Hrátky s tachometry stojí řidiče miliardy eur
Lidé v Evropě podle studií zaplatí za opravy aut se stočenými kilometry až miliardy eur. Na první pohled výhodná koupě se totiž může pořádně prodražit. To, že někdo stočí tachometr o významný počet kilometrů, může mít pro nového majitele za následek závažné problémy a výrazně stoupá riziko cen za servis. U řady aut totiž není ani tak problém vysoký kilometrový nájezd - pokud odpovídá realitě a o auto bylo řádně servisně postaráno, tak může vydržet bezproblémově sloužit poměrně dlouhou dobu.
Pokud však počitadlo najetých kilometrů o svém skutečném stavu lže, nový majitel v nevědomosti zanedbává potřebné servisní úkony, které jsou předepsány právě stavem kilometrů či stářím. A nemáme tím na mysli pouze výměnu oleje (ostatně, ta by měla být po koupi ojetého auta stejně naprostou samozřejmostí), ale snadno se třeba stane, že u motoru nejsou ve správné době vyměněny rozvody, filtry, brzdy, popřípadě různé provozní kapaliny. To může vyústit až v závažné poškození motoru s drahou opravou.
Samostatnou kapitolou je pak i následný prodej takového exempláře, protože se může snadno stát, že kupující problém odhalí a prodávající (což může být klidně slušný člověk) se dostane do oplétaček se zákonem pro podvodné jednání.