Bez auta ani ránu
Letní dovolenou na Maltě si rozhodně nelze představit bez auta. I když je na ostrově poměrně hustá síť autobusů, turista se ošidí o možnost navštívit méně zaplněné pláže a řadu historických míst, kam by se jinak dlouho plahočil v úmorném vedru. Na druhou stranu, i díky tomu, že je to z jednoho konce ostrova na druhý asi 45 minut cesty a nejvyšší rychlost tu je 80 km/h (velmi zřídka), jezdí se opravdu za málo. Zejména, když si půjčíte nějaký „křáp“, třeba ze všech stran obouchané Suzuki Alto s automatem jako my.
I kdyby si ale auto řeklo o hodně, zastávka na benzince by tolik nebolela. Tankujeme na čerpací stanici Santa Maria na severu Malty za 30 eur, tedy asi 733 korun. Palivo se platí předem v automatu, stojan nám do nádrže pustí přesné množství za danou částku. Je to 22,39 litrů. Nakupujeme totiž benzin za 1,34 eur za litr, což je 32,76 Kč. Kdybychom měli naftové auto, zaplatili bychom 1,21 eur za litr, tedy 29,58 Kč! Ceny tak připomínají loňské léto v Česku.
Malta má aktuálně nejlevnější palivo z celé EU s velkým odskokem od ostatních zemí. Podle dat serveru Globalpetrolprices.com je průměrná cena v srpnu 32,8 Kč, což je na úrovní zemí, jako jsou Botswana, Lesotho nebo Nikaragua. Nejblíž je Maltě v Evropě Moldavsko (33,4 Kč), z EU pak Polsko, kde palivo stojí aktuálně v průměru 37,47 Kč. Rozdíl je to tedy téměř pětikorunu. Maďarsko má sice také velmi nízké ceny paliva, ty jsou ale tamní vládou omezené jen pro některé motoristy.
Ceny paliva na Maltě ihned nereagují na výkyvy cen ropy na burze. Maltská státní společnost Enemed ho nakupuje ve velkém množství v předstihu a tak jsou ceny stabilnější a po několik měsíců se nemění. To je nyní pro Malťany výhodné, na druhou stranu zase nevýhodné v době, kdy cena paliva padá. I kvůli tomu už byla maltská vláda mnohokrát kritizována, podotýká ve své analýze deník Times of Malta.