Instalatér ano, kamarád ne
„Je-li na dodatkové tabulce použit text s výrazem „dopravní obsluha“, rozumí se tím vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost.“ Tak hovoří zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně jeho příloha s dopravními značkami.
Z uvedeného textu vyplývá, že přivolaní řemeslníci mohou tento zákaz vjezdu pohodlně ignorovat. Jednoduše jedou do místa za prací. Stejně tak si obyvatelé dané ulice mohou zavolat taxi, nebo se nechat v klidu dovézt domů. Problém ale nastává se soukromými návštěvami, třeba přátel nebo příbuzných. Ti už by se mohli dostat do křížku s městskou policií.
Za značku totiž mohou vjet pouze ti, kteří mají v místě své bydliště. To návštěva logicky nemá. Dodatková tabulka však umožňuje vjezd i těm, kteří budou za značkou ubytovaní. To není nutné vztahovat jen na hotely nebo penziony. Ubytovat lze samozřejmě i návštěvu. Pokud tedy bydlíte za značkou a pozvete si k sobě své přátele, kteří za vámi dorazí autem, musíte je u sebe nechat přespat. Jinak se dopustí přestupku.
Při případné kontrole městskou policií by bylo vhodné nějakým způsobem dokázat, že tomu tak opravdu je. Jak, to už záleží na posouzení zasahujícího strážníka. Dá se předpokládat, že by mělo stačit ústní potvrzení řidiče. Pečlivější muž zákona by ale mohl vyžadovat například potvrzení od majitele nemovitosti, ať už písemně nebo ústně. Stejně tak není zřejmé, zda by například návštěva, která u vás doma zároveň provede nějakou drobnou opravu, například utáhne kohoutek, už byla ze zákazu dle posouzení strážníka vyňata.