Reklama
Řidičův chleba

Z těchto zemí není dobré kupovat ojetiny. Je to riskantní, každá čtvrtá má stočený tachometr

Víme, ve kterých státech se nahází nejvíc vozidel s upraveným nájezdem kilometrů
Zdroj: Jan Blažek, Autosalon.tv

I přesto, že se legislativa čím dál tím zpřísňuje, stáčení tachometrů je stále oblíbeným podvodem nekalých prodejců ojetých automobilů. Jsou dokonce státy, kde každá čtvrtá nebo pátá "bazarovka" má nelegálně upravený stav najetých kilometrů. Společnost CarVertical, zabývající se ověřováním historie vozidel, se rozhodla zjistit, v jakých zemích se takto stočených aut nachází nejvíce. Česko je na tom ještě relativně dobře. 

Nejhůř je na tom Pobaltí, konkrétně Lotyšsko

Studie jasně ukazuje, že nejvíc automobilů se změněným stavem kilometrů se nachází v Lotyšsku. Víc než 24 procent kontrolovaných vozidel v této konkrétní zemi mělo změněné údaje tachometru. To znamená, že každé čtvrté lotyšské ojeté auto mělo nelegálně stočené kilometry. Nezaostávají ani ostatní země pobaltského území. Například Estonsko se v žebříčku umístilo na třetí příčce s necelými 19 procenty a Litva na místě čtvrtém s 18,3 procenty podvodně změněných vozidel.

Druhé místo patří Rumunsku (téměř 20 procent), kde je též stáčení kilometrů u aut na denním pořádku. Každé páté kontrolované vozidlo bylo cílem podvodníků. S nekalým prodejem ojetin se často setkávají i obyvatelé Ruska a Ukrajiny. Tyto státy si zasloužily 5. a 6. místo v žebříčku, a to se 17,4 procenty v případě Ruska a 16 procent v případě Ukrajiny.  

Česko na tom není špatně

Pozornost si zaslouží také země v našem okolí. Problémy se stočenými kilometry mají totiž i v Maďarsku (14,1 %) Německu (13,9 %) či Polsku (12 %). Česká republika na tom při pohledu na graf není zas tak špatně. Nachází se u nás podle průzkumu 11 procent ojetých vozů se lživým nájezdem. To vychází na každé desáté bazarové auto. Podobná čísla jako my mají i Slováci nebo Chorvati. Podrobněji hovoří graf:

Hrátky s tachometry stojí řidiče miliardy eur

Lidé v Evropě podle studií zaplatí za opravy aut se stočenými kilometry až miliardy eur. Na první pohled výhodná koupě se totiž může pořádně prodražit. To, že někdo stočí tachometr o významný počet kilometrů, může mít pro nového majitele za následek závažné problémy a výrazně stoupá riziko cen za servis. U řady aut totiž není ani tak problém vysoký kilometrový nájezd - pokud odpovídá realitě a o auto bylo řádně servisně postaráno, tak může vydržet bezproblémově sloužit poměrně dlouhou dobu.  

Pokud však počitadlo najetých kilometrů o svém skutečném stavu lže, nový majitel v nevědomosti zanedbává potřebné servisní úkony, které jsou předepsány právě stavem kilometrů či stářím. A nemáme tím na mysli pouze výměnu oleje (ostatně, ta by měla být po koupi ojetého auta stejně naprostou samozřejmostí), ale snadno se třeba stane, že u motoru nejsou ve správné době vyměněny rozvody, filtry, brzdy, popřípadě různé provozní kapaliny. To může vyústit až v závažné poškození motoru s drahou opravou.

Samostatnou kapitolou je pak i následný prodej takového exempláře, protože se může snadno stát, že kupující problém odhalí a prodávající (což může být klidně slušný člověk) se dostane do oplétaček se zákonem pro podvodné jednání.
Reklama

Diskuze

Petr - 08.04.2022 17:40:05
Pro Jirku: Jde vidět, že v dovozech a stáčení ojetiny asi máte velké zkušenosti, když si troufate říci, že všechny dovozové ojetiny jsou stočené.
Jirka - 08.04.2022 10:04:29
Všechna auta dovezená do Česka jsou stočená a "legálně". Doveze se auto, stočí a jde se na STK, kde se nafotí stav tachometru a ten platí. A zaplatí kupující.

Češi malá kombi milují. Jde o žádané bazarové zboží

Autosalon srovnává přednosti a slabiny kombíků Škoda Fabia 3. generace a Renaultu Clio 4. generace
09.03.2022 17:32
|
2
Reklama

Skvělou ojetinu může pohřbít špatný výběr motoru. Vytipovali jsme sedm problematických jednotek

Časované bomby se objevují také pod kapotou oblíbených modelů, které lákají nízkou cenovkou
03.03.2022 08:36
|
9

Na tyto prvky výbavy nejčastěji lákají prodejci ojetin, i když je auto ve skutečnosti vůbec nemá

Koupě ojetiny je džungle, ve které je nutné se dobře vyznat - třeba i díky tipům, jak nenaletět
02.12.2021 16:42
|
2

Není Tiger jako Tiger. Triumph svůj nejúspěšnější model nabízí hned v pěti variantách.

Podrobně jsme se podívali na všechny verze zcela nového modelu Tiger 1200
30.06.2022 11:32
|
0

Počet koní neznamená vše. Našli jsme sportovní crossovery s nejlepším poměrem výkonu a hmotnosti

Podívejte se na přehled nejdynamičtějších malých SUV na českém trhu
29.06.2022 17:31
|
3
Reklama

Test Kia EV6 Earth 4x2: Ocenění nejlepšího elektromobilu současnosti si právem zaslouží

Vyzkoušeli jsme základní provedení evropského auta roku 2022
27.06.2022 19:54
|
9

Test Audi RS3 Limuzína: Drifter a sniper apexů v jednom ďábelsky rychlém balení

Vyzkoušeli jsme novou generaci nejmenšího modelu s logem "RS" na kapotě
25.06.2022 18:15
|
4
Reklama
Autosalon TV