Reklama
Řidičův chleba

Dobrá zpráva pro majitele obytných aut. V Česku zaplatí za dálnice 48krát méně, než dříve

Poplatky se ve většině zemí vypočítávají podle hmotnosti, délky nebo výšky automobilu
Zdroj: Tiskový servis Morello CZ

Zvýšený zájem o koupi a domácí výrobu obytných aut se začal projevovat na jaře minulého roku, kdy přišla první vlna koronavirové epidemie. Nedalo se cestovat letadlem, nebylo možné se ubytovat v hotelech nebo penzionech. Takže obytné vozy se staly společně s chatami a chalupami logickou volbou pro cesty za hranice všedních dní. Řidiči obytných aut ale mají mnohem tvrdší chleba, než řidiči běžných osobáků. Například musejí ve většině zemí platit vyšší poplatky. Dobrá zpráva je, že v Česku se naopak výrazně snížily, avšak pouze pro obytné vozy s hmotností přes 3,5 tuny. 

Velké obytňáky rostou rychleji

Většina zákazníků chce pochopitelně menší obytné vozy. Ale výrazně stoupl zájem i o prostornější a vybavenější obytné vozy nad 3,5 tuny. "Poptávka u nich meziročně vzrostla o 250 %. Vedle většího prostoru s dostatečně velkým kuchyňským koutem a stolem se sedačkami tito lidé vyžadují i dostatek prostoru pro uložení zahradního nábytku, skútrů, lyží, nebo kol. Do některých vozů se vejde dokonce i malé osobní auto," doplňuje Pavla Skolil ze společnosti FC Morelo CZ zabývající se prodejem obytných vozů.

Poplatky za dálnice se u nás řídí podle hmotnosti

Větší obytná auta nad 3,5 tuny spadají do kategorie vozů, které v mnoha zemích musí platit mýtné. V Česku se jeho sazba pro „obytňáky“ nedávno snižovala. „U běžného obytného vozu se dvěma nápravami, spadajícího do kategorie víc než 3,5 tuny a méně než 7,5 tuny, s emisní normou Euro 6, se například sazba snížila z dosavadních 1,67 Kč/km na 0,044 Kč/km dálnice. U starších vozů ve stejné kategorii, avšak v Emisní třídě III, je sleva ještě výraznější. Z původních 2,82 Kč/km na 0,056 Kč/km,“ upřesňuje předseda Asociace kempování a karavaningu ČR Jan Bordovský.

V praxi to znamená, že například cesta Praha – Brno (200 km) obytným vozem o hmotnosti 4,5 tuny s emisní třídou EURO 5 vyjde nově jen na 9,60 Kč. Přitom před 1. lednem byla 48krát dražší! Mýtné tehdy bylo stanoveno na 466 Kč.
Reklama

Pozor na poplatky při cestování do zahraničí

Zjistit, kolik budete platit za použití dálnic po Evropě, je celkem oříšek. Obecně platí, že se i obytná auta rozdělují na kategorii pod a nad 3,5 tuny. Třeba v Rakousku řidiči ve druhé kategorii platí mýto místo dálničního kupónu, který se týká skupiny první. Výška a délka obytného auta určují poplatek za dálnici například ve Slovinsku, Chorvatsku a Itálii, kde se uplatňuje zpoplatnění podle ujetých kilometrů. Stejně jako ve Francii, kde je rozhodující výška 2 – 3 metry. Obytné vozy, které se do ní vejdou, mají poplatek levnější, vyšší už platí stejně jako autobusy. A to už může být citelná rána do rozpočtu. Bližší informace doporučujeme před cestou zjistit na webových stránkách autoklubů zemí, kam s obytňákem zamíříte. 

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Obytné přívěsy se znovu dostávají do módy. Tenhle stylový a praktický je pro Čechy jak dělaný!

Koronavirový rozmach tuzemského cestování nahrává originálním řešením ubytovacích kapacit.
29.07.2020 10:49
|
0
Reklama

Máte přívěs nebo karavan? S těmito modely by jejich tahání měla být hračka

Na světě je další ročník ankety, kde se dlouhodobě daří také vozům Škoda
07.10.2019 17:10
|
0

Co je na dovču lepší - stan, střešní stan nebo karavan?

Otázka stejně složitá jako slavné: ,,Co bylo dřív vejce, nebo slepice?” Každý pravděpodobně odpoví jinak. Žádný názor ale nelze považovat za nesprávný. Protože v rámci naší sedmdesátidenní balkánské jízdy máme ve flotile všechny tři druhy dovolenkových příbytků, udělili jsme každému z nich 5 plusů a 5 mínusů na základě reálných zkušeností. Navíc jako bonus můžete shlédnout video, jak se celý takový dovolenkový cirkus balí.
22.07.2018 15:59
|
1

Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen

Nejžádanější byla Škoda Favorit. Za bony se dalo koupit i Daewoo Racer, ale to bylo pro zelináře
10.05.2024 08:29
|
6

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
06.05.2024 14:15
|
7
Reklama

Supervýkonný pick-up Tesla Cybertruck míří do Evropy. Brzy se objeví i v České republice

Americká automobilka představí novinku na evropském turné se zastávkou v Praze
30.04.2024 12:30
|
0

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1
Reklama
Autosalon TV