Podobně jako v Kazachstánu
Za pozornost stojí i fakt, že Česko je se svým striktní zákazem alkoholu za volantem v Evropě v menšině. Nulová tolerance totiž v EU platí jen ve čtyřech zemích bývalého východního bloku, tedy v Česku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku. Ostatní nějakou mají, nejčastější hodnotou je 0,5 promile, což platí v Německu, Francii, Španělsku, Portugalsku, Švýcarsku, Itálii, Rakousku, státech Beneluxu a šlo by pokračovat dál. Ostatně 0,5 promile je nejrozšířenější hodnotou světa, ačkoliv ne nejvyšší. Vysokých 0,8 promile platí třeba na Maltě nebo v anglické části Velké Británie, mimo Evropu pak v Kanadě či USA.
Naopak nulová tolerance platí zhruba ve 30 státech ze 195. Kromě už zmíněného Česka a jeho sousedů to jsou země bývalé sféry vlivu Sovětského svazu, jmenujme třeba Kazachstán, Turkmenistán nebo Uzbeksitán. V Rusku platila nula do roku 2010. Většinu dalších zemí s nulovou tolerancí najdeme mezi muslimskými státy, jde třeba o Saúdskou Arábii, Somálsko, Jemen nebo Malajsii.
Jistě, pro nulovou toleranci existují liché argumenty typu „dovol Čechovi pivo a on si dá dvě“, které nemají žádný reálný základ a jde tak pouze o lidová rčení. Co je ale vidět je to, že ani nula neodrazuje opilce s mnoha promile, aby sedli za volant a někoho zabili. Místo toho vytváří oběti z lidí, kteří si k obědu dají opravdu jedno pivo, pak na něj třeba ve spěchu zapomenou a mají tu smůlu, že na ně vyjde silniční kontrola. To z morálního hlediska není dobře.