Reklama
Řidičův chleba

Lidé, kteří bydlí za touto značkou, nesmějí přijímat návštěvy. Tedy, pokud u nich nepřespí

Zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhy je poměrně rozšířený. Víte, kdo tudy může projet a kdo už ne?
Zdroj: Jan Markovič

Značky zákazu vjezdu doplněné o tabulku „mimo dopravní obsluhu“ nebo „dopravní obsluze vjezd povolen“ se objevují hlavně v českých městech v poměrně hojné míře. Často se také stává, že řidiče do takové ulice klidně pošle navigace. Cíl leží až za značkou. Co teď? Můžu projet, nemůžu? A co je to vlastně ta dopravní obsluha? Řada lidí to vůbec neví.

Zákazy s takovou dodatkovou tabulkou se objevují nejen v průmyslových oblastech města, ale i v klidných obytných čtvrtích. Jsou jimi vybaveny třeba některé slepé ulice. Někdy je také město osadí na žádost tamních obyvatel, kteří touží po tom, aby svému bydlišti ulevili od aut. Jenže pokud by věděli, kdo přesně za značku s dopravní obsluhou může vjet, možná by si to rozmysleli.

Instalatér ano, kamarád ne

„Je-li na dodatkové tabulce použit text s výrazem „dopravní obsluha“, rozumí se tím vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost.“ Tak hovoří zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně jeho příloha s dopravními značkami.

Z uvedeného textu vyplývá, že přivolaní řemeslníci mohou tento zákaz vjezdu pohodlně ignorovat. Jednoduše jedou do místa za prací. Stejně tak si obyvatelé dané ulice mohou zavolat taxi, nebo se nechat v klidu dovézt domů. Problém ale nastává se soukromými návštěvami, třeba přátel nebo příbuzných. Ti už by se mohli dostat do křížku s městskou policií.

Za značku totiž mohou vjet pouze ti, kteří mají v místě své bydliště. To návštěva logicky nemá. Dodatková tabulka však umožňuje vjezd i těm, kteří budou za značkou ubytovaní. To není nutné vztahovat jen na hotely nebo penziony. Ubytovat lze samozřejmě i návštěvu. Pokud tedy bydlíte za značkou a pozvete si k sobě své přátele, kteří za vámi dorazí autem, musíte je u sebe nechat přespat. Jinak se dopustí přestupku.

Při případné kontrole městskou policií by bylo vhodné nějakým způsobem dokázat, že tomu tak opravdu je. Jak, to už záleží na posouzení zasahujícího strážníka. Dá se předpokládat, že by mělo stačit ústní potvrzení řidiče. Pečlivější muž zákona by ale mohl vyžadovat například potvrzení od majitele nemovitosti, ať už písemně nebo ústně. Stejně tak není zřejmé, zda by například návštěva, která u vás doma zároveň provede nějakou drobnou opravu, například utáhne kohoutek, už byla ze zákazu dle posouzení strážníka vyňata.

Skoro 40 tisíc přestupků ročně

Městská policie přesně neví, kolik takových přestupků ročně řeší. „Takto podrobnou statistiku nevedeme, tedy nevíme, kolik řidičů se dopustilo porušení zákazu vjezdu mimo dopravní obsluhu. Za loňský rok strážníci v Praze zjistili celkem 39 472 dopravních přestupků v souvislosti s porušením dopravního značení zákaz vjezdu. Tento přestupek mohou řešit standardně domluvou, pokutou či oznámením správnímu orgánu. Pokuta na místě může být až do výše dvou tisíc korun,“ řekla Autosalonu mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Problém se soukromými návštěvami je bizarní a z této podstaty se dá očekávat, že jej městská policie ani obyvatelé daného místa příliš řešit nebudou. Je ale na druhou stranu potřeba počítat s tím, že daná značka otevírá v případě nepovedených sousedských vztahů prostor ke konfliktům. Strážník přivolaný na místo na udání souseda by jednoduše musel jednat podle zákona.

Do potíží se ale nedostávají jen návštěvy. Dodatková tabulka znamená problém i pro firmy, které mají za značkou svou provozovnu. Kromě toho, že za nimi nemohou jejich zákazníci, nesmí paradoxně do práce autem ani jejich zaměstnanci. Značkou totiž může projet jen ten, kdo má v místě sídlo nebo nemovitost. Tedy majitel společnosti. Ostatní nikoliv.

Autosalon oslovil s dotazem, zda mohou za značku projet soukromé návštěvy nebo zaměstnanci firmy,  také ministerstvo dopravy. „K uvedeným příkladům uvádíme, že ani v jednom případě nejste dopravní obsluhou ve smyslu významu uvedené dodatkové tabulky podle přílohy č. 6 k vyhlášce č. 294/2015 Sb.,“ potvrdil redakci mluvčí ministerstva František Jemelka.
Reklama

Diskuze

Pandrhola - 12.03.2021 12:04:19
Jak jsem už několikrát psal, strážník městské policie je frajirek co má svaly vyhoneny praskama a bohužel mu to tlačí na mozek.zakony neznají ale chovají se jako kdyby to tady osvobodili..
Pavel - 12.03.2021 16:46:28
Měšťák vám dá lísteček a vy to potom musíte řešit na jejich služebně v jejich úředních hodinách. Vůbec je nezajímalo, že jsem měl za oknem cedulku: Zámečnický servis i s telefonním číslem. Pokutu mi nedali, ale, že by mě měli uhradit čas a náklady?

Pozor, policie! Čeští řidiči už mají vlastní aplikaci, která je upozorňuje na kontroly

Web pracuje na základě informací přímo od řidičů. Vyzkoušeli jsme, zda funguje
08.03.2021 19:46
|
18
Reklama

Zasněžila mi při jízdě registrační značka. Výmluva, kterou neakceptujeme, říká policie. Hrozí pokuta

Na nečitelnou "espézetku" je možné pohlížet stejně, jako kdyby auto žádnou značku nemělo
16.02.2021 06:37
|
86

Za měsíc 1200 řidičů bez dálniční známky. Policie a celníci si pochvalují nový systém jejich kontrol

Známky kontroluje policie i mýtné brány. Ty sice neumí rozdat pokuty, ale informují o neplatičích
04.02.2021 07:58
|
13

Auta bez řidiče budou rasistická. Hůř poznají černocha za tmy, varuje britský úřad

Moderní technologie podle Britů pozná nejlépe bílého muže. Problém může mít i se ženami
20.04.2021 15:47
|
0

Hyundai Tucson z Nošovic se proměnil na praktický pick-up. Utáhne i dvoutunový vlek

Model nazvaný Hyundai Santa Cruz se bude nabízet se dvěma motory, silnější má 275 koní
20.04.2021 06:46
|
6
Reklama

Pro parkování na zásobování karta za oknem rozhodně nestačí. Zákon ji ani nevyžaduje, chce to důkazy

Tato místa nevyužívají jen dodávky. V případě potřeby na nich stojí i lékaři, opraváři nebo invalidé
15.04.2021 06:28
|
0

Čeští řidiči parkují kdekoliv. A když na správném místě, tak stejně špatně. Tady jsou příklady

Zákaz stání nevadí, žlutá čára není vidět a z vjezdu právě nikdo nevyjíždí. Tak proč neparkovat?
13.04.2021 19:02
|
1
Reklama
Autosalon TV