Škrabka prostě poškrábe
Některá nová auta jsou vybavena vyhříváním čelního skla. Stále ale nepatří na českých silnicích mezi většinu. Co mají tedy dělat ostatní, kteří ho nemají? „Proti silné a kluzké námraze jsou škrabky často neúčinné, navíc opravdu hrozí, že si poškodíte auto. Obecně se uvádí mylná představa, že plastová škrabka je prý šetrná vůči sklu. Ano, ale to platí jen v naprosto čistých a laboratorních podmínkách,“ říká Pavel Cacák z automyčky v Praze Strašnicích.
V praxi je tomu ale jinak. „Na skle jsou přítomné prachové částice. Jedná se o uhlíkaté prvky, ve městech potom o těžké kovy, abrazivní materiály poletující ovzduším od kol projíždějících aut atd. Když přijde námraza, tyhle prvky zůstanou na skle a zamrznou. Když vezmete škrabku a začnete škrábat, tak kromě ledu na sebe škrabka nabírá i abrazivní částice ze skla, které na něm byly ještě předtím, než začalo mrznout,“ upozorňuje odborník.
Jak poškrábání předejít? Existuje léty osvědčený tip, který je šetrný k autu. Led na povrchu materiálu vytváří napnutý útvar, pod nímž se nachází velmi tenká vrstvička vody, která není zmrzlá. Je to způsobené tlakem ledu na cizí povrch, v daném místě tedy voda nemůže úplně zamrznout.