Poškození auta v myčce musí řidič prokázat. Na náhradu škody má ale nárok jen někdy
Poškození auta v kartáčové myčce se dá rozdělit na tři nejčastější příčiny. V prvním případě si řidič může za poškození svého auta sám, například neodmontováním střešní antény. Takové škody jsou podle provozovatelů čerpacích stanic nejčastější. Druhou možností je závada na portálové myčce, která vozidlo poškodí. A třetím a nejkurioznějším případem bývá nehoda přímo uvnitř myčky, když řidič nezvládne řízení a narazí například do portálu. Jak se jednotlivé případy řeší? Ptali jsme se odborníků.
Rozhodují provozní pravidla myčky
Vjet bezhlavě do kartáčové myčky se nemusí vyplatit. Pokud máte na autě odnímatelnou anténu a jiné součásti, které by mohly otáčející se kartáče poškodit, před vjezdem je odstraňte. Většina kartáčových myček si navíc „nerozumí“ s členitou karoserií vozů kategorie pick-up často ověšených různými světlenými rampami, nosnými lištami a dalšími prvky. Jejich poškození patří při mytí k nejčastějším. Provozovatelé je proto do tohoto druhu myčky často nepouštějí. Pravidla používání určuje Provozní řád myčky, který byste měli před vjezdem znát. „Podle mých dlouholetých zkušeností se škoda nejčastěji stane nepozorností řidiče. Ať už jde o neodmontovanou střešní anténu nebo třeba pootevřené boční okno,“ připomíná provozovatel čerpacích stanic Martin Mikulenčák.
U vlastního zavinění a neznalosti provozního řádu myčky platí, že řidič nemá na náhradu škody nárok. A to ani směrem k provozovateli čerpačky (zodpovědnostní pojistka) ani z havarijního pojištění. „V tomto případě jde o pochybení řidiče, takže se na škodu nevztahuje havarijní pojištění,“ vyjádřil se k podobným případům mluvčí pojišťovny Generali Jan Marek.
Splašené kartáče
Dějí se ale pochopitelně i případy, kdy selžou stroje. I autor tohoto článku má osobní zkušenost z myčky, která poškodila auto i přes dodržení všech pravidel pro její používání. Kartáče nadzvedly zadní stěrač, který následně zničily včetně jeho pohonu a uchycení.
V takovém případě máte nárok na náhradu škody od provozovatele čerpací stanice, který je pro tyto události pojištěn. „Důležité je s obsluhou či provozovatelem sepsat škodní událost pro pojišťovnu, přesně popsat, co se stalo, co bylo poškozeno a dobře škodu zdokumentovat. Provozovatel případ předá pojišťovně, která vás bude následně kontaktovat a škodu uhradí,“ doplňuje Mikulenčák.
Může se také stát, že motorista nárokuje škodu, která se objevila po standardním průběhu mycího programu. Typicky poškrábanou karoserii. V tomto případě ale musí prokázat, že ke škodě skutečně došlo v myčce a že před vjezdem do ní na autě nebyla. Pomoci v tom mohou kamery na čerpačce, ale spíš případ skončí u soudu. Jde totiž o klasické tvrzení proti tvrzení. I tady platí vše co nejlépe zdokumentovat. Pokud provozovatel odmítne škodu uhradit, nezbývá než se obrátit na právníka.
Škoda z nepozornosti či nešikovnosti
Samostatnou kapitolou jsou pak nehody, které si řidič na autě způsobí jízdou v myčce. Například když nezvládne manévrování mezi sloupy portálu nebo si uvnitř myčky splete jedničku a zpátečku. „Tyto škody je možné hradit z havarijního pojištění. Pokud dojde v myčce ke karambolu, platí stejná pravidla jako při nehodě na silnici. Takže škodu můžete nárokovat z havarijního pojištění. Při poškození či rozbití skla při nehodě v myčce zaviněné řidičem se dá pojistná událost hradit i z připojištění autoskel,“ shrnul Jan Marek.
Při uvíznutí v myčce trubte
Pokud se vám nejen v případě poškození auta stane, že zůstanete v autě, portál se zasekl, ale kartáče běží dál, nepanikařte. Z auta by měly být vidět instrukce, co v takovém případě dělat. Buď na nich bude mobilní číslo, na které máte zavolat, nebo stačí zatroubit. Nové mycí systémy totiž na troubení zareagují a myčku úplně vyřadí z provozu. „V myčkách jsou dnes navíc kamerové systémy a systém obsluze hlásí, že došlo k závadě nebo nestandardnímu chodu. Takže by obsluha měla co nejdříve dorazit,“ uzavírá Martin Mikulenčák.