Reklama
Řidičův chleba

Nový bodový systém stále čeká na projednání. Reálně hrozí, že nikdy nezačne platit

Poslanci si na něj stále nenašli čas, zatím prošel jen Legislativní radou vlády
Zdroj: Policie ČR

S velkou slávou byl v září loňského roku předán návrh na přepracování bodového systému do poslanecké sněmovny. A od té doby se vůbec nic neděje, poslanci se věnují jiným tématům a na tento jim nezbývá čas. Pokud si jej nenajdou do konce volebního období, může se také stát, že žádné změny neproběhnou a návrh novely skončí uklizený v šuplíku některého z mnohých ministrů dopravy.

Změny jsou nutné

Současná podoba bodového systému byla zavedena 1. července 2006, tedy před dlouhými 15 lety. Besip, ale i ministerstvo dopravy už se několik let shodují, že jeho změny, částečné zjednodušení, ale u některých přestupků i zpřísnění, jsou potřeba. Několik měsíců se proto jak ministerstvo, tak právě Besip a další dopravní specialisté věnovali ideálnímu nastavení změn systému.

Mezi novinkami se v novele bodového systému objevil řidičák na zkoušku, úprava počtu bodů za jednotlivé přestupky, ale také revize jejich finančního ohodnocení. Původní plán byl takový, že nový bodový systém po všech jednání začne platit na začátku příštího roku, což se začíná stále více jevit jako velmi nepravděpodobné. Důvodů je hned několik - od koronaviru po blížící se volby.
Reklama

Novela leží v Parlamentu. Přežije volby?

Po prázdninách to bude rok, co mají poslanci možnost začít bodový systém projednávat. Jak ale víme, na stole je právě onen poslední rok úplně jiné téma a to pandemie koronaviru. V tuto chvíli novelu projednala a schválila Legislativní rada vlády, což je alespoň malý posun. Jak nám ale potvrdil František Jemelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy, může se snadno stát, že novela bodového systému, tak, jak je dnes napsána a předložena, se schvalování nemusí vůbec dočkat.

„V tuto chvíli vůbec nevíme, kdy se tomuto tématu budou poslanci věnovat. Žádný bližší termín není, stále tedy čekáme na první čtení,“ řekl nám. Problém ale je, že to zatím nevypadá, že by téma koronaviru, které poslance už několik měsíců plně zaměstnává, mělo ustoupit. A tak se možná na novelu bodového systému vůbec nedostane. Na podzim letošního roku jsou volby a je velmi pravděpodobné, že se po nich složení poslanecké sněmovny výrazně promění.

Pak je několik verzí, co se s novelou stane. Podle jedné budou změny smeteny ze stolu a vůbec neproběhnou. Další verzi nám vysvětlil František Jemelka: „Pokud se schválení nestihne v tomto volební období, musela by novelu schválit nová vláda, a pak by musela jít znovu do sněmovny. Nedá se tedy po volbách navázat rovnou projednáváním ve sněmovně.“ A pak je ale na stole otázka, zda případné projednávání proběhne hladce a beze změn, nebo bude muset novela projít dalšími změnami, které její schválení znovu posunou.

Diskuze

googlle - 31.03.2021 16:51:37
pokud nezačne platit to je jen dobře!!ty jejich zlodejsky praktiky co chtej dat policajtum a celnikum to uz je zabranou nebeskou!!na vymahani pokut jsou od toho soudy a exekutoři a pokud nezvladaj svou praci měli by jit od valu!

Žákyně autoškoly projela křižovatkou na červenou. Hrozí jí pokuta a trestné body, ač nemá řidičák

Na přestupcích žáků nesou podíl viny učitelé, kteří za ně mají zodpovědnost. Zákon ale řeší alkohol
15.10.2020 09:51
|
28
Reklama

Na dálnici až 140 km/h a začátečníci jen s šesti body. Vláda schválila novelu bodového systému

Přibude jen trojice bodových trestů. S uvedením změn do praxe můžeme počítat od roku 2022
18.08.2020 09:32
|
17

Jen 6 bodů pro zelenáče a vyšší pokuty. Ministerstvo dopravy zveřejnilo návrh změn bodového systému.

Nový systém chce být přehlednější, mírnější k bagatelním přestupkům a přísnější k těm závažnějším
22.05.2020 12:32
|
3

Cizinec jel po D8 s třikrát přetíženou dodávkou. Dostal pokutu, ještě více zaplatí provozovatel

Náklad musel být přeložen a následně kontrolně zvážen
14.05.2021 13:50
|
15

Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
27
Reklama

Tohle není fotomontáž ani vtípek. Policisté u Trnavy řešili velmi netradiční formu nákladní dopravy

V autě jelo pět lidí, přičemž vrak v horším stavu chtěli odvézt do sběrných surovin
13.05.2021 06:29
|
7

Praha chce "radary na kouřící auta." Vozy s vysokými emisemi odhalí bez zastavení přímo v provozu

Systém bude řidič nejprve jen upozorňovat. Později je bude posílat na STK
11.05.2021 11:37
|
2
Reklama
Autosalon TV