Ve Francii kvůli stávkám dochází palivo. České ministerstvo zahraničí varuje řidiče před cestou
Krize prorůstá do všech tříd
Francouzská vláda vyzvala ropný gigant, aby situaci začal rázně řešit. Třetina čerpacích stanic ze sítě TotalEnergies prakticky vyschla. Před benzinkami se tvoří nekonečné fronty a začínají se objevovat první incidenty. Na některých místech musí být tedy přítomna policie, aby zde udržovala pořádek. Kvůli nedostatku paliva je v ohrožení především venkov, který tak přišel prakticky o spojení se světem. Malé firmy mají problém se udržet při životě, protože jejich zaměstnanci se nemají jak dostat do práce a plnit zakázky. Krize se tak prohlubuje i v tomto směru.
Je nutné si také uvědomit, že nedostatek paliva znamená prakticky omezení veškerého provozu, včetně školní dopravy, lékařské pomoci i doručovacích služeb. Nejhorší situace je podle premiérky Elisabeth Borne na severu země, která je silně závislá na zemědělství, rybolovu a průmyslu.
Na vině jsou vysoké zisky rafinérií
Jak se později ukázalo, jádrem sporů není jen rostoucí inflace či ohrožení životní úrovně zaměstnanců, ale především dvojnásobný zisk ropné společnosti. Odboráři tak požadují, aby měli podíl na vysokých ziscích ropných společností a také požadují vysoké zdanění tohoto zisku. Dohlédnout by na to podle nich měla právě vláda, která ale od toho dávala do nedávna ruce pryč. Ve čtvrtek se však rétorika ministrů změnila.
„Pokud člověk zná zisky, které společnost vydělala, a ta má pro to kapacitu, mají mít povinnost zvyšovat mzdy. Total je jednou z těchto společností,“ uvedl pro rádio RTL ministr financní Bruno Le Maire. Přidala se k němu i ministryně energetiky Agnés Pannier-Runacherová, která současně zdůraznila, že zásoby paliva zbývají zhruba na 90 dní.
TotalEnergies nejprve trvala na tom, že vyjednávání o mzdách začne v polovině listopadu, jak bylo plánováno s očekávaným průměrným zvýšením mezd o 3,5 procenta. Vedení se ale později vyjádřilo, že debaty o mzdách začnou co nejdříve, tedy za předpokladu, že se ukončí všechny stávky. První vážnější promluvy proběhly ve čtvrtek a byla uzavřena dohoda o mzdách. Situace se v klíčové rafinérii ExxonMobil zlepšila, nicméně blokáda pod záštitou odborového svazu CGT v TotalEnergies dále pokračuje na dalších pěti místech po celé zemi.
Odborový svaz CGT požaduje okamžité navýšení mezd o 10 procent, které pokryjí narůstající náklady zaměstnanců, jež se vlivem zdražování ocitli na životním minimu. Firma je však ochotna zvýšit plat až v příštím roce o 6 procent a udělit ještě letos svým zaměstnancům po celém světe mimořádný bonus ve výši jednoho platu. To se ale podle deníku France 24 odborářům nelíbí a návrh odmítají.
Vládní kroky nejsou pro odboráře řešení
Vláda ke zmírnění situace podniká neobvyklé kroky, které mohou už tak frustrovanou společnost ještě víc rozčílit. Některým zaměstnancům rafinérie totiž bylo nařízeno, aby se vrátili do práce. „Policie přišla do jejich domovů a přiměla je podepsat papír s příkazem, že přijdou do práce,“ řekl agentuře AFP představitel odborů Clement Mortier. Situace ve Francii tak není ideální a hrozí, že pokračující blokády budou brzy rozpuštěny násilím.
Podle aktuálních zpráv českého ministerstva zahraničí přetrvává v zemi nedostatek pohonných hmot. Ministerstvo tak varuje před cestou do Francie, protože by si řidiči s velkou pravděpodobnostní neměli kde natankovat. Nejvíce postižené jsou oblasti Hauts de France, Ile de France, Grand Est, Auvergne Rhône Alpes a Provence Alpes Côte d´Azur. Zatím tak nelze předpokládat, kdy blokace skončí, protože jsou vyhlášené jako časově neomezené.