Reklama
Řidičův chleba

Řidiči chybují při kupování elektronických dálničních známek. Zbytečně je to stojí peníze navíc

Špatně zadanou registrační značku nejde při online nákupu zpětně opravit. Je potřeba nová známka
Zdroj: edalnice.cz

Začátkem prosince byl spuštěn eshop na elektronické dálniční známky, přičemž se začátkem roku 2021 skončil prodej papírových kupónů. První spuštění systému ale provázely těžkosti a tak byl, dle ministra dopravy pro jistotu, zase vypnut. V současné době je v plném provozu, ale ukazuje se, že řidiči mají s nákupem známek problémy. I proto chystá Ministerstvo dopravy velkou kampaň, která na problémy poukáže a zvýší povědomí motoristů o elektronických dálničních známkách.

Problematický start

Spuštění e-shopu s dálničními známkami probíhalo v rámci velké tiskové konference v pořádku, ovšem hned vzápětí motoristé hlásili chyby a nedostupnost systému. Bylo to zapříčiněno jeho odstavením, protože se resort dopravy prý bál hackerského útoku. Podle společnosti Cendis, která eshop provozuje, je systém v tuto chvíli v pořádku a funguje bez jakýchkoliv problémů. Nicméně největší zatěžkávací zkouška jej teprve čeká.

Do konce ledna jsou totiž v platnosti loňské roční kupóny a další si řidiči tedy budou pořizovat nejpozději začátkem února. Motoristé by ale neměli zapomínat na to, že známku mohou koupit už dnes, přičemž je možné si nastavit platnost známky dle svých potřeb a preferencí. K 5. lednu se pak prodalo čtvrt milionu elektronických dálničních známek.
Reklama

Motoristé chybují

Martin Opatrný, tiskový mluvčí společnosti Cendis ale upozorňuje na to, že motoristé dělají při nákupu známek několik závažných chyb, které je v určitých případech mohou stát zbytečné peníze navíc. „Řidiči bohužel někdy chybují v zadávání registrační značky či emailu. Obojí přitom může mít vážné důsledky. Pokud si motoristé takto chybně koupí v eshopu známku s platností ihned, opravy již nejsou možné. Doporučujeme tedy kupovat známku alespoň s několikadenním předstihem a vše si v klidu zkontrolovat. Pokud kupuji známku na poště nebo čerpací stanici EuroOil, musím si údaje zkontrolovat ihned na místě. Opravy jsou možné na stejném místě pouze do 15 minut,“ řekl nám.

Problém je v tom, že systém z legislativních a provozních důvodů neumožňuje zpětnou opravu registrační značky při nákupu známky s okamžitou platností. Oprava je možná jen při nákupu známky s platností pozdější. Navíc, dálniční známka v tomto případě není služba nebo zboží, takže se na ni nevztahuje spotřebitelský zákon a možnost jejího vrácení ve 14denní lhůtě. Jde o poplatek. V případě, že motorista koupí známku s okamžitou platností a splete se při zadávání značky, má smůlu. Musí si koupit známku novou.

Na co si dát pozor?

Martin Opatrný zdůrazňuje, že při nákupu elektronické známky je potřeba klást důraz na pečlivost. Motoristé by měli známky kupovat s předstihem. Před odesláním elektronické objednávky si veškeré údaje, včetně emailu, několikrát zkontrolovat. V případě zadání špatné emailové adresy nepřijde potvrzení o zaplacení, které je potřeba vytisknout a vozit v autě.

Dále nám řekl: „Pokud motorista chce platit bankovním převodem, nemůže nastavit platnost známky ihned, ale až pět dní od zadání úhrady. To znamená, že například 4.1. zadá příkaz k platbě a začátek známky nastaví od 11.1.
Reklama

Velká reklamní kampaň

Nejen kvůli chybám motoristů, ale i kvůli koronaviru, který u některých skupin řidičů mohl přehlušit informace o elektronických dálničních známkách, chystá Ministerstvo dopravy velkou reklamní kampaň v ceně asi 10 milionů korun.

K té nám Martin Opatrný řekl: „Jsme přesvědčeni, že lidé musí mít dostatek informací o všech detailech. Cílem kampaně je podpora prodeje a především informovanosti. Chceme také předejít chybám, které mohou při zadávání údajů nastávat. Spoty a inzerce by měly mířit na všechny řidiče, akcent bude klást i na motoristy starší 50 let. Slibujeme si od toho také odbourání případné nedůvěry některých lidí z internetového prodeje. Reklama bude zároveň zdůrazňovat i výhody nového systému.“

Diskuze

unknown - 11.08.2021 17:01:57
is this website scam?
Jiří kuchta - 13.01.2021 10:24:52
Přitom alespoň u českých SPZ/RZ není problém aby zobrazili typ auta a požádali o potvrzení že to je to správně auto.

Mladík ve fabii pospíchal, a tak předjížděl přes uzavřenou část dálnice a připojovací pruh

Jeho riskantní jízdu natočil jiný řidič na palubní kameru a záznam předal policii
09.12.2020 10:40
|
3
Reklama

Řidič dodávky přehlédl BMW stojící u krajnice dálnice. Po nehodě shořelo, jeho šofér bojuje o život

Zůstávat v porouchaném autě v provozu je v dnešní době smrtelně nebezpečné
27.11.2020 08:20
|
5

Bez stovek milionů a za víkend. Čeští IT specialisté zvládli spustit nový systém dálničních známek

Zareagovali tím na předraženou státní zakázku. Systém známek zatím slouží charitativním účelům
27.01.2020 13:21
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV