Reklama
Řidičův chleba

Elektronická dálniční známka koupená přes eshop není zboží. Nelze ji tedy vrátit do 14 dnů

Spotřebitelský zákon se na prodej známek nevztahuje. V Rakousku a na Slovensku je to trochu jinak
Zdroj: edalnice.cz

Nástup elektronických dálničních známek přinesl pro všechny řidiče řadu novot. Jak už jsme informovali, může mít spousta řidičů při nákupu známky problém. Nejčastěji jde o chybně zadanou registrační značku, což vede ke zbytečným finančním výdajům navíc. V souvislosti s tím se v řadě diskuzí objevily dotazy, které se týkají možného vrácení dálniční známky. Podle některých diskutujících je totiž online zakoupená dálniční známka zboží, které by mělo být dle spotřebitelského zákoníku možné vrátit v zákonné dvoutýdenní lhůtě. Jak jsme ale zjistili, se známkami je to jinak.

Není zboží, jako zboží

Dle českého práva je možné zboží zakoupené online bez udání důvodu vrátit prodejci a to ve zmíněné dvoutýdenní lhůtě. Na dálniční známku se ale nevztahuje spotřebitelský zákon. „Nejde o spotřebitelský vztah, ale o výběr poplatku vyplývajícího ze zákona. To znamená, že jde o poplatek státu za užívání komunikace, což se řídí zákonem o pozemních komunikacích,“ upozorňuje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. 

I proto, že se prodej řídí jiným zákonem, není e-shop nastaven tak, aby bylo možné při zadání špatné registrační značky nebo emailu tuto chybu později opravit. Ve výdejních místech, kde značky či emaily zadává dle nadiktování obsluha, je pak možné chybu opravit jen do 15 minut.
Reklama

Rakousko na to jde jinak, Slovensko takřka stejně

Elektronické dálniční známky fungují i v některých dalších státech Evropy, Rakousko nevyjímaje. Nicméně v jeho případě je celý systém o něco propracovanější a chytřejší. Rakouské zákony totiž počítají s tím, že řidič může při zadávání udělat chybu nebo si cestu po dálnici třeba rozmyslet, a tak umožňují koupenou elektronickou známku také vrátit. Má to ovšem svá pravidla.

Elektronickou vinětu může vrátit pouze soukromá osoba, nikoli podnikatel. Vzhledem ke znění tamního zákona na ochranu spotřebitele a možnosti onoho vrácení je ale potřeba elektronickou známku v Rakousku kupovat s 18denním předstihem. Právě takový rozestup nákupu od začátku platnosti známky zajišťuje možnost od nákupu odstoupit a nechat si vrátit peníze. Je ale potřeba pamatovat na to, že zákon neplatí v případě nákupu známky s okamžitou platností, ta už vrátit nejde. To je ale umožněno právě jen podnikatelům.

Na Slovensku, kde také fungují elektronické dálniční známky, je zákon nastaven podobně, jako u nás. Známku tedy po zaplacení není možné vrátit. Ovšem na rozdíl od českých známek je u těch slovenských za určitých okolností možné napravit chybu při zadání registrační značky. Je ale potřeba se obrátit na provozovatele mýtného systému a to přes webový formulář.

Diskuze

Nejdl - 18.10.2021 17:13:28
V září 2021 jsem zakoupil dálniční známku pro osobní auto na celý rok.Teď mi auto nabourali a vypadá to na totální škodu.Jak je to s dálniční známkou.Bude mi vrácena nějaká část poplatku.Známka platí rok ale já jsem využil pouze dva měsíce.Děkuji.
PICHAV - 16.01.2021 14:54:45
ZNAMKA NENI SUL A V KARE NEMAS SLANKU !!!! MASLI ZNAMKU VULSI A LIP NEPOTREFIS BRANKU !!!! JSILI NAHY A JEDES FURT VLEVO V TANKU !!!! TO JE TEPRV TA PRAVA ZNAMKA !!!! PUNKU

Nové elektronické dálniční známky mohou být pastí. Překlep při zadání RZ je může znehodnotit

Elektronické kupóny zvýhodňují elektromobily. Za některé se nebude platit ani koruna
26.11.2020 15:09
|
2
Reklama

Celníci se zaměřili na dálniční známky. Jen za víkend na pokutách vybrali milion

Šlo o celorepublikovou akci, které se účastnilo 177 hlídek. Chybovali i plátci mýta
17.07.2020 08:36
|
6

Bez stovek milionů a za víkend. Čeští IT specialisté zvládli spustit nový systém dálničních známek

Zareagovali tím na předraženou státní zakázku. Systém známek zatím slouží charitativním účelům
27.01.2020 13:21
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV