Reklama
Řidičův chleba

Průlomový rozsudek v Dieselgate: Majitel cinklého VW dostane odškodnění i po opravě. Češi mají smůlu

Německý důchodce se nespokojil s tím, že by celá záležitost skončila úpravou softwaru
Zdroj: pxhere.com

Aféra koncernu Volkswagen odstartovala už v roce 2015, kdy bylo americkou Agenturou pro ochranu životní prostředí oznámeno, že má důkazy o falšování emisních limitů u nových aut. Rozjel se velký kolotoč obvinění a dokazování, který se točí až do dnešního dne. V pondělí padl u německého Spolkového soudního dvora velmi důležitý rozsudek, který jednomu z majitelů postižených aut přiklepl vrácení kupní ceny auta. Až doposud koncern Volkswagen takový postup tvrdě odmítal. Dá se očekávat, že se o své náhrady škody přihlásí tisíce dalších zákazníků koncernu, ovšem ti z Česka mají zatím smůlu. Německý rozsudek se jich nijak netýká.

Důchodce versus nadnárodní korporát

Na německý soud se už před třemi lety obrátil Herbert Gilbert, který si v roce 2014 koupil lehce ojetý Volkswagen Sharan s dvoulitrovým TDI za 31 490 eur, tedy dnešním kurzem asi 860 000 Kč. Jakmile Dieselgate odstartovala, automobilka se snažila situaci zachránit tak, že dotčené modely svolávala do servisů a přehrávala vadný emisní software. To se stalo i Hervertovi, který ale i nadále chtěl, aby mu automobilka vrátila kupní cenu auta. Tvrdil, že kdyby o podvodném softwaru věděl, nikdy by si vůz nekoupil.

První soud jeho žádost smetl od stolu, až při odvolání částečně uspěl. Volkswagen se hájil tím, že po odstranění vadného softwaru je auto plně funkční, a tak nemá důvod cokoliv vracet. To ale změnil právě pondělní rozsudek.
Reklama

Čeští zákazníci prý neutrpěli škodu

Dieselgate se dotkla všech koncernových značek a to ve všech zemích, kde působí. I v České republice se zákazníci snaží domoci odškodnění, ale zatím marně. U nás tyto zákazníky zastupuje společnost Safe Diesel, jejíž tiskový mluvčí Ondřej Píša nám k tomu řekl: „Rozhodnutí německého nejvyššího soudu potvrzuje trvalé stanovisko naší společnosti. To to, že koncern Volkswagen postupoval v rozporu s vnitrostátními i unijními předpisy. Jedná se o přelomové rozhodnutí soudu, protože nyní už není sporu, že evropští spotřebitelé byli poškozeni stejně jako ti ve Spojených státech. Přesto zatím koncern Volkswagen neučinil konkrétní kroky k odškodnění českých zákazníků. Je ale možné, že se v Česku rozhodnutí promítne, jelikož VW v návaznosti na rozsudek prohlásil, že se bude snažit uzavřít všechny soudní spory.“

Zeptali jsme se také přímo u Českého zastoupení značky Volkswagen. Zajímalo nás, jak rozsudek vnímá a jak se postaví k případným odškodněním pro domácí zákazníky. Jan Klíma, tiskový mluvčí značky Volkswagen v Česku, nám řekl: „Rozsudek německého Spolkového soudního dvora nemění právní pozici koncernu Volkswagen, a to ani v Německu, ani na mezinárodní úrovni. Nadále zastáváme názor, že zákazníci neutrpěli žádnou ztrátu ani škodu. Tento právní názor budeme ve všech případech rozhodně obhajovat. Právní otázka náhrady škody se na jednotlivých trzích liší. Každá národní jurisdikce je svébytná a rozsudek Spolkového soudního dvora nemá přímý dopad na případy mimo Německo (např. kvůli zákonům o odškodnění, místním předpisům, specifikám skupinových žalob, použitelným emisním normám). Proto soudní řízení probíhající v různých státech, včetně České republiky, budou beze změny pokračovat.“
Reklama

Vyhazov i vězení

Od roku 2015, kdy koncern Volkswagen čelí aféře Dieselgate, padlo za toto falšování emisí několik velmi vysokých pokut a také přísných trestů. Nutno říct, že převážně v USA. Prvním odsouzeným byl v Americe James Robert Liang, jeden z inženýrů VW. Ve vězení strávil 40 měsíců. V roce 2017 byl jeden z amerických manažerů Volkswagenu Oliver Schmidt odsouzen na sedm let do vězení a k pokutě 400 000 dolarů, tedy asi 8,7 milionu korun.

Koncern Volkswagen pak v Americe zaplatil úřadům pokutu ve výši 4,3 miliardy dolarů, tedy asi 94 miliard korun. To je ovšem jen začátek. Evropské pokuty jej vyšly už na 28,5 miliard eur. A právě tato částka může ještě narůst a to právě kvůli rozhodnutí německého soudu. Celosvětově se pak Dieselgate týká asi 11 milionů vozů.

Diskuze

Ivanek - 28.05.2020 09:24:00
Pichave blbe vrať se do ústavu.
Jarda - 27.05.2020 13:12:30
Strčte si tu svojí elektriku do p.... Zrychlení to má lepší, ale taky to potom nikam nedojde. Každý kdo má elektro s tím jede, jako posraný

Obloha je plná letadel bez cestujících, která vypouštějí emise. Proč mají planetu šetřit jen auta?

Říká se jim lety duchů. Létají hlavně proto, aby letecké firmy neztratily drahé letištní sloty
20.03.2020 11:42
|
3
Reklama

Prodej nových aut s CO2 bičem za zády silně změnil poměry na českém trhu. Těží z toho hlavně Škoda

Na první pohled se v tuzemsku nastartoval boom elektromobility. Může to ale být jen finta cifršpiónů
10.02.2020 14:30
|
6

Některá auta opustila nebo opustí český trh. Mohou za to nejen emisní limity, ale i nízké prodeje

Oběťmi jsou většinou offroady nebo výkonné automobily. Ideální není ani kombinace benzin a 4x4
23.01.2020 18:44
|
31

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV