Reklama
Autopunk

Tachometr vznikl dříve než auto. Pochází ze země, kterou důvěrně znají miliony Čechů

V Rakousko-Uhersku byl patentován pod názvem Velocimetr, a to už v roce 1888
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Tachometr považujeme za neprosto nedílnou součást auta, která se v poslední době ještě ke všemu mění ze své analogové podoby do kompletně digitální. Jenže kdo tento přístroj pro měření rychlosti vymyslel a kde se vůbec vzal v autech?

Cesta vede na Istrii

V Rakousko-Uhersku, na území dnešního Chorvatska, žil v devatenáctém století vynálezce Josip Belušić. Právě on si nechal v roce 1888 patentovat přístroj Velocimetr, který měřil aktuální rychlost. Byť byl zprvu používán pro kočáry tažené koňmi, jednalo se už tehdy o elektrický přístroj, který kromě aktuální rychlosti zvládal zaznamenávat třeba i počet pasažérů a čas strávený jízdou a stáním. Vlastně to byl v tomto ohledu předchůdce taxametru.

Do té doby se používaly, a to zejména u lokomotiv, různé jiné způsoby měření rychlosti, nejčastěji na principu výpočtu průměrné rychlosti (čas potřebný pro překonání přesně dané vzdálenosti).

Kde se vzalo slovo tachometr?

Správně česky se mu říká rychloměr, ale vlivem německého jazyka častěji používáme slovo tachometr. To vzniklo z řeckých slov tachos (rychlost) a métron (měřit).

V autech nejprve zbytečný, pak jako symbol luxusu

Za první auto na světě je považován Mercedes-Patent Motorwagen, ten dosahoval v roce 1886 rychlosti 16 km/h. Nebylo to věru moc, když přihlédneme i k tomu, že v té době lokomotivy už dávno překonaly rychlost 100 km/h. Není tedy divu, že tachometr v prvním autě nebyl potřeba.

Do aut se začal dostávat až počátkem dvacátého století, a to za příplatek jako symbol skutečně 'dobrého auta', jehož majitel tak měl přehled, jak rychle jeho vůz dokáže jet. Další postupné rozšiřování tachometru nastalo v časech, kdy množství aut v ulicích rostlo a bylo nutné regulovat jejich maximální rychlost. Třeba v roce 1909 byla v Německu, podle informací z Mercedes-Benz Muzea, povolená rychlost pro auta v obydlených oblastech 15 km/h, což odpovídalo rychlosti cválajícího koně. A tak se právě kolem roku 1910 začaly tachometry do aut dávat stále častěji, aby se řidiči vyvarovali pokut.
Reklama

V zorném poli před řidičem až od padesátých let

Zajímavé rovněž je, že tachometr nebyl vždy umístěn přímo před řidičem v jeho zorném poli, ale byl zkrátka umístěný někde na palubní desce. Před řidiče se začal dávat až v padeástých letech, kdy se rovněž na číselné škále začaly objevovat zvýrazněné rychlostní limity, zejména pak 50 km/h pro maximální rychlost v obci.

Postupně začal být tachometr také designovým prvkem, který sloužil kromě primární funkce také k potěše oka a dotvoření charakteru interiéru. Objevovaly se varianty horizontální i vertikální, nejčastěji však byly použity klasické kruhové "budíky".

Význam tachometru ještě stoupl, když začaly být v roce 1959 v Německu používány "rychlostní pasti" pro policejní měření a řidičům začaly chodit tučné pokuty za překročení povoleného limitu. V dnešní době už jsou tachometry čím dál častěji plně digitální, byť se i nadále často snaží zachovat klasický vzhled.

Diskuze

Roman - 20.09.2021 13:20:13
Možná snad jen dodatek, odometr bývá zpravidla zabudovaný do tachometru jako jeho součást, proto se vžilo označení "přetáčení tachometru", přestože jde vlastně o změnu údaje na odometru.
Roman - 20.09.2021 12:59:55
Samozřejmě, já jeden má pravdu a Posleda je chytrolín s prázdnou hlavou. Tachometr měří nejen rychlost, ale i otáčky - viz SSJČ nebo slovníky cizích slov. A měřič ujeté vzdálenosti je odometr, ale určitě ne tachometr.

Modernizovaný Volkswagen Polo umožní částečně automatizovanou jízdu až do rychlosti 210 km/h

Výbavou, technologiemi i designem se novinka blíží svým větším sourozencům, především Golfu
22.04.2021 14:41
|
3
Reklama

Neomezená rychlost na německých dálnicích asi brzy skončí, věští šéf Audi. Ve jménu ekologie

Existují asi jen jednotky našinců, kteří při cestě přes Německo nepopustili uzdu svým koním.
19.03.2021 17:12
|
6

Řidiči znovu mohou policistům mluvit do práce. Poraďte jim, kde by měli měřit rychlost

Blíží se další ročník policejní akce Speed Marathon. Hlasování veřejnosti poběží do konce února
02.02.2021 16:28
|
6

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV