Reklama
Řidičův chleba

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
Zdroj: MDČR

V následujících týdnech bychom měli mít novou vládu, která bude složena z koalice SPOLU a koalice Piráti a Starostové. Novým ministrem dopravy by s největší pravděpodobností měl být Martin Kupka (ODS), který má společně se svými koaličními partnery velké plány. Zatím ale není vůbec jasné, kdy a jestli vůbec se nová vláda bude věnovat chystaným změnám v bodovém sytému, ale víme, že v oblasti dopravy má poměrně jasno.

Doklady doma v šuplíku

V koaliční smlouvě se například píše: „Co nejrychleji zrušíme povinnosti nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak. To by znamenalo konec nošení jakýchkoliv dokladů, protože vše, od dat z řidičáku, přes informace o vozidle si stát, respektive policie, umí zjistit ze svých systémů. Vzniknout by kvůli tomu měla takzvaná eDokladovka, tedy online systém, ve kterém budou všechny doklady nahrány.

Koalice by zároveň ráda zajistila co nejrychlejší zprovoznění systému, který bude informovat o končící platnosti dokladů. Jak řidičáku, tak občanky a dalších.

Reklama

Velké změny v dopravě

Doprava je velkou bolístkou současné vlády. Vždyť na ministerstvu dopravy se za posledních pár let vystřídalo hned několik ministrů, žádné velké stavby se nekonají a stav silnic je žalostný. Nová koalice to chce změnit. Pro novou vládu je dle smlouvy naprosto prioritní dostavba Pražského okruhu, D35 a dokončení D1. Zároveň má v plánu na vybraných úsecích dálnic zvýšit maximální povolenou rychlost na 150 km/h.

Velkým problémem v Česku je tranzitní kamionová doprava. I s ní má koalice jasné plány. Ve smlouvě píše: „Součástí dálnic budou i potřebné odstavné plochy pro kamiony, tak abychom zamezili živelnému odstavování kamionů v přilehlých obcích a lokalitách. Pro jejich výstavbu budou přednostně využívány plochy typu brownfield.“

Zároveň ale chce část kamionů dostat ze silnic, a to pomocí přesunutí na železnici. „Vytvoříme podmínky pro přesun části nákladní dopravy ze silnic na koleje. Omezíme devastování silnic zejména nižších tříd kamiony a uvolníme dálnice pro osobní dopravu,“ píše se ve smlouvě.

Nová vláda si pak uvědomuje i nedostatečnou kapacitu některých silnic: „Zvýšíme kapacitu vybraných silnic I. třídy tam, kde intenzita provozu nepotřebuje dálnici, a vybudujeme obchvaty obcí a měst trpících tranzitní dopravou. Na financování silnic II. a III. tříd dáme od roku 2023 minimálně 6 miliard korun ročně.“

Reklama

Pečlivější dohled nad kamiony

Jen před několika málo dny jsme vás informovali o tom, že policisté mají velký problém s vážením přetížených kamionů, protože jejich řidiči si o kontrolách řeknou a objíždějí je. I s tím má chystaná vláda své pány. Ve smlouvě píše: „Zefektivníme a rozšíříme dynamické vážení kamionů, prověříme rozšíření mýtného tak, aby se tranzitní nákladní dopravě nevyplatilo objíždět zpoplatněné úseky.“

Zároveň je plánu kompletní digitalizace dopravně-správních agend a také dokončení procesu odstranění nelegálních billboardů u dálnic.


Diskuze

Petr - 07.01.2022 17:17:21
To jsou zase hovadiny. Ani do jedné nové fabriky nevedou koleje. A většina zabírá ornou půdu u dálnic. Tak to chce EU. Tak kdo je pro EU ať mlčí. Vyrábět šroub v Bulharsku, matku v Polsku a podložky v Portugalsku je politika EU.
nasran - 07.01.2022 11:27:08
kamioňáky, kteří zaviní nepatrné procento nehod, páč na to ****** voliči slyší, místo aby honili skutečné původce zla na silnici, amatéry

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
15.10.2021 07:14
|
9
Reklama

Vyhrocenou debatu o neomezené rychlosti možná zchladí elektromobily. Jezdí totiž pomalu

Je to stejně napjatá diskuze, jako když se v USA hovoří o právu nosit zbraně, míní odborník
07.10.2021 11:26
|
2

Rekonstrukce dálnice D1 je u konce, z velké části ji zaplatila EU. Cena za kilometr je astronomická

Už v následujícím roce začne další rekonstrukce úseku u Brna. Potrvá několik let
05.10.2021 11:20
|
9

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
4

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV