Pozor na cestách Evropou. Někde chtějí zimní gumy až do jara. Jinde nevadí, že jsou téměř sjeté
Co země, to jiné podmínky
Obecně v Evropě platí, že zimní pneumatiky by měly být obuty na autě od 1. října do 30. dubna. Česká legislativa toto období upravuje tak, že zimní pláště jsou povinné od 1. listopadu do 31. března. S ohledem na fakt, zda je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy nebo lze takovou situaci vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat.
Při odjezdu do zahraničí za zimními sporty si však dávejte pozor. V Rakousku je nutné mít zimní obutí od 1. listopadu do 15. dubna, ale i mimo zákonem stanovenou dobu, pokud se na silnici vyskytuje souvislá vrstva sněhu či ledu. V Itálii se obutí odvíjí od regionu. Zejména v alpských oblastech je to přímo přikázané, a to v období od 15. října do 15. dubna. Ve Francii zimní pláště nejsou povinné, ale pokud se na silnici vyskytuje příslušná značka pro zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy, musí je motorista na autě mít. Poslední zemí, kam Češi rádi jezdí na lyže, je Švýcarsko. To se k zimním plášťům staví jako k nepovinnému prvku, avšak pokud motorista způsobí nehodu na sněhu s letními pneumatikami, musí nést následky a podílet se na uhrazení škody. Švýcaři tak spíš spoléhají na rozum samotného řidiče.
V dovolenkových destinacích, kam většinou lidé vyrážejí v létě, to se zimními pneumatikami není tak horké. Například v Chorvatsku nejsou povinné, ale doporučené od 1. listopadu do 30. dubna. Ani v Turecku nejsou povinné, ale musí se dodržovat dopravní značení, tedy pokud se vjíždí do oblastí, které jsou označeny povinností sněhových řetězů, pak je vůz musí mít. Ve Slovinsku je povinnost mít zimní pneumatiky na voze od 15. listopadu do 15. března a také v době mimo toto rozmezí, pokud se na vozovce nachází sníh nebo zmrazky. V severských zemí jsou například ve Finsku povinné a to v období od 1. prosince do konce února. I ve Švédsku je zimní obutí povinné a navíc se doporučuje mít s sebou sněhové řetězy a to od 1. prosince do 31. března.V teplých zemích, jako je například Portugalsko, to je jednodušší. Zimní pláště tam nejsou povinné, ale pokud jede řidič do oblastí, které jsou označené příslušnou značkou sněhových řetězů, musí je mít připravené. V Řecku se jedná spíš o doplňkový prvek, zimní pláště nejsou vyžadovány, ale pneumatiky musí být vhodné pro zimní podmínky. A možná vás překvapí, že v sousedním Polsku jsou zimní pneumatiky spíš doporučené než povinné. Jízda na letních pneu je zde tedy na vlastní nebezpečí. A na Ukrajině třeba nejsou vůbec doporučené, ani povinné.
U nás čtyři milimetry, jinde v zimě klidně dva
V Česku a dalších státech Evropy je legislativně dána minimální hloubka dezénu zimních pneumatik, která nesmí být nižší než čtyři milimetry. Mají to tak například i Chorvatsko nebo Srbsko. V Severní Makedonii to musí být dokonce pět milimetrů. Existují však i protipóly. V Rumunsku by vám v pohodě vystačily pro jízdu v zimním období i dva milimetry hloubky.
„S klesající hloubkou dezénu klesá výkonnost pneumatik zejména na mokrém povrchu. Pro zajištění spolehlivé trakce a dobré přilnavosti na zasněženém a zledovatělém povrchu by tak měla být hloubka dezénu vždy dostatečná,“ říká v tiskové zprávě Aleš Langer, šéf Technického zákaznického servisu ve společnosti Continental Barum.
„Zimní pneumatiky by měly mít na své bočnici vždy označení symbolem sněhové vločky se třemi alpskými vrcholy (3 PMSF). Základní označení písmeny M+S postačuje z pohledu tuzemského zákona, nezaručuje však ani minimální zimní vlastnosti pláště. Stejné značení (M+S a 3 PMSF) najdeme dnes na bočnicích zimních i celoročních pneumatik všech renomovaných výrobců, tedy dle zákona je jejich použití v zimě možné,“ dodává Langer.