Reklama
Řidičův chleba

Nepoškoďte si auto. Vybrat odpovídající sněhové řetězy, a ještě je správně nasadit, je věda

Typ řetězů musí odpovídat konkrétnímu autu i pneumatice. U některých verzí je ale ani nenasadíte
Zdroj: Škoda Auto

Spousta automobilových modelů, designů a rozměrů kol, technických řešení pohonu, elektronických systémů a dalších prvků udělalo i z tak jednoduchého motoristického doplňku, jakým jsou sněhové řetězy, pořádnou vědu. Nabídka sněhových řetězů jak od výrobců, tak z druhovýroby je velmi široká a při výběru se musí zohlednit řada faktorů. Při špatné volbě či nasazení totiž umí sněhové řetězy na autě napáchat poměrně velké škody.

Jsou povinné nebo nikoliv?

Řetězy by měly být součástí zimní výbavy zejména v případech, že vyrážíte na hory, a to jak u nás, tak v zahraničí. Na řadě míst je totiž jejich použití povinné, v případě vydatné sněhové nadílky a bez nich nebudete moci pokračovat v cestě. Zejména v zahraničí (Rakousko) hlídá jejich nasazování na k tomu určených místech přímo policie.

Jako nedílnou součást povinné výbavy tedy řetězy legislativa neuvádí, nicméně z výše uvedených důvodů by měly mít pevné místo v kufru vždy, když vyrážíte na delší zimní cestu do výše položených míst.

Jaké vybrat, aneb zrádné podběhy i pneumatiky

Výběr správných řetězů je ale celkem věda. Kromě toho, že samotných řetězů existuje více druhů, musí hlavně odpovídat konkrétnímu vozu. Čímž myslíme skutečně konkrétnímu vozu, nikoliv třeba modelové řadě. Problém je totiž v tom, že některá auta, zejména ta s většími disky kol, mohou mít problém s nasazením řetězů. A to dokonce tak velký, že u některých variant řetězy ani nasadit nepůjdou, protože na ně nezbývá dostatek místa v podbězích kol.

Nic samozřejmě nezkazíte tím, že se obrátíte na značkový servis, který vám podle typu auta a rozměru pneumatik doporučí konkrétní typ sněhových řetězů. Renomovaná výrobci sněhových řetězů pak mají i užitečné konfigurátory, které vám pomohou vybrat správný typ.

Tak či tak určitě nelze vyrazit do nejbližšího hobbymarketu a tam koupit první řetězy, které vám přijdou pod ruku jen podle toho, že je na jejich přebalu uveden váš rozměr pneumatik.  

Různé druhy, montáž většinou snadná

Moderní sněhové řetězy se v mnohém liší od dřívějšího složitého navlékání na pneumatiku. Byť princip zůstal samozřejmě stejný, inovace se promítají i do tohoto odvětví. Dnešní sněhové řetězy jsou vesměs samodotahovací a celkem v pohodě se nasazují u stojícího vozidla. Většinou tedy chybí zahakovací očka tak, jak jsme je znali dříve. U kvalitního řetězu by neměla chybět ani plastová ochrana v místech, kde by mohlo dojít ke kontaktu s diskem kola.

Disky se dále liší tloušťkou materiálu a hustotou sítě - pokud ale auto používáte normálně a jen chcete míst jistotu v zimním období, budou vám stačit základnější verze, které mívají tloušťku řetězu 9 mm. Pro sportovní auta, nebo pro vozy se zadním pohonem, kde bývá v podbězích méně místa, se vyrábějí tenčí řetězy (7 mm), popř. i speciální typy, které dokonce nevyžadují nasazení za zadní bočnici pneumatiky.

Bez ohledu na to, že vám výrobci i prodejci budou říkat, že montáž je snadná, není nad to si ji v klidu doma vyzkoušet v prostředí, kdy vám nemrznou prsty, nesněží a nefouká. Praxe, kterou takto získáte, bude v reálné situaci k nezaplacení. Pokud se vám do toho nebude chtít, určitě se alespoň podívejte na instruktážní video o nasazování vašeho typu řetězů, i to vám leccos osvětlí. Kdo řetězy už jednou nasazoval ví, že to opravdu není příliš komplikované, ale musíte znát správný postup a vyznat se ve změti řetězů, lanek a jisticích karabin.

Na jakou nápravu? To je přeci jasné! Nebo ne?

Řetězy se samozřejmě nasazují na poháněnou nápravu, to asi není pro nikoho překvapivá informace. Jednoduché to v tomto ohledu mají vozy s předním pohonem, kde řetězy nejen vylepší trakci a brzdný účinek, ale také pomáhají při přenosu sil při zatáčení.

U zadního pohonu přijdou řetězy na zadní nápravu, čímž se zlepší trakce, avšak musíme počítat s tím, že přední kola, kterými řídíme, zase tak dobrou přilnavost mít nebudou.

Zajímavá je situace u vozů s pohonem 4x4, u kterých se důrazně doporučuje sledovat instrukce výrobce. Jeden by si řekl, že řetězy přece jednoznačně patří na přední nápravu, kterou i řídíme, ale byť je to ve většině případů pravda, nemusí to tak být vždy. Svou roli v tom totiž hraje zejména řídicí elektronika pohonu všech kol, která v závislosti na různých faktorech připojuje zadní kola. Při nasazení řetězů se tak může stát, že přední kola nebudou prokluzovat a některé systémy tak nezapojí kola zadní, čímž majitel paradoxně přijde o lepší trakci pohonu všech kol.

Opatrná a pomalá jízda je základ

Pokud už máme řetězy na autě, vyžaduje jízda s nimi jistá specifika. Předně je to rychlost, která by neměla přesáhnout zhruba 40-50 km/h. Také s plynovým pedálem by se mělo zacházet opatrně, aby se hnaná kola zbytečně neprotáčela. Počítat se musí také s tím, že některé elektronické jízdní systémy nebudou fungovat úplně správně, změní se reakce brzd a ABS, stejně jako stabilizačního systému. Při prudším brzdění je rovněž nutné počítat s tím, že přední kola s řetězy mají výrazně lepší brzdný účinek, než ta zadní, což může vést k ustřelení zadní části vozu a případně i k jeho přetočení. Stejně, jako u jiných situací na površích s nízkou adhezí, je tedy základem předvídání a defenzivní jízdní styl.

V momentě, kdy se s autem dostanete na pevnější podklad či udržovanou silnici a řetězy už nejsou třeba, nenechávejte je pokud možno na autě a při nejbližší možné příležitosti je na bezpečném místě sundejte. Předejdete tak poškození nejen řetězů samotných, ale i pneumatiky. Kromě toho je jízda s řetězy na místech, kde to není nutné (např. suchá vozovka) dokonce zakázána.
Reklama

Diskuze

Eny - 10.11.2020 12:52:49
Rada nad zlato: Tak to nečtěte. Není to povinné.
Pandrhola - 10.11.2020 00:53:41
Nezlobte se na mě ale kdyby jste psali o pletení svetrů, možná uděláte líp....už mě to fakt nebaví tyhle články o ničem.

Letní pneumatiky v zimě nejsou vždy přestupkem. Bouračka s nimi na sněhu či ledu se ale prodraží

Pojišťovny na správné obutí velmi dbají a mohou kvůli němu zkrátit nebo úplně zrušit plnění
30.10.2020 17:33
|
5
Reklama

Našli jsme 10 důvodů, proč koupit ojeté auto v zimě. Výhodou jsou nižší ceny i testování v chladu

Trh s ojetinami se v zimním období hýbe méně. Dává ale větší šanci na levnější a spolehlivější koupi
26.02.2020 07:15
|
5

Audi A4 35 TDI nadchlo v testu sportovním podvozkem. Bavilo v každé zatáčce, nechutnal mu jen sníh

Vyzkoušeli jsme Audi A4 sedan po faceliftu s naftovým motorem 2.0 TDI/120 kW a pohonem předních kol
31.12.2019 13:21
|
1

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV