Reklama
Nová auta

Až 11 míst, velký turbodiesel, kempingová verze a kosmický design. Hyundai Staria je plný překvapení

Hyundai představil MPV, které je jako z jiného světa. Chystá pro něj dokonce i vodíkový pohon

Novinka od Hyundaie vypadá jako z jiného světa. A tím nemáme na mysli pouze její vzhled, ale třeba také pohon. V Evropě totiž bude staria zprvu k dispozici pouze s naftovým motorem 2,2 litru, což je v době odklonu od tohoto typu paliva poměrně zvláštní, jakkoliv je jasné, že pod kapotu takto velkého vozu se turbodiesel skvěle hodí. Kromě toho však automobilka plánuje pro tento vůz například i vodíkový pohon. Zkrátka, staria se sice prezentuje jako MPV, ale plány, které s ní značka Hyundai má, překračují tento segment.

Skutečně jiné MPV

Byť je klasický segment MPV citelně pod tlakem stále oblíbenějších SUV, v segmentu velkých MPV aut s délkou kolem pěti metrů, je zájem zákazníků stále docela velký. Tyto vozy, které stojí na pomezí osobních a užitkových aut, totiž oslovují poměrně široké spektrum zákazníků od živnostníků, přes transportní firmy až po rodiny s více dětmi či aktivně žijící jedince, kteří nezřídka takové auto využívají i pro přespání na cestách.

A přesně do této třídy cílí i nový Hyundai Staria, který by rád konkuroval především Mercedesu třídy V či VW Multivan. Na délku měří staria 5 253 mm, šířku má 1 997 mm a její výška je 1990 mm. Rozvor také slibuje dostatek vnitřního prostoru, jeho hodnota je totiž 3 273 mm. Z uvedeného je zřejmé, že tohle auto bude schopné nabídnout vysokou variabilitu a užitné vlastnosti. Vždyť třeba verze se třemi sedadly, která je určena živnostníkům, nabídne až 5 m3 nákladového prostoru.

Na evropské trhy včetně toho našeho vstoupí staria zatím s jediným motorem, a to turbodieselem 2,2 VGT. Ten bude kombinovaný buď s šestistupňovou manuální převodovkou, nebo s osmistupňovým automatem. Naftový motor poskytuje nejvyšší výkon 177 k a maximální točivý moment 431 Nm. 

Až 11 míst uvnitř a komfort jako v business-class

Staria se u nás bude nabízet ve dvou verzích s označením "Staria" a "Staria Premium". Především druhá jmenovaná si zakládá na maximálním luxusu a přináší do segmentu velmi zajímavé prvky. Například sedmimístná verze zahrnuje prémiová relaxační sedadla ve druhé řadě s elektricky nastavitelným sklonem opěradla. Tato sedadla jsou navíc podélně nastavitelná pro snadné nastupování nebo maximalizaci zavazadlového prostoru. V relaxačním režimu se sedadla jedním stisknutím tlačítka automaticky uvedou do specifické polohy poskytující optimální oporu těla a zlepšující celkový pocit komfortu. 

Samostatná sedadla ve druhé řadě sedmimístné konfigurace lze také otočit o 180 stupňů proti směru jízdy, čím vznikne nejen mobilní kancelář, ale takové uspořádání potěší i početné rodiny.

Právě počtem převážených osob je staria rovněž výjimečná - její interiér umožňuje konfiguraci od 2 do 11 sedadel, v Česku bude maximum devět. 
Reklama

Smělé plány do budoucna

Futuristicky tvarovaná staria nemá být pro Hyundai pouze modelem MPV v portfoliu, ale značka s ní má větší plány. Jednak bude k pohonu v budoucnu použit třeba i vodík, a rovněž se chystá celá řada verzí například sanitních, reprezentativních či stále populárnějších kempingových.

Na náš trh by měl tento model dorazit už v druhé polovině roku a je jasné, že má velký potenciál zčeřit vody rybníka velkých osobních dodávek.

Diskuze

Jakub - 17.04.2022 21:09:44
Design je netradiční, ale interiér je super a prostornost, variabilita, pohon a k tomu ta cena. Sorry ale jestli Multivan 4x4 v automatu za 2 mega nebo tohle za za 1,15 mega?? Za mě jasná volba
Honza - 01.02.2022 19:01:23
Jistě to bude dobré, ale tvary odporné. Auto má vypadat jako auto,i za 10 let.

Nový Caddy za půl milionu? Volkswagen se snaží oživit kategorii MPV

Volkswagen uvedl na český trh novou generaci svého užitkového vozu a MPV Caddy
05.01.2021 13:50
|
5
Reklama

Že MPV vymřela? Ne zcela, v ČR se nabízí 41 velkoprostorových aut, která převezou více než 5 lidí

Pátrání po nich je ale někdy vyloženě detektivní. Automobilky je kvůli emisním limitům schovávají
18.11.2020 12:26
|
9

Od Mercedesu po Dacii. Hledali jsme kompaktní MPV pro rodinu

Vybrali jsme pět modelů, které za méně peněz nabídnou podobné služby, jako Mercedes třídy B
03.10.2019 16:00
|
0

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
13
Reklama

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2

Statistiky poruchovosti s nečekaným výsledkem. Obvykle spolehlivá značka propadla

Škodovky si vedly celkem dobře, ale Toyota si výsledky za rámeček nedá
06.05.2024 08:15
|
8
Reklama
Autosalon TV