Řidičův chleba
Našli jsme 10 nejčastějších chyb, kterých se v zimě dopouštějí čeští řidiči. Dělá je skoro každý
Víte třeba, že se má klimatizace zapínat i když topíte? A co automatické svícení, jste zezadu vidět?
12.01.2020 18:45
0
1. Ježdění na nesprávných pneumatikách
I když je povinnost používat zimní pneumatiky v zimním období daná zákonem, stále se najde dost řidičů, kteří nepřezouvají a jezdí i v zimě na letních pláštích. Na suché vozovce a v teplotách nad nulou jsou sice letní přilnavější než zimní, ale jakmile se podmínky změní, je rozdíl propastný v jejich neprospěch a letní pneumatika nebezpečná. Zimní pneumatiku poznáte díky symbolu horského masivu s vločkou a písmen M+S. Důležitá je rovněž hloubka dezénu, která by neměla klesnout pod 4 mm.
2. Vypínání klimatizace přes zimu
Někteří řidiči přes zimu zcela vypínají klimatizaci a i to lze považovat za chybu. Minimálně čas od času byste měli i v zimě klimatizaci pustit, jinak hrozí ve ventilační soustavě riziko vzniku plísní a bakterií. Kromě toho se tím také předejde poškození a „zatuhnutí“ mechanických částí ventilace. Pozor dávejte jen u starých vozů s klimatizací, která nemá čidlo teploty – v minusových teplotách totiž může dojít k zamrznutí kondenzované vody a mohl by se puštěním klimatizace poškodit kompresor. Moderní vozy mají potřebná čidla, která vše hlídají.
3. Podhuštěné pneumatiky prý zajistí lepší trakci
Stále se najdou řidiči, kteří i dnes věří tomu, že na sněhu získají lepší trakci, pokud sníží tlak v pneumatikách. Tento „zvyk“ pochází z dob, kdy byly standardem radiální pneumatiky. Pokud byste jej aplikovali na dnešní zimní pneumatiky, vystavujete se v mnoha ohledech nepříjemným rizikům – auto bude na silnici „plavat“, zhorší se mu brzdné schopnosti, zvýší se spotřeba a lamely nebudou mít optimální záběr na sněhu a ledu. Jedinou výjimkou, kdy může snížení tlaku opravdu pomoci, je vyloženě hluboký sníh. I tak by ale neměl tlak klesnout o více než třetinu oproti doporučenému, a také je nutné dbát na nízkou rychlost jízdy. Tlak v pneumatikách pravidelně kontrolujte, protože reaguje na změny teplot – v zimě klesá zhruba o 0,1 baru při ochlazení o každých deset stupňů.
4. Zamrzlé čelní okno se rozehřívá pouze topením
V principu je samozřejmě správné pustit na čelní okno silný proud vzduchu, který se postupně otepluje, ale spousta řidičů ještě k tomu zapíná vnitřní okruh ventilace v domnění, že se vzduch rychleji zahřeje. Tím ale dochází k tomu, že vnitřní vlhkost nemá kam zmizet a zůstává uvnitř vozu, což způsobuje výrazně rosení vnitřní strany skel. Ideální je dokonce trochu vyvětrat či pootevřít okénka, aby dovnitř vozu mohl vnější sušší vzduch.
5. Špatný roztok do ostřikovačů
Zamrzlý roztok v nádrži ostřikovačů či v hadicích může způsobit poměrně velké a drahé škody. Kromě toho mohou být nefungující ostřikovače i přitěžující okolností v případě nehody. Používejte výhradně odpovídající nemrznoucí roztoky, které mají přísady, jež zabraňují tomu, aby na skle vznikaly výrazné šmouhy. U koncentrátů dbejte na správný poměr ředění – příliš silný roztok nemusí fungovat správně a může poškodit ostřikovací soustavu i lišty stěračů.
6. Přílišná důvěra v asistenční systémy
Zimní období nepřeje asistenčním systémům, které kvůli hustému sněžení či znečištěné karoserii nemusí fungovat správně. Buďte tedy obezřetní a nespoléhejte se 100 % na parkovací senzory, adaptivní tempomat či třeba asistent udržování v jízdním pruhu, který vůbec nemusí rozeznat krajnici vozovky.
7. Spoléhání na automatické denní svícení
Automatika denního svícení je bezvadná věc, nicméně v zimním období nemusí správně vyhodnotit všechny situace. Problém spočívá zejména v tom, že svítí pouze přední denní světla, zatímco zezadu je auto neosvětlené a tudíž hůře viditelné. V takových chvílích se raději spolehněte sami na sebe a světla zapněte ručně.
8. Auto jen částečně očištěné od sněhu
Sněhová čepice na střeše sice vypadá pěkně, ale může se i prodražit. Zejména v alpských zemích je
policie
na nedostatečně očištěná auta celkem háklivá. Nejde tedy jen o výhled čelním oknem, ale i o odstranění případného sněhu z kapoty či střechy vozu. Dbejte i na čitelnost SPZ a osvětlení.
9. Zapínání přimrzlých stěračů
Pokud jsou stěrače přimrzlé k čelnímu oknu, určitě je nezapínejte. Jejich odtržením můžete poškodit nejen stírací lišty, ale pokud by bylo přimrznutí silné, může dojít k poškození i jejich pohonu. Raději počkejte, než dojde k jejich rozmrznutí, či situaci zcela předcházejte vyklopením stěračů či použitím termoizolačních krytů či fólií.
10. Ponechání autobaterie bez kontroly
Zima je pro autobaterii náročným obdobím, a tak se vyplatí před příchodem mrazů baterii zkontrolovat z hlediska jejího napětí. I když totiž může v teplotách nad nulou bez problémů startovat, v mrazech vás snadno nechá na holičkách. Neprospívají jí ani krátké jízdy se zapnutými spotřebiči jako jsou vyhřívání sedadel, vyhřívání čelního okna, vyhřívání volantu atd. Aby vše fungovalo jak má, musí být akumulátor v dobré kondici.
Diskuze
Žádné příspěvky, buďte první!
Dítě v zimní bundě do autosedačky nepatří! Při nehodě může vypadnout
Ani dospělá posádka by se neměla v autě poutat v několika vrstvách oblečení. Pásy pak nefungují
16.12.2019 07:15
|
0
Babiš potvrdil zákaz předjíždění pro kamiony. Zatím ale bude platit jen v zimě
V první fázi se kamiony nebudou smět předjíždět na 54 kilometrech D1
25.11.2019 08:59
|
8
Asistenční služba je na dálnici zadarmo. Zabrání hromadné nehodě, ale zná ji málokdo
Služba ŘSD funguje na všech úsecích českých dálnic. Ukážeme vám, proč je dobré mít na ni číslo.
10.06.2019 15:25
|
3
Pneumatiky na přezutí se v autě mohou stát smrtící zbraní. K zajištění přitom stačí jednoduchý trik
Z crash-testu s nezajištěnými pneumatikami v kufru vám naskočí husí kůže. Vozí je takhle každý
10.10.2024 14:06
|
0
Pravděpodobnost, že auto ujede přes 400 tisíc kilometrů, je dost malá. Výjimkou je jedna značka
Americká platforma iSeeCars už od roku 2013 zjišťuje, jaké modely zvládnou ujet 250 tisíc mil
03.10.2024 17:01
|
57
Kvíz: Fiat slaví 125 let. Jak dobře se vyznáte nejen v jeho historických modelech?
Málokterá automobilka má tak pestrou historii jako italský Fiat. Tak si na ni pojďme zavzpomínat
29.09.2024 09:39
|
1
Povinné ručení čekají už od října dvě změny. Jedna život řidičům ulehčí, druhá zkomplikuje
Letošní rok přinesl u povinného ručení hned několik změn, dvě z nich vstupují v platnost od 1. října
24.09.2024 13:29
|
2