Reklama
Řidičův chleba

V Praze jsou stovky kamer, ale řidiči se jich bojí zbytečně. Zjistit, které měří, je snadné

Pokuty se rozdávají jen na vybraných místech. Pokud jezdíte pravidelně, hned si je zapamatujete
Zdroj: Jan Markovič

Je ráno a pražskou ulicí K Barrandovu jedou stovky aut. Jde o důležitou spojnici Pražského okruhu s centrem i Jižní spojkou. Doprava je tu ale podivná. Zatímco v levém pruhu letí netrpěliví řidiči, v pravém se šine řada aut, v horším případě i hluboko pod limitem 70 a pak 50 km/h, který tu směrem do centra platí. Důvod je zřejmý - ulice je přímo posetá kamerami.

Jsou všude, u Slivence, u Holyně, v zatáčce nad Barrandovem, na křižovatce u Lidlu i dole u čerpací stanice Shell. Tam je najdeme dokonce i několikrát v opačném směru. Kdyby se dělal žebříček ulic s největším množstvím této techniky, byla by ulice K Barrandovu snad mezi pěti prvními. Není divu, že jsou řidiči nervózní. Jenže ve skutečnosti se rychlost měří jen na jediném místě.

Zbytečný strach

Je jasné, že jsou kamery na sloupu, s infračerveným bleskem a bílou čárou na ulici pro řadu řidičů strašákem. Bojí se, že pokud nepojedou předpisově, přijde jim za pár dní domů obálka s výzvou k zaplacení pokuty. I proto často brzdí tak, že jedou pod limitem, což může způsobovat nejen houstnutí dopravy, ale i potencionálně nebezpečné situace. Většiny kamer se přitom není vůbec potřeba bát. Pokuty nerozdávají, slouží třeba k počítání dopravy.

To je sice hezké, říká si čtenář. Jenže jak kamery, ze kterých mi pokuta nepřijde, poznat? Není jednodušší se bát všech a pak se nedivit, když dojde na trest? Panika je zbytečná. „Hodné“ kamerové systémy spolehlivě poznáte pomocí tří způsobů, ať už na místě nebo na internetu. K vypátrání toho, které jsou do rozdávaní pokut zapojené a které nejsou, zabere pár minut.
Reklama

Staré poznáte hned

První stopu směřující k tomu, že kamera pokuty nerozdává, můžete najít hned na ní. Řada kamerových systémů totiž vznikla s podporou Evropské unie, v rámci dotace je přitom nebylo možné využít k represi řidičů. Pokud byla kamera pořízena za peníze EU, je na rozvodové krabici obdélníková bílá nálepka s modrou vlajkou (je to vidět i na úvodní fotografii v článku). Postupem času ale nálepky vybledly nebo je déšť smyl. Zůstaly však po nich stopy. Stačí vždy hledat obdélník. Toto poznávací znamení ale neplatí u všech kamer, které neměří. A tak poslouží spíš jen jako lehké vodítko hlavně u starších systémů.

Mnohem jednodušší je se podívat na mapu webu Dopravní Info (www.dopravniinfo.cz) Ta je velmi užitečná pro kontrolu uzavírek nebo nehod na vaší cestě. Můžete si vyfiltrovat jednotlivé vrstvy a nechat si zaškrtnutou jen položku „Přestupkové systémy“. Funguje pouze pro Prahu a ukáže všechny aktivní kamery, tedy úsekové i okamžité měření rychlosti či kontrolu jízdy na červenou.

Pokud tedy vyrážíte na cestu nebo jezdíte pravidelně, můžete si snadno zkontrolovat svou trasu a zjistit, kde se skrývá potencionální nebezpečí v podobě přestupkového systému. Pozor ale na fakt, že Pražský okruh nepatří do Prahy. Měřené úseky na okruhu tudíž do mapy zanesené nejsou (vyjma jeho pokračování v ulici Lipská). Ty si řidič musí sám zapamatovat.

Ne všechny jsou aktivní

Mapa je aktuální a tak by v ní měly být všechny aktivní úseky. V některých se ale rozchází s ročenkou TSK, kterou každý rok v dubnu vydává Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Najdete ji zde. Je v ní přehledný seznam 60 úseků, z nichž některé nejsou na mapě Dopravní Info vyobrazené. Neměly by tedy měřit, ale jistější bude, pokud si na nich řidiči dají pozor. Týká se to například spodní částí zmíněné ulice K Barrandovu.

Kromě úsekových měření je ale možné kontrolovat i okamžitou rychlost. Opět lze najít tato místa na mapě i seznamu TSK. Jde především o frekventované křižovatky, na které dohlíží další kamery. Takových míst je podle ročenky 38. Znovu i tady platí, že i když jsou na seznamu, nemusí být nyní aktivní. Okamžitá rychlost se kontroluje na zmíněné ulici K Barrandovu na křižovatce u Lidlu.

Posledním systémem, který stojí za pozornost, je kontrola jízdy na červenou. Můžete si všimnout, že některé křižovatky umí oboje, tedy kontrolovat maximální povolenou rychlost i jízdu na červenou. Ostatně jízdu na červenou pokutují i tři křižovatky v ulici K Barrandou. Právě u Slivence, Holyně a u Lidlu by si měl řidič dát pozor, aby do křižovatky nevjel pozdě.

Úseky ze seznamu TSK najdete v následující fotogalerii. Policie ale nemusí používat všechny, některé tak mohou být neaktivní.

Podívejte se, kde je to bez pokuty

Jezdit pod dozorem pražských kamer tedy není tak problematické, jak se řada řidičů obává. Jen je dobré znát svou cestu a vědět, kde na mě číhá nástraha. V přiložené grafice najdete ukázku pěti míst, u kterých si lidé za volantem často nejsou jistí. Přesto jde právě o úseky, z nichž žádný postih nehrozí. Klikněte na tlačítko PROHLÉDNOUT.
Reklama

Diskuze

Thomas - 25.11.2021 14:14:23
v čele s autorem tohoto přiblblého článku, to je dutá hlava numero uno. Pokutovali tě, že ? Jel si jak prase a musel se s toho hne vypsat, chudáčku. Tak cáluj a zpátky do autoškoly!!
Thomas - 25.11.2021 14:12:53
Tohle je magorstán opravdu. Řiřid místo aby jel prostě předepsanou rychlostí bude čumět jak ***** po nálepkách a dumat který rychlostní limit může dvojnásobně přestřelit a který ne - duté hlavy za volanty.

Podívejte se na největší prasárny, které natočily kamery dopravní policie. Přesto byl rok 2020 dobrý

Největším problémem řidičů je nevěnování se řízení. Častým prohřeškem je i příliš vysoká rychlost
14.01.2021 09:53
|
5
Reklama

Používání palubních kamer v autě: V Portugalsku zakázáno, v řadě zemí riziko, na Ukrajině nutná věc

To, co je někde považované za bezpečnostní prvek, jinde klasifikují jako zásah do soukromí
08.07.2020 20:40
|
10

Vypátrali jsme všechna místa, kde se v Praze vyplatí sundat nohu z plynu. Měří tam totiž kamery

Přehled šedesáti kamer úsekového měření, 38 kamer okamžitého měření a dvaceti fotících semaforů
24.04.2020 15:02
|
14

Avii jste poznali podle typického pachu i barvy. Víte, jak se jí přezdívalo? Vyzkoušejte kvíz

Avie z Prahy dobyly komunistický svět. Teď už jich zbývá jen pár, ale jejich znalců je pořád dost
14.04.2024 08:47
|
3

Prodloužený Volkswagen ID. Buzz se poprvé objevil v Česku. Prohlédli jsme si ho a změřili

Novinka bude k mání se třetí řadou sedadel. Vylepšení dostala i technika pod kapotou elektromobilu
12.04.2024 16:30
|
0
Reklama

Takhle teď budou vypadat všechny vozy značky Alfa Romeo. Milano je její první model do zásuvky

K mání budou hned dvě výkonnostní varianty elektrického pohonu i hybrid s tříválcem
11.04.2024 10:04
|
0

Řidiči se často zbytečně plouží tam, kde mohou svištět. Nevědí, co znamená tato značka

Víte, jakou rychlostí se smíte pohybovat na silnici pro motorová vozidla ve městě? Řada lidí ne
09.04.2024 14:00
|
8
Reklama
Autosalon TV