Není poptávka, nejsou krádeže
Dinside s odkazem na norskou společnost Finans Norge píše, že na tamních silnicích krádeže dlouhodobě klesají, nicméně v minulém roce došlo k nárůstu, když bylo odcizeno přes 2400 aut. To představuje oproti roku 2021 navýšení o 600 vozů. Důvodem byla pravděpodobně opatření související s koronavirem v roce 2021. Kvůli pandemii úřady dříve důkladněji hlídaly hranice, takže byl vstup pro mezinárodní gangy do Norska obtížnější. Krádeže se zde totiž dějí z větší části právě prostřednictvím mezinárodních skupin, které odcizí vůz na objednávku a auto pak skončí někde ve východní Evropě.
Ve Švédsku je problém s krádežemi aut ještě mnohem větší. V roce 2022 zde byla odcizena auta za v přepočtu téměř 1,5 miliardy korun. Oproti Norsku jde zhruba o šestkrát vyšší číslo. Jak v Norsku, tak ale ve Švédsku platí, že zloději elektromobily nechávají být a krádeže bateriových vozů jsou v obou zmíněných státech velmi vzácné. Podle švédské společnosti If, která se zabývá pojištěním, existují dva důvody. Elektromobily jsou běžně připojené na internet a díky moderním technologiím je lze snadno lokalizovat. Hlavní příčinou je ale fakt, že jde o specifický druh aut vyžadující odpovídající infrastrukturu. A protože východní Evropa v tomto směru za západem dost zaostává, „zákazníci“ těchto skupin o ně prostě nemají zájem. Tedy alespoň prozatím.
Odborníci oslovení magazínem Dinside, stejně jako například norská Policie, ale předpokládají, že se situace časem změní jak ve Švédsku, tak v Norsku. Kromě toho se také očekává přibývání krádeží některých dílů, především pak akumulátorů. Přestože jde o extrémně drahý díl, v autě je zabezpečen jen několika šrouby. Komplikací je tak pouze hmotnost v řádu stovek kilogramů, ale to není nic, s čím by si zloději nedokázali poradit.