Reklama
Řidičův chleba

Vykrádání aut zůstává zajímavým výdělkem. Hodnota zcizených věcí za rok přesahuje čtvrt miliardy

Notebook, foťák nebo peníze jsou věci, které by neměly zůstávat bez dozoru ve voze
Zdroj: Tiskový servis Renault

Během dovolené si člověk chce užít pohodu a neřešit zbytečné trable jako je třeba vykradené auto. O to hůř, když v okolí není žádná kamera, která by při vyšetřování policií pomohla k dopadení pachatele a třeba i vrácení věcí původnímu majiteli. Stejná situace ale může nastat i v Česku. Vykradených aut sice za posledních pár let ubylo, možná i proto Češi situaci podceňují a vůz si zabezpečuje jen zlomek z nich. Tyto informace vyplynuly z průzkumu, který si nechala udělat společnost Nextbase ve spolupráci s BESIPem.

Češi si auta příliš nechrání

Podle policejních statistik se loni stalo 7526 vloupání do automobilů, přičemž hodnota zcizených věcí se vyšplhala na 261 milionů korun. Oproti roku 2013, kdy se kradlo ve velkém v počtu 30 899 případů, to není dechberoucí číslo. Ale vloupání do auta je podle policie druhým nejčastějším typem tohoto deliktu.

To potvrzuje i průzkum, podle kterého zažilo vloupání do vozu 27 procent Čechů. Někteří navíc opakovaně. Největšími smolaři jsou majitelé, kterým zloději vykradli auto víc než třikrát, což se stalo čtyřem procentům dotazovaných. Alespoň jedno vykradení pak zažilo 73 procent a každý desátý Čech přišel při této akci také o celý vůz nebo jeho části. Obvykle jde o světla, disky anebo celá kola.

Dostatečně si přitom zabezpečuje auto jen několik procent majitelů aut. Velká většina (62%) si vůz chrání pouze tím, že zaparkují na bezpečné místo, čtyřicet procent z nich navíc volí osvětlené ulice města nebo stání pod kamerovým systémem. Pouze 13 procent lidí si platí stání na hlídaném parkovišti a devět procent parkuje v garáži. Jiná zabezpečení jako alarm, GPS nebo páky na volantu volí 16 procent řidičů. Ostatní pravděpodobně spoléhají na heslo „mě se to přece stát nemůže.“ 

Přitom například pořízení autokamery do auta je také možností, jak věci v autě ochránit nebo při nejmenším získat nějaké důkazy. „Díky kompaktní a výkonné elektronice s prvky umělé inteligence se dá i vůz staršího data výroby zabezpečit stejně, jako například nejnovější Tesla. Například kamery nejnovější řady iQ disponují režimem SmartSense Parking. Ten umožňuje zapínat a vypínat vzdálená upozornění iniciovaná radarovou technologií Spatial-awareness,“ vysvětlil Laszlo Szalontai ze společnosti Nextbase. Palubní kamery s touto technologií umí okamžitě uzamknout a odeslat záznam do úložiště, což znamená, že i kdyby kamera byla také zcizena, budete mít v ruce důkaz a možná také tváře pachatelů.

Na dovolené je riziko větší

Mnoho Čechů se vydá na dovolenou autem, což zvyšuje riziko krádeže. Je proto nezbytné se předem připravit a nic nepodcenit. Vhodné je parkovat na místě, které je frekventované a dobře osvětlené, pokud to možnosti ubytování dovolují, volte vždy parkování v garáži pod dohledem. Tipaře při parkování venku pak můžete trochu zmást, když auto budete v průběhu týdne přeparkovávat na různá místa. Zlodějům nenahrávejte ani pootevřenými okýnky kvůli větrání, do vozu se tak dostanou ještě snadněji.

Vyvarujte se odložení cenností viditelně ve voze, a to i v případě, že máte na autě zatmavená skla. Telefony, peníze, tašky a jiná elektronická zařízení vezměte s sebou. Je sice otrava je tahat, ale je to určitě menší zlo, než pak řešit zbytečné nepříjemnosti a přijít o cennosti. Příliš ochrany vám totiž nemusí poskytnout ani zavazadlový prostor, do kterého se zloději rovněž hravě dostanou. Při odchodu od vozu pak zkontrolujte, zda jste skutečně zamknuli a jestli se někdo podezřelý nepohybuje poblíž auta třeba ve snaze nenapojit se na frekvenci vašeho dálkového ovladače.

Dobrým pomocníkem v zahraničí i v Česku může být i GPS sledování. To se hodí pro případy krádeže vozu. Redakce Autosalonu například u testovacích aut využívá pro sledování pohybu vozu airtag, o kterém případný zloděj nic neví. A když s autem odjede, na mobilním telefonu vidíte, kam míří a můžete tak lépe spolupracovat s policií. Není to úplně stoprocentní metoda, ale zvyšuje pravděpodobnost nalezení. Navíc na trhu exsitují firmy, které se zabývají zabývají GSM, GPS i rádiovým zabezpečením profesionálně. Teď už jde jen o to, kolik do ochrany svého auta chcete dát. 
Reklama

Diskuze

Jan Hospodka - 26.06.2024 14:52:33
Proboha, zcizit = převést legálně vlastnické právo na jinou osobu; odcizit = ukrást

Komentář: Vyšší postihy pro řidiče nejsou potřeba. Česko má jedny z nejpřísnějších trestů světa

To, za co lidé na českých silnicích mohou přijít o řidičský průkaz, není někdy v EU ani přestupek
29.09.2022 07:30
|
9
Reklama

Řidiči se snaží čelit pokutám za parkování přelepováním espézetek. Postih není jednoznačný

V Praze přibývá případů, kdy se řidiči snaží vyzrát nad kamerovými vozy, které kontrolují parkování
24.08.2022 13:31
|
4

Český miliardář za 417 km/h v Německu postih nedostane, ale možná přinese omezení úplně všem řidičům

Po jízdě Radima Passera se v Německu začalo mluvit o stanovení dálničního limitu 200 km/h
24.08.2022 11:33
|
9

Když nabouráte: Jak správně vyplnit formulář o dopravní nehodě a kde ho stáhnout

Ještě před vyplňováním zkontrolujte místo nehody. Výstražný trojúhelník i vesta jsou nutností
28.06.2024 08:04
|
0

Na silnicích se pohybuje nový postrach. Každý třetí koloběžkář je pod vlivem a bourá

Pro jezdce na elektrokoloběžkách přitom platí stejná pravidla jako pro řidiče automobilů
25.06.2024 16:18
|
4
Reklama

Má nejroztomilejší kabát a město si podmaní spotřebou. Na dálnici ale Fiat 600e ztrácí

Otestovali jsme, zda elektromobil zvládne obstát při běžném provozu jen s jedním nabitím za týden
24.06.2024 14:15
|
4

Ojetin zatížených exekucemi přibývá. Kupující může rázem přijít o auto a také o peníze

Proti zabavení vozu se nelze bránit. Kupní smlouva je totiž neplatná
20.06.2024 16:07
|
5
Reklama
Autosalon TV