Reklama
Řidičův chleba

Za měsíc 1200 řidičů bez dálniční známky. Policie a celníci si pochvalují nový systém jejich kontrol

Známky kontroluje policie i mýtné brány. Ty sice neumí rozdat pokuty, ale informují o neplatičích
Zdroj: edalnice.cz

K poslednímu lednu skončila platnost posledních papírových dálničních známek. Policie ČR a celní správa bude ty nové kontrolovat už jen elektronicky. Kromě nich jsou kontroly prováděny také pomocí kamer na vybraných mýtných branách. Ty ale neumí automaticky vystavit pokutu. Jen během ledna letošního roku celní správa na českých dálnicích řešila bezmála 600 řidičů, kteří po dálnici jeli bez zaplaceného poplatku. Obdobný počet šoférů postihli také policisté.

Tisícové pokuty

Celní správa společně s policií provádí kontroly elektronických dálničních známek kontinuálně již od 1. ledna. „Převzetím kontrolních sad se rozšířily možnosti hlídek i o provádění mobilních kontrol a od 1. února 2021 se již nemusí kontrolní hlídky soustřeďovat na papírové dálniční kupony, neboť jejich platnost byla ukončena,“ řekla Ivana Kurková, zástupce tiskové mluvčí Generálního ředitelství cel.

Dle celní správy bylo od 1. ledna řešeno 580 řidičů, kteří vjeli na dálnici bez uhrazeného poplatku, za což byly uloženy pokuty ve výši 666 000 Kč. 1. února pak celní správa řešila 63 řidičů bez známky, z toho dva případy byly předány do správního řízení. Policie pak za leden letošního roku řešila 620 řidičů bez známky, přičemž na pokutách vybrala zhruba 440 000 Kč. V celkové částce zhruba 1,1 milionu korun jsou pak jak ti, kteří jeli zcela bez známky, tak ti, kteří měli na okně vylepenou známku starou a tedy neplatnou.
Reklama

Systém kontrol je efektivní

V době, kdy byly v platnosti staré nalepovací kupony, probíhala jejich kontrola pouze pomocí fyzického dohledu příslušníků policie nebo celní správy. To se s příchodem elektronických vinět zcela změnilo. Petr Müller, ředitel odboru Výkonu služby Celní správy nám k tomu řekl: „Nový systém umožní vyšší efektivitu kontrolní činnosti a taktéž větší počet kontrolovaných vozidel oproti předchozí klasické vizuální kontrole.“

Ředitel Služby dopravní policie Jiří Zlý pak dodal: „Nový systém kontrol elektronických známek znamená pro policisty zjednodušení práce, neboť nebudou odkázání na manuální vkládání registračních známek do databází. V praxi tak bude mnohem jednodušší zjistit vozidlo, které neuhradilo dálniční poplatek a tím i efektivnější postihování řidičů, kteří využívají dálnic bez zaplacení poplatku.“ Mobilní sady pro kontrolu známek jsou vybaveny tabletem, speciální kamerou a dalším příslušenstvím. Policie má k dispozici 43 těchto sad a celní správa 15.

Petr Müller nám pak vysvětlil, že v systému jsou jasně vidět jak registrační značky aut, která mají poplatek uhrazen, tak ty, jejichž nositelé jsou od placení osvobozeni. V případě, že systém hlídku upozorní na to, že některé auto nemá poplatek uhrazen, musí jej hlídka zastavit a buď přestupek vyřešit na místě, nebo případ odeslat k dořešení do správního řízení. Mýtné brány osazené kamerovým systémem pro kontrolu jsou schopny pouze detekovat pohyb vozidel bez známky a upozornit na něj hlídky. Pokuty tento systém rozdávat neumí.

Diskuze

Jan - 28.11.2022 18:49:09
Je to asi nešvar a dobře tak. Kdy se začne PČR chlubit váhama pro přetížené kamiony? Tam by to bylo přínosnější.
Petr - 04.03.2021 18:25:09
Svoje auto mám rád a ničit ho na dálnici nikdy nebudu.Stačí vidět v jakém stavu jsou firemní dodávky staré 4 roky co jezdí často po dálnici D1. Ani jedna neprošla na své první STK...Volné čepy,vyklepané výfuky,olej teče z motoru i převodovky.

E-shop na dálniční známky nefunguje. Ministr dopravy se bojí hackerů, a tak jej odstavil

Od dnešního dne mělo být možné koupit elektronické dálniční známky. Ty papírové ale ještě platí
01.12.2020 12:35
|
5
Reklama

Nové elektronické dálniční známky mohou být pastí. Překlep při zadání RZ je může znehodnotit

Elektronické kupóny zvýhodňují elektromobily. Za některé se nebude platit ani koruna
26.11.2020 15:09
|
2

Příjemná změna: Elektronické dálniční známky nebudou platit kalendářní rok, ale rok od pořízení

Víme, jak budou poplatky za dálnice nově fungovat a jak bude probíhat jejich kontrola
09.09.2019 17:11
|
8

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV