Reklama
Řidičův chleba

Pozor při nákupu autochladničky, jsou mezi nimi velké rozdíly. Tady jsou tipy, jak vybrat

Hledejte takové, které mají přípojku do auta i na doma. Termoelektrický box je dobré předchladit.
Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

I přes koronavirové restrikce začíná sezona cestování, ať už jenom na chalupu, nebo rovnou na dovolenou k moři. Autochladničky jsou dobrým pomocníkem na výletech, protože během teplejšího počasí zvládají udržet potraviny a nápoje v rozumné teplotě. Ne všechny to ale dělají stejně dobře. Přinášíme proto pár tipů, jak mezi nimi vybírat.

Nic, článek nebo kompresor?

Předně je potřeba rozhodnout, k čemu autochladničku budeme používat. Pro nejkratší cesty možná postačí úplně obyčejný chladicí box, který se jen snaží udržet teplotu uložených věcí po co nejdelší dobu. Je to nejlevnější volba, která vyjde na pár stovek.

Druhou možností jsou termoelektrické autochladničky, které využívají kombinaci peltierova článku a větráku. Když do článku proudí elektřina, jedna jeho strana se ohřívá a druhá ochlazuje. Článek pak chladí vnitřní prostor, větrák mu pomáhá v rozptylování vzduchu. Takové přístroje jsou nejoblíbenější a poslouží i na dlouhé cesty nebo na kempování.

Nic se ale samozřejmě nevyrovná klasické lednici s kompresorem. Ty si pořizují hlavně cestovatelé, kteří pro ně najdou využití víc než jen párkrát do roka, mají třeba větší rodinu a chtějí dovolenou trávit v obytném voze nebo kempech. Je dobré počítat s vyšší cenou (začíná na osmi tisících korunách) i hmotností, která může u těch největších modelů dosáhnout až 20 kg.

Co chtít od klasické autochladničky

Protože jsou termoelektrické autochladničky nejžádanější kategorií, zaměříme se hlavně na ně. Jsou totiž také nejproblémovější. Každý výrobce udává teplotu, o kterou je možné obsah boxu uchladit proti okolí. Nejlevnější modely, které stojí okolo 1500 korun, nabízí jen 15 stupňů Celsia, dražší chladničky okolo dvou až tří tisíc umí 18 stupňů a ty nejlepší i 20. Jenže pozor, jde o stejně sporný údaj jako dojezd elektromobilu – záleží totiž na mnoha faktorech včetně třeba naplněnosti chladničky. Je dobré tak brát tuto hodnotu s rezervou a spíš počítat s nižší.

U tohoto typu chladniček je dobré se připravit také na kondenzaci. Ta vzniká při dlouhém používání a výsledkem může být louže na dně úložného prostoru. Proto dolů nepatří třeba načaté potraviny, zelenina nebo máslo. Vždy je dobré je ukládat do samostatných pytlíčků. Chladničku je důležité samozřejmě pravidelně čistit.

Většina dostupnějších modelů nepozná, že jste motor ve voze vypnuli. I když by v případě zdravé autobaterie mohly běžet poměrně dlouho, není dobré je nechávat zapnuté. Pokud se totiž teplota dramaticky zvedne, začne autochladnička z principu úložný prostor ohřívat, což je samozřejmě kontraproduktivní.

Na přání zatopí

Některé autochladničky jsou ale přímo vybavené funkcí ohřevu. Tu zřejmě nevyužijete tak často, ale může se hodit třeba na piknik, kde udrží teplé toasty. Ideální je zvolit typ, který má možnost dělení přepážkou, už jen proto, že to snižuje nepořádek v boxu. Přepážku je obvykle možné i odejmout. Vždy volte takovou chladničku, která má dva kabely, tedy do auta i domů. Výhodou je i možnost volby rychlosti chodu větráku, který bývá ve výkonnějším režimu hlučný, což nevadí v autě, ale na malém hotelovém pokoji rozhodně ano.

V neposlední řadě je dobré věnovat pozornost rozměrům. Někteří výrobci je dokonce neuvádí, jiní mají nekompletní hodnoty. Do vozů kategorie kombi se hodí spíš horizontálně situované chladničky, box ale vždy můžete umístit třeba do prostoru před zadní sedadla, aby byl dostupný i za jízdy. Chladničku není možné kupovat na míru těsně pro kryt kufru, větrání potřebuje prostor.

V případě termoelektrických modelů se vyplatí nemít příliš velká očekávání a nebrat je jako plnohodnotnou náhradu lednice. S funkcí mohou pomoci i chladicí elementy, které se dají pořídit za pár desítek korun. V další části článku najdete přehled všech tří hlavních kategorií autochladniček včetně jejich výhod i nevýhod a doporučení, na jakou cestu je s sebou vzít. Stačí kliknout na tlačítko PROHLÉDNOUT.

Diskuze

Markéta - 21.09.2021 02:20:36
Chladnička kterou máme zvládne chlazení 15-20°C pod okolní teplotu a to úplně stačí. Pořídila jsem ji za 3 tisíce z obchodu bmshop.eu Box naopak dokáže i ohřívat, takže ho můžete používat i v zimě na převážení teplého jídla
Jana - 16.09.2021 12:09:09
A kolik stála? Takže zvládne bez problému chladit na těch cca 6 stupňů?

Až 11 míst, velký turbodiesel, kempingová verze a kosmický design. Hyundai Staria je plný překvapení

Hyundai představil MPV, které je jako z jiného světa. Chystá pro něj dokonce i vodíkový pohon
13.04.2021 16:48
|
7
Reklama

Škoda by mohla vzkřísit legendární 1203 jako moderní kempovací vůz. Techniku na to má

Jako základ by pohodlně posloužil Volkswagen Transporter, tvrdí designér Daniel Hájek
03.02.2021 12:12
|
11

Tip na kemp v Třeboni u rybníka, ze kterého budete po 10 minutách chůze v centru města

Třeboňsko patří mezi top cíle letošní sezóny. Poradíme vám, jak zde dobře a levně zakempovat
08.08.2020 11:40
|
1

Přechodem z benzinu na LPG lze ušetřit několik tisíc korun měsíčně. Ukazuje to nová kalkulačka

Auta na plyn jsou v Česku stále populární, originální vestavby už ale nabízí jen Renault a Dacia
16.04.2025 10:07
|
3

Elektrický Ford Puma je přeborník v krájení zatáček. Nejvíc nás ale překvapil spotřebou

Poprvé jsme řídili nový Ford Puma Gen-E. Je sice těžší než jeho spalovací verze, ale vyvážený
16.04.2025 08:08
|
0
Reklama

Našli jsme pět věcí, které dělají z Citroënu Berlingo skvělé rodinné auto. A tři, co mu to trochu kazí

S Berlingem jsme najeli tisíce kilometrů. Po třech měsících za volantem se soustředíme na detaily
12.04.2025 18:00
|
2

Značka SsangYong se mění na KGM. Pořád ale Čechy láká na pořádný kus auta za zajímavou cenu

Nové modely vsadily i na design a výbavu. Prvním autem, které nese jméno KGM, je luxusní Actyon
09.04.2025 12:03
|
0
Reklama
Autosalon TV