Reklama
Řidičův chleba

Vypátrali jsme všechna místa, kde se v Praze vyplatí sundat nohu z plynu. Měří tam totiž kamery

Přehled šedesáti kamer úsekového měření, 38 kamer okamžitého měření a dvaceti fotících semaforů
Zdroj: TSK Praha

Řidiči v Praze by si měli dávat dobrý pozor na rychlost. Když už nikde v dohledu není policejní hlídka s radarem, jsou po celém městě rozmístěny desítky kamer. Některé jen monitorují hustotu dopravy, jiné ale měří rychlost. Připočítat k tomu dlouhému seznamu musíme také semafory, které zaznamenávají případný průjezd na červenou, který je ohodnocen vysokou pokutou a několika trestnými body. Poradíme, kde si dát pozor.

Druhy měřících kamer

Po Praze, ale nejen tam, je potřeba počítat s dvojím druhem měřících kamer. Přesně je popsala Barbora Lišková z Technické správy komunikací (TSK): „Zpravidla rozlišujeme dva základní typy radarů. Jedny obsahují restriktivní technologie a druhé jsou informativní či preventivní. Mezi takzvané restriktivní technologie, tedy automatizovaná zařízení, ze kterých jsou zasílány informace o podezření ze spáchání přestupku, patří Měření úsekové rychlosti (MÚR) a Měření okamžité rychlosti (MOR). Druhou kategorií jsou zařízení, které informují řidiče o výši rychlosti a upozorňují na překročení maximální povolené rychlosti v dané lokalitě.“

Budeme věnovat jen těm místům, které opravdu měří rychlost a ze kterých případně přijde pokuta. Co se radarů typu MÚR týče, těch bylo v roce 2019 na území Prahy 60. V tuto chvíli není v plánu jejich nárůst. Kamer typu MOR bylo v roce 2019 38, což je stejný počet, jako v uplynulých třech letech. V Praze je také celá řada kamer, které řidiče jen upozorňují na to, že překročil rychlost. Z nich ale žádná pokuta nepřijde.
Reklama

Poznámka redakce

Výše uvedené obrazové seznamy jsou z roku 2018. Technická správa komunikací v tuto chvíli seznamy z roku 2019 ještě zpracovává. V článku jsou však zmíněny jejich počty.

Jak fungují a kde jsou?

V ročence TSK z roku 2018 je podrobně popsáno, jak jednotlivé kamery vlastně rychlost měří. Zařízení pro měření úsekové rychlosti (MÚR) jsou v praxi dvě kamery, které fotí projíždějící auto. Dále vysvětluje TSK: „Na základě identifikace vozidla dle registrační značky, geodeticky změřené délky úseku a časových údajů je pak vypočtena průměrná rychlost vozidla v měřeném úseku, která je následně snížena o povolenou odchylku a porovnána s limitem maximální povolené rychlosti.“

Seznam kamer pro úsekové měření rychlosti:

Měření okamžité rychlosti obstarává jedna kamera. Okamžitá rychlost je měřena vyhodnocením signálů z dvojice indukčních smyček. Ona kamera se schopností čtení registrační značky se pak postará o záznam přestupku.

Seznam kamer pro okamžité měření rychlosti:
Reklama

Semafory, které hlídají průjezd

Jak už jsme zmínili výše, kromě policistů s radary a kamer je v Praze také celá řada semaforů, které pečlivě monitorují průjezd na červenou. Protože jde o jeden ze závažnějších přestupků, je dobré vědět, kde takové semafory jsou.

Seznam semaforů monitorujících průjezd na červenou:

Pět trestných bodů za projetí červené

Průjezd semaforu na červenou je, jako v případě nezastavení na stopce, na místě ohodnocen pokutou až do výše 2500 Kč. K tomu je potřeba počítat s pěti trestnými body. V případě správního řízení je tento přestupek ale ohodnocen pokutou v rozmezí 2500 a 5000 Kč. Pokud jde o řidiče, který tento přestupek udělal dvakrát během dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsíců, dočká se pokuty ve výši až 7000 Kč a navíc může přijít až na půl roku o řidičák.

Diskuze

Tomas - 25.01.2021 17:15:54
Je fajn že fotíte, ale na Poděbradská Kbelská je to podvod.Když jede tramvaj přeskočí zelená z červené během sekundy žlutá jen bleskne to se to vybírají pokuty, když bych to zvladl zastavit ostatní v koloně jdou do smyku. Ohrožujete nedbale životy řidiču
Tomas - 25.01.2021 17:10:56
Je fajn že fotíte, ale na Poděbradská Kbelská je to podvod.Když jede tramvaj přeskočí zelená z červené během sekundy žlutá jen bleskne to se to vybírají pokuty, když bych to zvladl zastavit ostatní v koloně jdou do smyku. Ohrožujete nedbale životy řidiču

Policistům v některých krajích došla trpělivost. Loví rychlé řidiče a vybírají pokuty v rouškách

Šoférů, kteří i v době karantény překračují rychlost, je stále hodně. Dopravních nehod naopak ubylo
03.04.2020 13:34
|
33
Reklama

V Česku odstartuje velká očista ulic. Kvůli koronaviru se nebude odtahovat ani pokutovat

Technická správa komunikací vsadí hlavně na ruční čištění ulic, kterému zaparkovaná auta nevadí
25.03.2020 16:55
|
1

Pražští strážnící vybrali loni na pokutách 48 miliónů korun. Nejvíce jim vydělává špatné parkování

Za loňský rok městská policie v Praze řešila 1,8 milionu přestupků v dopravě
02.03.2020 12:45
|
5

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5
Reklama

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8

Retro: Závodní Škoda Garde se silným motorem ze Žigulíku měla potenciál, ale nikoliv přízeň mocných

Model 160 RS MTX „Garde Láďa“ byl originální kreací poplatnou době, kdy se muselo hodně improvizovat
27.04.2024 09:11
|
4
Reklama
Autosalon TV