Úřad práce nabízí řidičům až 42 tisíc korun na palivo. Musí ale prokázat, že ho využijí
Hledáte novou práci, ale bojíte se dojíždět? Možná s rozhodováním pomůže příspěvek od pracovního úřadu, na který mají nárok všichni, kteří by měli do zaměstnání dojíždět mimo svou obec. Jeho výše se odvíjí podle toho, na jak dlouhou cestu se budou muset vydat. Celkem úřad nabízí až 3500 korun měsíčně po dobu jednoho roku, tedy 42 tisíc korun dohromady. Řada řidičů přitom neví, že na má na něco takového vůbec nárok.
Kdo může o příspěvek žádat?
Vezměme to jednoduše podle informací přímo z Úřadu práce ČR. O příspěvek můžete žádat pouze tehdy, pokud se vaše nové zaměstnání nachází v jiné obci, než v jaké máte trvalé bydliště. O příspěvek mohou žádat ti, kteří jsou bez práce delší dobou než pět měsíců. Pokud nepracují kratší dobu, je to možné tehdy, když musí z nějakého důvodu stejně dojíždět (třeba z menší obce apod.).
V pracovní smlouvě ve vašem novém zaměstnání musí být vypsána konkrétní adresa výkonu práce, popřípadě je zapotřebí doložit potvrzení od zaměstnavatele, že pracujete na daném místě. Vždy se samozřejmě musí jednat o adresu vedenou na území Česka. Na tom úřad práce trvá, takže nebude přispívat na dojíždění za prací třeba do sousedního Německa.
Je tu ještě jeden háček. Úřad dává pozor, aby nepřispíval někomu, kdo si náklady na cestování hravě uhradí sám. Proto vaše hrubá mzda v novém zaměstnání nesmí přesáhnout v konkrétním měsíci 1,5násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předcházejícího roku. Jednoduše řečeno, aktuálně byste v novém zaměstnání neměli vydělávat víc než 67 tisíc korun hrubého.
Kolik vám Úřad práce ČR přispěje?
Příspěvek ve výši 1000 až 3500 korun je vyplácen jednou měsíčně, a to maximálně po dobu jednoho roku. Nejnižší příspěvek je připraven pro ty, kteří budou dojíždět jen do 10 kilometrů, činí 1000 Kč, tedy 12 tisíc korun ročně.
Lidé, kteří budou dojíždět od 11 do 25 kilometrů, dostanou příspěvek 1500 korun měsíčně (18 tisíc korun celkem). Dojíždění za prací na vzdálenost 26 až 50 km přinese 2500 korun měsíčně (30 tisíc korun ročně) a nakonec vzdálenost 51 a více kilometrů je hodnocena maximem 3500 Kč měsíčně, tedy 42 tisíc korun za celou dobu příspěvku.
Jen pro zajímavost, pokud by řidič jezdil s naftovým vozem, koupí za maximální příspěvek zhruba 1235 litrů paliva. To by mělo třeba při spotřebě šesti litrů na 100 km stačit na 20 583 km. Navíc lidé, kteří doma sami pečují o dítě do čtyř let, mají nárok na 1,25 částky z podpory. Tedy v případě nejdelšího dojíždění až 52 500 Kč.
Kam dál?
Elektronicky vyplnit takzvanou „Žádost o příspěvek na podporu regionální mobility“ je možné na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Najdete to zde. Pro více informací se také obraťte na úřad práce.
Pokud jednou prokážete, že palivo využijete při dojíždění do zaměstnání a úřad vaši žádost schválí, není pak už nutné dál dokládat, jak jste peníze opravdu utratili. Stejně tak by se neměly krátit ani v případě dovolené či pracovní neschopnosti.