Reklama
Řidičův chleba

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Se stáčením kilometrů u ojetých aut se snaží příslušené orgány bojovat od nepaměti. Po roce 2017, kdy vstoupilo v platnost nařízení EU o manipulaci s tachometry, mohl leckdo nabýt dojmu, že je s tímto nešvarem konec. Nejenže se výrazně zpřísnily tresty za takovou nekalou činnost, ale s čím dál větší digitalizací palubních systémů by to mělo být i mnohem složitější, až téměř nemožné. Jenže...

Jak svým pokusem ukazuje německý autoklub ADAC, byznys se stáčením tachometrů kvete vesele dál a zmanipulovat údaj o najetých kilometrech lze i u moderních aut. Ostražitost je tedy při koupi ojetého vozu stále na místě.

Jde to stále, jen jinou technologií

Podle německé policie má každé třetí ojeté auto stočený tachometr. Navzdory všem snahám tento způsob podvodu vymýtit a tvrdě trestat to vypadá na nikdy nekončící souboj mezi legislativou, automobilovými výrobci, výrobci čipů a hardwaru, programátory software a samozřejmě hackery, kteří mají leckdy mimořádné podmínky pro svou práci. Není divu, jen v Německu si přetáčením tachometrů podvodníci ročně přijdou odhadem na 6 miliard eur.

Většinou je přetočení tachometru jednoduché a zejména u starších aut stačí volně dostupné přístroje v hodnotách nižších tisíců korun. Automobiloví výrobci mají od roku 2017 nařízením EU 2017/1151 povinnost systémově chránit počet najetých kilometrů u svých aut. Jak ale ADAC upozorňuje, dodnes experti nemají k dispozici nějaký konkrétní předpis, který by určoval, jakým způsobem má být taková ochrana zajištěna.

To je samozřejmě živná půda pro nekalosti, a to tím spíše, že většina výrobců nemá údaj o najetých kilometrech kdovíjak chráněný. Existují sice výjimky, přičemž ADAC zmiňuje modely VW Golf 8 (od konce roku 2019) či Audi A3 (od roku 2020), které změnily svou technologii a začaly používat čipy HSM (Hardware Secure Module). Ty nelegální manipulaci s najetými kilometry zásadně ztěžují.

Chvíli to vypadalo, že právě HSM čipy by mohly být cestou k omezení podvodů, ale hackeři nikdy nespí, a tak se začaly objevovat nabídky na stočení tachometrů i u nových vozů vybavených touto technologií. Sice to již není tak jednoduché jako dříve, kdy stačilo připojit přístroj přes diagnostický konektor OBD, ale jde to.

Hackeři používají způsob tzv. Voltage Glitchingu, proti kterému nejsou automobilové čipy chráněny. Co to je, popisujeme v samostatném boxíku. Zřejmě účinným řešením by byl přenos dat o najetých kilometrech přes SIM kartu, kde ale musí být zase vyřešen způsob ochrany dat a osobních údajů.

Co je to Voltage Glitching?

Proces známý v hackerské komunitě jako Voltage Glitching je zjednodušeně řečeno okamžik, kdy dojde k cílenému přepětí či naopak podpětí napájení systému. Jedná se o poměrně známý a starý způsob útoku, proti kterému čipové karty odolávají již více než dvě desítky let, jenže se ukazuje, že výrobci čipů jakoby na rezistenci svých výrobků proti této formě útoku zapomněli.

Hackerský útok vychází z klasické metody destabilizace hardwaru aplikací napěťových rázů, což v případě automobilových systémů umožňuje odemknutí zavaděče, který je jinak pro spotřebitele vypnutý a je určený pouze pro laboratorní podmínky. Přes něj pak hacker získá přístup do systémů auta, třeba v případě Tesly 3 (jak ukázal test z roku 2023) dokonce i k funkcím autopilota.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Cyklista může dostat pokutu za rychlost stejně jako řidič auta. Výmluva, že nemá tachometr, neobstojí

Na rozdíl od řidiče automobilu mu však nemohou být uděleny trestné body ani zákaz řízení
11.08.2022 13:46
|
1
Reklama

Bizár ze Zlínska. Koupil si v bazaru auto a po pár metrech ho přetočil na střechu

Řidič ujel jen asi 200 metrů. Podle policie byl pod vlivem alkoholu
17.09.2021 17:53
|
1

Tachometr vznikl dříve než auto. Pochází ze země, kterou důvěrně znají miliony Čechů

V Rakousko-Uhersku byl patentován pod názvem Velocimetr, a to už v roce 1888
26.04.2021 19:26
|
0

Elektrická auta na tom nejsou s četností závad lépe než spalovací vozy. Ukazují to data z Německa

Dle výsledků z německých STK je na tom nejlépe Volkswagen e-Golf. Ve spolehlivosti propadla Tesla
09.12.2024 12:50
|
2

Toto jsou z hlediska závad nejhorší ojetá auta podle stáří. Některé modely se často opakují

Výsledky statistik nalezených závad z německých STK jsou velmi užitečným vodítkem
06.12.2024 08:13
|
1
Reklama

Muzeum Mercedesu ve Stuttgartu nadchne nejen fanoušky značky. Expozice je skutečně velkolepá

Obrovská výstavní plocha vás provede všemi historickými milníky, a to nejen těmi automobilovými
29.11.2024 08:22
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama
Autosalon TV