Reklama
Řidičův chleba

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
Zdroj: MDČR

V následujících týdnech bychom měli mít novou vládu, která bude složena z koalice SPOLU a koalice Piráti a Starostové. Novým ministrem dopravy by s největší pravděpodobností měl být Martin Kupka (ODS), který má společně se svými koaličními partnery velké plány. Zatím ale není vůbec jasné, kdy a jestli vůbec se nová vláda bude věnovat chystaným změnám v bodovém sytému, ale víme, že v oblasti dopravy má poměrně jasno.

Doklady doma v šuplíku

V koaliční smlouvě se například píše: „Co nejrychleji zrušíme povinnosti nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak. To by znamenalo konec nošení jakýchkoliv dokladů, protože vše, od dat z řidičáku, přes informace o vozidle si stát, respektive policie, umí zjistit ze svých systémů. Vzniknout by kvůli tomu měla takzvaná eDokladovka, tedy online systém, ve kterém budou všechny doklady nahrány.

Koalice by zároveň ráda zajistila co nejrychlejší zprovoznění systému, který bude informovat o končící platnosti dokladů. Jak řidičáku, tak občanky a dalších.

Reklama

Velké změny v dopravě

Doprava je velkou bolístkou současné vlády. Vždyť na ministerstvu dopravy se za posledních pár let vystřídalo hned několik ministrů, žádné velké stavby se nekonají a stav silnic je žalostný. Nová koalice to chce změnit. Pro novou vládu je dle smlouvy naprosto prioritní dostavba Pražského okruhu, D35 a dokončení D1. Zároveň má v plánu na vybraných úsecích dálnic zvýšit maximální povolenou rychlost na 150 km/h.

Velkým problémem v Česku je tranzitní kamionová doprava. I s ní má koalice jasné plány. Ve smlouvě píše: „Součástí dálnic budou i potřebné odstavné plochy pro kamiony, tak abychom zamezili živelnému odstavování kamionů v přilehlých obcích a lokalitách. Pro jejich výstavbu budou přednostně využívány plochy typu brownfield.“

Zároveň ale chce část kamionů dostat ze silnic, a to pomocí přesunutí na železnici. „Vytvoříme podmínky pro přesun části nákladní dopravy ze silnic na koleje. Omezíme devastování silnic zejména nižších tříd kamiony a uvolníme dálnice pro osobní dopravu,“ píše se ve smlouvě.

Nová vláda si pak uvědomuje i nedostatečnou kapacitu některých silnic: „Zvýšíme kapacitu vybraných silnic I. třídy tam, kde intenzita provozu nepotřebuje dálnici, a vybudujeme obchvaty obcí a měst trpících tranzitní dopravou. Na financování silnic II. a III. tříd dáme od roku 2023 minimálně 6 miliard korun ročně.“

Reklama

Pečlivější dohled nad kamiony

Jen před několika málo dny jsme vás informovali o tom, že policisté mají velký problém s vážením přetížených kamionů, protože jejich řidiči si o kontrolách řeknou a objíždějí je. I s tím má chystaná vláda své pány. Ve smlouvě píše: „Zefektivníme a rozšíříme dynamické vážení kamionů, prověříme rozšíření mýtného tak, aby se tranzitní nákladní dopravě nevyplatilo objíždět zpoplatněné úseky.“

Zároveň je plánu kompletní digitalizace dopravně-správních agend a také dokončení procesu odstranění nelegálních billboardů u dálnic.


Diskuze

Pandrhola - 25.11.2021 16:15:05
Vždyť jó, dostaňte kamióny že silnice co nejdříve.az nebudete mít potraviny v krámě nebo benzín na benzinkach atd budete zase mluvit jinak.a v neposlední řadě,nehody bez kamionů budou taky.
Luděk - 25.11.2021 16:35:53
Tak přesunout kamiony na železnici (hlavně tranzit) je jistě ušlechtilá myšlenka (není nová). Ale na to je třeba mít a) kapacitu železniční sítě a terminály pro rychlou a efektivní přepravu, b) musí to být ekonomicky výhodné pro dopravce.

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
15.10.2021 07:14
|
7
Reklama

Vyhrocenou debatu o neomezené rychlosti možná zchladí elektromobily. Jezdí totiž pomalu

Je to stejně napjatá diskuze, jako když se v USA hovoří o právu nosit zbraně, míní odborník
07.10.2021 11:26
|
2

Rekonstrukce dálnice D1 je u konce, z velké části ji zaplatila EU. Cena za kilometr je astronomická

Už v následujícím roce začne další rekonstrukce úseku u Brna. Potrvá několik let
05.10.2021 11:20
|
7

Řidič BMW, audi či elektroauta bývá častěji agresivním psychopatem než škodovkář. Ukázal to průzkum

Moc dobře z průzkumu nevzešli ani majitelé registračních značek na přání či aut se zlatou barvou
04.12.2021 08:51
|
14

Cyklisté zadarmo a pár míst i pro auta s LPG. Praha otevřela nové velké P+R parkoviště

Parkoviště pojme až 886 aut, nechybí ani pár míst pro dobíjení elektromobilů
03.12.2021 13:56
|
4
Reklama

Řidiči k malým nehodám zbytečně volají policii. Zdržují tak nejen ji, ale i všechny kolem

Problém je, že některé leasingovky vyžadují policii i u malých nehod. Nárok na to ale nemají
02.12.2021 20:33
|
6

Řidič u Brna předjížděl na sněhu a zákazu přímo před policisty. Ostatní prý jeli až moc pomalu

Nejspíš si vůbec neuvědomil, na jak doslova tenkém ledě v tu chvíli bruslil. Byl jen krok od nehody
01.12.2021 11:49
|
9
Reklama
Autosalon TV