Reklama
Řidičův chleba

Nový bodový systém stále čeká na projednání. Reálně hrozí, že nikdy nezačne platit

Poslanci si na něj stále nenašli čas, zatím prošel jen Legislativní radou vlády
Zdroj: Policie ČR

S velkou slávou byl v září loňského roku předán návrh na přepracování bodového systému do poslanecké sněmovny. A od té doby se vůbec nic neděje, poslanci se věnují jiným tématům a na tento jim nezbývá čas. Pokud si jej nenajdou do konce volebního období, může se také stát, že žádné změny neproběhnou a návrh novely skončí uklizený v šuplíku některého z mnohých ministrů dopravy.

Změny jsou nutné

Současná podoba bodového systému byla zavedena 1. července 2006, tedy před dlouhými 15 lety. Besip, ale i ministerstvo dopravy už se několik let shodují, že jeho změny, částečné zjednodušení, ale u některých přestupků i zpřísnění, jsou potřeba. Několik měsíců se proto jak ministerstvo, tak právě Besip a další dopravní specialisté věnovali ideálnímu nastavení změn systému.

Mezi novinkami se v novele bodového systému objevil řidičák na zkoušku, úprava počtu bodů za jednotlivé přestupky, ale také revize jejich finančního ohodnocení. Původní plán byl takový, že nový bodový systém po všech jednání začne platit na začátku příštího roku, což se začíná stále více jevit jako velmi nepravděpodobné. Důvodů je hned několik - od koronaviru po blížící se volby.
Reklama

Novela leží v Parlamentu. Přežije volby?

Po prázdninách to bude rok, co mají poslanci možnost začít bodový systém projednávat. Jak ale víme, na stole je právě onen poslední rok úplně jiné téma a to pandemie koronaviru. V tuto chvíli novelu projednala a schválila Legislativní rada vlády, což je alespoň malý posun. Jak nám ale potvrdil František Jemelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy, může se snadno stát, že novela bodového systému, tak, jak je dnes napsána a předložena, se schvalování nemusí vůbec dočkat.

„V tuto chvíli vůbec nevíme, kdy se tomuto tématu budou poslanci věnovat. Žádný bližší termín není, stále tedy čekáme na první čtení,“ řekl nám. Problém ale je, že to zatím nevypadá, že by téma koronaviru, které poslance už několik měsíců plně zaměstnává, mělo ustoupit. A tak se možná na novelu bodového systému vůbec nedostane. Na podzim letošního roku jsou volby a je velmi pravděpodobné, že se po nich složení poslanecké sněmovny výrazně promění.

Pak je několik verzí, co se s novelou stane. Podle jedné budou změny smeteny ze stolu a vůbec neproběhnou. Další verzi nám vysvětlil František Jemelka: „Pokud se schválení nestihne v tomto volební období, musela by novelu schválit nová vláda, a pak by musela jít znovu do sněmovny. Nedá se tedy po volbách navázat rovnou projednáváním ve sněmovně.“ A pak je ale na stole otázka, zda případné projednávání proběhne hladce a beze změn, nebo bude muset novela projít dalšími změnami, které její schválení znovu posunou.

Diskuze

googlle - 31.03.2021 16:51:37
pokud nezačne platit to je jen dobře!!ty jejich zlodejsky praktiky co chtej dat policajtum a celnikum to uz je zabranou nebeskou!!na vymahani pokut jsou od toho soudy a exekutoři a pokud nezvladaj svou praci měli by jit od valu!

Žákyně autoškoly projela křižovatkou na červenou. Hrozí jí pokuta a trestné body, ač nemá řidičák

Na přestupcích žáků nesou podíl viny učitelé, kteří za ně mají zodpovědnost. Zákon ale řeší alkohol
15.10.2020 09:51
|
32
Reklama

Na dálnici až 140 km/h a začátečníci jen s šesti body. Vláda schválila novelu bodového systému

Přibude jen trojice bodových trestů. S uvedením změn do praxe můžeme počítat od roku 2022
18.08.2020 09:32
|
17

Jen 6 bodů pro zelenáče a vyšší pokuty. Ministerstvo dopravy zveřejnilo návrh změn bodového systému.

Nový systém chce být přehlednější, mírnější k bagatelním přestupkům a přísnější k těm závažnějším
22.05.2020 12:32
|
3

Retro: České kloubové autobusy neměly na růžích ustálno. Uzurpoval je Ikarus i západní konkurence

Ve Vysokém Mýtě vzniklo několik nadějných protoypů autobusů s kloubem, ujal se až ten nejobyčejnější
02.03.2024 08:46
|
2

S CFMOTO na Papui Nové Guineji: Pavel Liška v rozhovoru popisuje slasti a strasti drsného mototripu

Asi žádný endurista zatím neprocestoval lidojedský ostrov s loutkovým divadlem na nosiči
29.02.2024 18:00
|
1
Reklama

Retro: Horský autobus Karosa T 500 HB se moc neosvědčil. Místo do zatáčky jezdil rovně

Dobrou myšlenku se nepodařilo dotáhnout k funkčnímu celku. Dnes jde o velmi vzácného veterána
24.02.2024 09:48
|
17

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4
Reklama
Autosalon TV