Reklama
Řidičův chleba

Rekonstrukce dálnice D1 je u konce, z velké části ji zaplatila EU. Cena za kilometr je astronomická

Už v následujícím roce začne další rekonstrukce úseku u Brna. Potrvá několik let
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Dlouhých osm let řidiči projížděli různými etapami rekonstrukce dálnice D1. Začátkem října Ministerstvo dopravy konečně oznámilo, že rekonstrukce celkem 160 kilometrů dálnice je definitivně u konce.  V jednu chvíli pracovalo na jednotlivých úsecích až tisíc dělníků, desítky stavebních strojů, některé práce probíhaly i v noci. Řidiči si sice mohou oddechnout, ale jen na chvíli. V následujícím roce začne další velké a několikaleté omezení u Brna.

Rozšíření i nové mosty

ŘSD o rekonstrukci dálnice D1 říká, že šlo o nejnáročnější projekt, který kdy realizovalo. Začal už v roce 2013 opravou úseku mezi Mirošovicemi a Kývalkou. Všechny rekonstruované úseky byly rozšířeny o tři čtvrtě metru na každé straně, což přispívá bezpečnosti dálnice a v případě jakéhokoliv omezení umožní vedení dopravy ve dvou pruzích. 

To byl ale jen začátek. Nové jsou také mosty, sjezdy, nájezdy či odpočívadla. „Kompletní rekonstrukce 160 kilometrů D1 probíhala v obou směrech, a to včetně 92 dálničních mostů a 35 nadjezdů, křižovatkových větví, odbočovacích a připojovacích pruhů, středního dělícího pásu, kanalizace a několika odpočívek. Došlo k doplnění telematických zařízení, instalován byl také 160 kilometrů dlouhý optický kabel,“ říká generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Kromě rozšíření se na bezpečnost myslelo také v rámci instalace nových svodidel, výstavbě oplocení či nových bezpečných cest pro migraci zvěře.

Skoro vše platila EU

Vzhledem k tomu, že jde o jednu z největších dopravních staveb posledních let, odpovídá tomu také cena. Jeden kilometr nové dálnice D1 dle Ministerstva dopravy vyšel na 136 milionů korun bez DPH. Nutno ale dodat, že na 17 úsecích modernizace D1 se z 80 % spolupodílela Evropská unie.

Opravy dálnice se ale neustále prodlužovaly. Všechny práce měly být hotové už v roce 2018, ovšem termín dokončení byl nakonec dvakrát posunut. Důvodem byly jak neshody při jednáních s vlastníky pozemků či obcemi, tak také technické zádrhely.
Reklama

Další omezení už brzy

Jakkoliv se zdá, že si řidiči mohou oddechnout, další rekonstrukce už je na dohled. Tentokrát se budou rozšiřovat jízdní pruhy v okolí Brna. Mezi 182. a 210. kilometrem je v plánu několikaletá práce na rozšíření jízdních pruhů na šest.

Krom toho je v plánu také oprava mostu Šmejkalka u Prahy. V tuto chvíli se řeší, kdy přesně začnou opravy, ve hře je jak rok 2022, tak 2023. Omezení se bude týkat asi jednoho kilometru dálnice a trvat by mělo dvě až tři stavební sezóny.

Diskuze

Vojta - 21.12.2021 01:21:07
136 milionů na 1km modernizované dálnice není astronomická cena, ale nejnižší možná cena vzešlá ze soutěže na jednotlivé úseky. Stavěly se nové mosty, bouraly staré atd. Krom podkladních vrstev jde de facto o úplně novou dálnici.
Pepan - 09.10.2021 23:40:08
To znám, jedna firma určila cenu jedné státní zakázky na 20 mil.Kč obratem jí prodala jiné firmě za 10 mil.Kč a tato druhá firma si najala jinou firmu a ta jim to za 3 mil.Kč postavila. Přeci to zaplatíme my občané a že se někdo pakuje nikoho nezajímá!!!

Noční bouřky trápily řidiče. D1 opět stála a pak ji pro změnu blokovali kamioňáci

Policie musela řidiče kamionů budit. Problémy dělaly hlavně popadané stromy
30.06.2021 11:04
|
0
Reklama

Kamioňák ztratil kontrolu nad svým autem a na desítky hodin zablokoval D1. Pivo teklo proudem

Kamion při pádu posunul betonová svodidla. Protijedoucí řidič měl co dělat, aby se jim vyhnul
20.04.2021 17:21
|
7

D1 uzavřela hromadná nehoda mnoha aut. Příčina byla stejná jako při největší bouračce v historii

Další nehody se staly na objízdných trasách. Celkem bylo zraněno 11 lidí a nabouráno na 20 aut
17.03.2021 12:11
|
8

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV