Reklama
Řidičův chleba

Pozor při nákupu autochladničky, jsou mezi nimi velké rozdíly. Tady jsou tipy, jak vybrat

Hledejte takové, které mají přípojku do auta i na doma. Termoelektrický box je dobré předchladit.

Chladicí box (200 až 1500 Kč)

Zdroj: Tiskový servis Campingaz

Chladicí boxy nejsou vlastně nic jiného než krabice na jídlo s termoizolační vrstvou. Fungují na principu pasivního chlazení, tedy záleží na teplotě věcí, které do nich dáte. Teplota se poté snižuje pomaleji než v běžné tašce nebo krabici, na druhou stranu ale není možné čekat zázraky. Tansportovat chlazené potraviny tak bude dobré maximálně v řádu jedné nebo dvou hodin.

Potraviny či nápoje vydrží v termoboxu chladnější, když si před cestou v mrazáku připravíte několik chladicích vložek. Těmi pak lze vyložit stěnu boxu, třeba na dně a na vrchu. Výhodou termoboxů je, že samozřejmě nepotřebují elektřin a vždy jsou uzpůsobené k pohodlnému přenášení. Kromě klasických plastových krabic se prodávají třeba i měkké tašky, u nich je ale účinnost ještě o malinko nižší.

Termoelektrická chladnička (1300 až 9500 Kč)

Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Termoelektrické chladničky jsou nejoblíbenější kategorií mezi motoristy. Nabízí totiž dobrý poměr praktičnosti a ceny. I když se ty nejdražší vysokokapacitní modely rovnají cenou dostupnější plnohodnotným kompresorovým chladničkám, běžně lze solidní termoelektrický přístroj pořídit za částky okolo dvou tisíc korun.

Výrobky se liší nejen designem, ale i udávanou schopností chladit obsah proti teplotě okolí. Levnější modely nabízí okolo 15 stupňů Celsia, středně drahé se pohybují mezi 18 až 20 stupni, ty nejdražší slibují dokonce až 25 stupňů. Jde ale o hodnotu dosti proměnlivou a nejistou. Záleží i na tom, jak moc je chladnička naplněná, zda jsou potraviny už předem nachlazené a zda přístroj běžel už předtím, než jste jej naložili do auta.

Dobrou volbou jsou přístroje, které mají k dispozici dva přípojné kabely pro 12V zásuvku v autě a klasickou domácí zásuvku. Nemusíte se pak obtěžovat adaptérem, když chcete nechat chladničku běžet doma nebo třeba na hotelu. Čidlo vypnutí motoru vozu se hodí, ale nutné není. Lepší je pamatovat si, že nechávat dlouho termoelektrickou chladničku v zavřeném autě je kontraproduktivní.

Výhodou je přepážka nebo chytré uchycení víka chladničky (na obrázku). Některé modely mají kolečka nebo madla pro jednodušší transport. S tímto typem autochladničky už není problém vyrazit na dlouhý výlet, klidně na cestu k moři.

Kompresorová chladnička (9000 až 25 000 Kč)

Zdroj: Tiskový servis Dometic

Kompresorové autochladničky jsou v základu totožné s klasickými lednicemi, které má každý ve své kuchyni. Hodí se zejména pro ty, kteří plánují dovolenou v obytném voze, karavanu nebo v kempu. Objemově se pohybují od zhruba 15 litrů až po opravdové velikány s kapacitou 100 litrů na potraviny i nápoje. Je ale nutné počítat s tím, že jde o velmi těžké krabice (až 20 kg), které navíc zaberou v kufru vozu spoustu místa.

Chladničky tohoto typu se nabízí v různých designech, dělený chladicí prostor je už prakticky samozřejmostí. Některé menší modely mají popruh pro snadnější přenášení nebo držáky na nápoje. Počítá se totiž s tím, že si je ve voze umístíte mezi sedadla. Praktické jsou i chladničky s kolečky pro snadnější manipulaci. U velkých boxů počítejte, že je zvednou spíše dva lidé než jeden.

Rozsah teploty je výrazně lepší než u termoelektrických chladniček. Mohou nejen chladit, ale i dokonce poslouží i jako mrazák. Některé zvládají i teploty až -20 stupňů Celsia. Lepší chladničky by měli mít osvětlení boxu, ovládání s displejem a schopnost díky kvalitní izolaci udržet i po odpojení potraviny několik hodin rozumně nachlazené.
Reklama
Autosalon TV