Reklama
Řidičův chleba

Vypátrali jsme všechna místa, kde se v Praze vyplatí sundat nohu z plynu. Měří tam totiž kamery

Přehled šedesáti kamer úsekového měření, 38 kamer okamžitého měření a dvaceti fotících semaforů
Zdroj: TSK Praha

Řidiči v Praze by si měli dávat dobrý pozor na rychlost. Když už nikde v dohledu není policejní hlídka s radarem, jsou po celém městě rozmístěny desítky kamer. Některé jen monitorují hustotu dopravy, jiné ale měří rychlost. Připočítat k tomu dlouhému seznamu musíme také semafory, které zaznamenávají případný průjezd na červenou, který je ohodnocen vysokou pokutou a několika trestnými body. Poradíme, kde si dát pozor.

Druhy měřících kamer

Po Praze, ale nejen tam, je potřeba počítat s dvojím druhem měřících kamer. Přesně je popsala Barbora Lišková z Technické správy komunikací (TSK): „Zpravidla rozlišujeme dva základní typy radarů. Jedny obsahují restriktivní technologie a druhé jsou informativní či preventivní. Mezi takzvané restriktivní technologie, tedy automatizovaná zařízení, ze kterých jsou zasílány informace o podezření ze spáchání přestupku, patří Měření úsekové rychlosti (MÚR) a Měření okamžité rychlosti (MOR). Druhou kategorií jsou zařízení, které informují řidiče o výši rychlosti a upozorňují na překročení maximální povolené rychlosti v dané lokalitě.“

Budeme věnovat jen těm místům, které opravdu měří rychlost a ze kterých případně přijde pokuta. Co se radarů typu MÚR týče, těch bylo v roce 2019 na území Prahy 60. V tuto chvíli není v plánu jejich nárůst. Kamer typu MOR bylo v roce 2019 38, což je stejný počet, jako v uplynulých třech letech. V Praze je také celá řada kamer, které řidiče jen upozorňují na to, že překročil rychlost. Z nich ale žádná pokuta nepřijde.
Reklama

Poznámka redakce

Výše uvedené obrazové seznamy jsou z roku 2018. Technická správa komunikací v tuto chvíli seznamy z roku 2019 ještě zpracovává. V článku jsou však zmíněny jejich počty.

Jak fungují a kde jsou?

V ročence TSK z roku 2018 je podrobně popsáno, jak jednotlivé kamery vlastně rychlost měří. Zařízení pro měření úsekové rychlosti (MÚR) jsou v praxi dvě kamery, které fotí projíždějící auto. Dále vysvětluje TSK: „Na základě identifikace vozidla dle registrační značky, geodeticky změřené délky úseku a časových údajů je pak vypočtena průměrná rychlost vozidla v měřeném úseku, která je následně snížena o povolenou odchylku a porovnána s limitem maximální povolené rychlosti.“

Seznam kamer pro úsekové měření rychlosti:

Měření okamžité rychlosti obstarává jedna kamera. Okamžitá rychlost je měřena vyhodnocením signálů z dvojice indukčních smyček. Ona kamera se schopností čtení registrační značky se pak postará o záznam přestupku.

Seznam kamer pro okamžité měření rychlosti:
Reklama

Semafory, které hlídají průjezd

Jak už jsme zmínili výše, kromě policistů s radary a kamer je v Praze také celá řada semaforů, které pečlivě monitorují průjezd na červenou. Protože jde o jeden ze závažnějších přestupků, je dobré vědět, kde takové semafory jsou.

Seznam semaforů monitorujících průjezd na červenou:

Pět trestných bodů za projetí červené

Průjezd semaforu na červenou je, jako v případě nezastavení na stopce, na místě ohodnocen pokutou až do výše 2500 Kč. K tomu je potřeba počítat s pěti trestnými body. V případě správního řízení je tento přestupek ale ohodnocen pokutou v rozmezí 2500 a 5000 Kč. Pokud jde o řidiče, který tento přestupek udělal dvakrát během dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsíců, dočká se pokuty ve výši až 7000 Kč a navíc může přijít až na půl roku o řidičák.

Diskuze

Pandrhola - 24.04.2020 19:27:31
Děkuji za upozornění.a teď ještě kde jsou ostatní.myslim tím celou ČR.
Mirek - 24.04.2020 21:16:30
mýtné se proste platit musi. prazska magistratni sebranka nema na sve male odmeny v milionech.Nikdy jsem necetl ze by z pokut bylo neco opraveno na silnicich, za to se neopravuje z toho jsou male milionove odmeny idiiotum na magistratu,vevodi tomu fethrib

Policistům v některých krajích došla trpělivost. Loví rychlé řidiče a vybírají pokuty v rouškách

Šoférů, kteří i v době karantény překračují rychlost, je stále hodně. Dopravních nehod naopak ubylo
03.04.2020 13:34
|
33
Reklama

V Česku odstartuje velká očista ulic. Kvůli koronaviru se nebude odtahovat ani pokutovat

Technická správa komunikací vsadí hlavně na ruční čištění ulic, kterému zaparkovaná auta nevadí
25.03.2020 16:55
|
1

Pražští strážnící vybrali loni na pokutách 48 miliónů korun. Nejvíce jim vydělává špatné parkování

Za loňský rok městská policie v Praze řešila 1,8 milionu přestupků v dopravě
02.03.2020 12:45
|
5

Nejen škody na autě. Viník nehody musí zaplatit třeba i zraněné zvíře nebo zrušenou dovolenou

Pomůže pojištění, ale i to funguje jen v některých případech. Rozhodují podmínky pojišťoven
06.03.2021 07:06
|
2

Dálnice zdarma nebudou. Jako kompenzace ale příští rok nezdraží

Aby známky neplatily, musel by být zcela změněn zákon, nebo by to musela rozhodnout vláda
04.03.2021 14:24
|
4
Reklama

Ledová silnice potrápila řidiče u Plzně. Dvě octavie skončily v příkopu, jedna málem srazila hasiče

Zatímco prvního šoféra už vyprošťovali, druhý do příkopu zapadl jen pár metrů od nich
04.03.2021 07:27
|
4

Absolutní nezodpovědnost řidiče náklaďáku. Ohrozil policisty, kteří si pro něj ihned dojeli

Nehodě zabránila jen velmi rychlá reakce policisty za volantem. Řidiči náklaďáku hrozí vysoký postih
03.03.2021 16:11
|
13
Reklama
Autosalon TV