Reklama
Řidičův chleba

Ceny jako loni. Natankovali jsme benzin za necelých 33 korun za litr, nafta stojí pod 30

Malta aktuálně nabízí nejlevnější palivo v Evropské unii. Vděčí za to dlouhodobě fixním cenám
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

I když ceny na českých stanicích v posledních týdnech klesají a na některých místech se už benzin prodává i pod 38 korun za litr, jsou stále na míle vzdálené těm, za které motoristé kupovali palivo loni. Při letošní dovolené jsme ale narazili na zemi, kde se tankuje stejně jako v Česku v srpnu 2021. A kupodivu patří i do Evropské unie. Vítejte na Maltě.

Bez auta ani ránu

Letní dovolenou na Maltě si rozhodně nelze představit bez auta. I když je na ostrově poměrně hustá síť autobusů, turista se ošidí o možnost navštívit méně zaplněné pláže a řadu historických míst, kam by se jinak dlouho plahočil v úmorném vedru. Na druhou stranu, i díky tomu, že je to z jednoho konce ostrova na druhý asi 45 minut cesty a nejvyšší rychlost tu je 80 km/h (velmi zřídka), jezdí se opravdu za málo. Zejména, když si půjčíte nějaký „křáp“, třeba ze všech stran obouchané Suzuki Alto s automatem jako my.

I kdyby si ale auto řeklo o hodně, zastávka na benzince by tolik nebolela. Tankujeme na čerpací stanici Santa Maria na severu Malty za 30 eur, tedy asi 733 korun. Palivo se platí předem v automatu, stojan nám do nádrže pustí přesné množství za danou částku. Je to 22,39 litrů. Nakupujeme totiž benzin za 1,34 eur za litr, což je 32,76 Kč. Kdybychom měli naftové auto, zaplatili bychom 1,21 eur za litr, tedy 29,58 Kč! Ceny tak připomínají loňské léto v Česku.

Malta má aktuálně nejlevnější palivo z celé EU s velkým odskokem od ostatních zemí. Podle dat serveru Globalpetrolprices.com je průměrná cena v srpnu 32,8 Kč, což je na úrovní zemí, jako jsou Botswana, Lesotho nebo Nikaragua. Nejblíž je Maltě v Evropě Moldavsko (33,4 Kč), z EU pak Polsko, kde palivo stojí aktuálně v průměru 37,47 Kč. Rozdíl je to tedy téměř pětikorunu. Maďarsko má sice také velmi nízké ceny paliva, ty jsou ale tamní vládou omezené jen pro některé motoristy.

Ceny paliva na Maltě ihned nereagují na výkyvy cen ropy na burze. Maltská státní společnost Enemed ho nakupuje ve velkém množství v předstihu a tak jsou ceny stabilnější a po několik měsíců se nemění. To je nyní pro Malťany výhodné, na druhou stranu zase nevýhodné v době, kdy cena paliva padá. I kvůli tomu už byla maltská vláda mnohokrát kritizována, podotýká ve své analýze deník Times of Malta.

Speciality z provozu na Maltě

Malta je pro turistu s automobilem zajímavá i z mnoha dalších hledisek. Dostanou se totiž do jedné z mála zemí EU, kde se jezdí vlevo. Pokud na to nejsou zvyklí, klidný maltský provoz je po jednom dni za volantem naučí. Místní řidiči jsou na rozdíl třeba od Italů nebo Řeků klidní, netroubí a navzájem se pouští. Na daný region jde bezesporu o raritu.

Zajímavé je pro českého řidiče i využití blinkrů při cestě přes kruhový objezd, kterých je na Maltě nespočet. Pokud řidič odbočuje prvním výjezdem vlevo, bliká levým blinkrem. Pokud odbočuje druhým výjezdem a tedy většinou jede rovně, nebliká. Pokud odbočuje třetím a tedy vpravo, bliká pravým blinkrem. V Česku by takové chování neprošlo, ale maltským řidičům pomáhá odhadnout, kdy mohou na „kruháč“ vjet a kdy mají dát přednost.

Neposlední specialitou je možnost parkovat „čumákem“ po směru i proti směru jízdy. Prostě když je volné místo, tak to tam řidič pošle a nic neřeší. Naopak místní policie velmi striktně kontroluje zákaz parkování na žlutých pruzích a rozdává pokuty i za otevřená okénka u zaparkovaného vozu (viděli jsme na vlastní oči!). Zajímavý je pak i poměrně vysoký limit alkoholu v dechu, ten je 0,8 promile a tedy je nejvyšší v EU.
Reklama

Diskuze

On dej - 19.08.2022 11:34:10
Ja tankuju na Marsu , tam jsou jiný pohonné hmoty než na Zemi,ku příkladu na Maltě. A na Maltu se těžko dostanu aby to bylo vyhodny i pro mne ….
Judas - 16.08.2022 19:41:06
Kyjov 42 kč tam to ještě neví... Měl by jim to někdo říct.

Test MG eHS: Levné rodinné čínské SUV na benzin i do zásuvky jede jak z praku, má ale i své mouchy

Poměrem ceny a výbavy překonává všechny konkurenty. Zato podvozek se houpá a benzinový motor žere
05.08.2022 18:44
|
2
Reklama

Benzín se dostal pod 40 Kč/l, jen je nutné vědět, kde natankovat. Většina pump totiž dál „rejžuje“

V síti u nás tradičně nejlevnějších pump mohou řidiči natankovat Natural 95 za 39,90 Kč/l
05.08.2022 07:44
|
12
Reklama

Blýská se na lepší palivové časy? Ceny benzinu a nafty klesly, tankovat můžete i pod 44 Kč za litr

Paliva prodávaná na českém trhu zlevnila zhruba o třicet haléřů. Ropa je nejlevnější od dubna
15.07.2022 15:30
|
24

Vládní sleva na benzin vydržela týden. Motoristé za něj platí už stejně jako v květnu

Nafta se také pomalu vrací na původní hodnoty, ale výrazně pomaleji. Na pumpách je často levnější
08.06.2022 15:05
|
18

Box na kouli může být lepší než klasická rakev. Otestovali jsme Thule Acros na dlouhé cestě

Pojme až 300 litrů zavazadel a u některých aut vůbec nepřekáží. Kvůli ceně ale není pro každého
23.03.2023 16:40
|
14

Stejný základ, jiný přístup. Otestovali jsme povedenou Kiu Niro jako klasický i plug-in hybrid

Obě verze mají stejný základ, jedna ale ujede až 60 km pouze na elektřinu
22.03.2023 13:30
|
3
Reklama

Komentář: Potyčka Železného se strážníky kvůli parkování je ostuda. Zveřejnit ji ale neměli

Známý moderátor Jakub Železný předvedl zbytečnou přestřelku. Zdá se, že byl silně rozrušený
22.03.2023 07:30
|
21

Ford ukázal nové elektrické SUV. Explorer bude v Česku stát lehce přes milion korun

Na technické údaje je zatím automobilka skoupá. O dojezdu nehovoří, slibuje ale rychlé nabíjení
21.03.2023 13:00
|
0
Reklama
Autosalon TV