Praha je připravena na válku. Má v záloze atomový kryt, kterým denně jezdíte
Strahovský tunel v Praze je nejen stěžejní dopravní tepnou spojující Smíchov s Břevnovem, ale i skrytým spasitelem pro pražské obyvatele. V případě nouze se umí transformovat na gigantický atomový kryt se vším všudy. V útrobách tunelu se totiž nachází vše potřebné k přežití, včetně sprch a ošetřovny.
Pojme obrovské množství lidí.
Kapacita bunkru ve Strahovském tunelu je navržena pro 15 tisíc lidí, kteří zde v bezpečí mohou přečkat až 72 hodin. Za silnými železobetonovými stěnami, které by měly odolat výbuchům, je tunel vybaven vším potřebným pro přežití, jako jsou sociální zařízení, protiradiační sprchy, ošetřovna a dokonce i speciální místnost pro ukládání ostatků zemřelých. Luxusní hotel to sice není, ale základní potřeby zajistit dokáže, což je v případě atomové války nebo jiné krizové situace to hlavní.
Pokud tunelem pravidelně projíždíte, tak jistě víte, že má dva tubusy - východní a západní. Když se Strahovský tunel promění v atomový bunkr, lidé jsou umístěni do západního tubusu, který směřuje dolů na Smíchov. Pouze tam je přiváděn filtrovaný vzduch. Východní tubus je naopak určen pro techniku a například záchranářská či vojenská vozidla.
Jedním z klíčových prvků krytu Strahovského bunkru je právě ventilační systém, který zajišťuje přísun čistého vzduchu. Ten prochází přes výkonné filtry, které s něj odstraňují případné radioaktivní či toxické látky. Samotná vzduchotechnika ale obyvatele před případným výbuchem neochrání.
Od toho tu je jiný systém. Tubusy jsou na obou koncích vybaveny obrovskými ocelovými vraty, které jsou konstruované tak, aby odolaly i silným bombám. A aby byl tunel v případě nutnosti vždy k dispozici, je třikrát do roka uzavřen (v nočním provozu) kvůli údržbě. Během těchto pravidelných kontrol jsou zkoušeny všechny systémy – od ventilace až po funkčnost ocelových vrat. Technická správa komunikací hl. m. Prahy tak má jistotu, že vše spolehlivě funguje.
Krytů v Praze je víc
Praha má na svém území zhruba 800 krytů civilní ochrany a Strahovský tunel, společně s linkami metra A a C, patří mezi největší. Tunel je proto nejen dopravní spojnicí, kterou denně využívají tisíce řidičů, ale zároveň v případě ohrožení slouží jako strategický úkryt pro obrovské množství lidí.
Takže až příště tunelem pojedete, tak si vzpomeňte na to, že jde o jednu z nejdůmyslnějších staveb v našem hlavním městě, která zůstává většině Pražanům skrytá. Tedy je jim vlastně docela odhalená, jen o ní nevědí.