pod ním uvidíte mokrou loužičku, to je právě ta vrstvička nezmrzlé vody.

Cestou chemie

Existují ale i sofistikovanější cesty, jak se zbavit ledu. Jedna z nich spočívá v tom, že do lahve s teplou vodou přidáte kuchyňskou sůl. Ta funguje jako chemický katalyzátor molekulárního rozpadu ledu. „Do jedné PET lahve o objemu 1,5 litru stačí jedna polévková lžíce soli a potom je třeba lahev pořádně protřepat. Vylepšení se solí není potřeba při teplotách okolo pár stupňů pod nulou. Pokud ale mrzne silněji, je dobré sůl přidat,“ radí Pavel Cacák.

Jiné vylepšení spočívá v přimíchání nemrznoucí směsi do ostřikovačů (namísto soli) do lahve s teplou vodou. Směs obsahuje ethanol, tedy alkohol, který chemicky narušuje led podobně agresivně jako sůl. „Pokud máte starší auto, které nemá antikorozní ochranu a nátěry proti solím, použijte právě tuto příměs. Poměr namíchání teplé vody a směsi do ostřikovačů je zhruba 5:1 ve prospěch teplé vody anebo i větší poměr ve prospěch nemrznoucí směsi. Obecně ale platí, že sůl je účinnější než nemrznoucí směs,“ hodnotí odborník na autochemii. Současně dodává, že použití samotné nemrznoucí směsi není zdaleka tak účinné jako směs s vodou.
Reklama

Diskuze

Jiří - 15.12.2022 05:42:15
To je zase blábol.
Bohumil - 14.12.2022 19:18:14
A když mám garáž, tak to nemusím číst ne :-)

Nová generace luxusního SUV Lexus RX už je v Česku. Nabídne klasický hybrid i plug-in hybrid

Vrcholná verze 500h disponuje výkonem 371 koní. Na stovku zrychlí za 6,2 sekundy
29.08.2022 19:15
|
3
Reklama

Led, sníh, hory i lesní cesta. Nezkoušeli jsme ovšem offroad, ale Rolls-Royce Phantom

Tohle auto se řídí jako jachta. Jeho V12 ale pohání jen zadní kola. Poradí si s výletem do Tater?
18.03.2022 13:36
|
0
Reklama

Norsko jako ráj elektromobilů? V Oslu možná, na zamrzlém severu ale ještě dlouho ne

Novinové titulky o norské expanzi elektromobilů určitě četl každý. Realita je ale úplně jiná
16.03.2022 19:12
|
8

Japonského soka Škody Fabie nezastaví sníh ani zledovatělý kopec. Má totiž jednu velkou výhodu

Spolehlivé a nezastavitelné Suzuki Swift v podstatě nemá konkurenci, oceníte ho ve městě i na horách
18.02.2022 07:32
|
15

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV