Reklama
Řidičův chleba

Nově mají policisté za některé přestupky domlouvat, ne pokutovat. Schválení odkládá koronavirus

Novela zákona a bodového systém prošla připomínkami. Tím to ale pro ni asi na nejbližší měsíce končí
Zdroj: Policie ČR

Už řadu let se mluví o velké změně bodového systému, se kterou má jít ruku v ruce změna dalších předpisů a zákonů, týkajících se dopravy. Ačkoliv jsou všechny navrhované změny dávno sepsány a prošly všemi odbornými i veřejnými diskuzemi, finální podoba stále leží na stole. A vypadá to, že ještě nějakou dobu bude. Podle ministerstva dopravy totiž vůbec není jasné, že bude novela schválena v aktuálním volebním období. Platit by přitom měla od začátku příštího roku.

Důležitější zákony mají přednost

Na novele bodového zákona pracovala řada odborníků a v nejaktuálnější bezpečnostní strategii ji požaduje také Besip. Je to skoro neuvěřitelné, ale poprvé byly změny v bodovém zákoně navrhovány před pěti lety. A je to už 14 let, co tu máme původní bodový systém.

Změn v zákoně by mělo být opravdu hodně. Dotknou se nejen přestupků a trestů za ně, ale třeba i autoškol nebo prvořidičů. Ačkoliv všechny změny již prošly odbornou diskusí, připomínkami veřejnosti, odborníků i Legislativní radou vlády, stále leží v Poslanecké sněmovně. Důvod je prostý, poslanci mají na stole stále důležitější a aktuálnější práci, která se týká především koronaviru. Proto je bodový systém odsunut na neurčito. František Jemelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy nám k tomu řekl: „K projednání této komplexní úpravy bodového systému reagujícího na situaci v provozu doposud ve Sněmovně nedošlo. A je otázkou, zda ho v tomto volebním období vůbec projedná.“
Reklama

Změny nebudou jen kosmetické

Ministerstvo dopravy do novely prosadilo dvě velké změny. Jednou je zpřísnění postihů závažných a vědomých přestupků. Zakročit se tak má proti pirátům silnic. Druhou je zjednodušení a zpřehlednění celého bodového systému. První změna má za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu, protože dlouhodobě zaostáváme za ostatními evropskými zeměmi ve statistice zemřelých nebo těžce zraněných na silnicích.

„Zatímco spodní hranice pokuty ve správním řízení zůstala zpravidla na podobné úrovni, navýšili jsme horní hranici, aby bylo možné vzhledem k okolnostem uložit vyšší pokutu například u pirátů silnic. V žádném případě se nejedná o přestupky, které udělá řidič omylem. Nejvyšší možná pokuta, kterou bude možné ve správním řízení udělit, je 75 000 korun. Vztahuje se na nejhrubější porušení zákona, jako je odmítnutí testu na alkohol či jiné návykové látky,“ vysvětlilo už před časem ministerstvo dopravy. Počet bodů zůstane i po schválení novely stejný, tedy 12. Ovšem nově budou přestupky rozděleny jen do tří kategorií a to na šesti, čtyř a dvoubodové.
Reklama

Zmírnění u malých přestupků

Novinkou bude také snížení mírnějších přestupků, jako jsou zapomenuté doklady od auta nebo nerozsvícené světlomety. V současné době může policie za doklady požadovat až 2000 Kč na místě a úřad až 2500 Kč ve správním řízení. Nově to bude do 1500 Kč na místě nebo domluva, ovšem ve správním řízení až 5000 Kč. U nerozsvícených světlometů je to stejné.

„Pro řadu bagatelních přestupků snižujeme postihy - pokuty na místě by namísto 2 000 korun měly vyjít nanejvýš na 1 500 korun. V našem návrhu jsou pokuty na místě fixně dané, a to skoro pro všechny přestupky – 1 500, 2 500 a 5 000 korun. Jedinou výjimkou jsou přestupky drobné, bagatelní, jako je například neoprávněné stání a zastavení či mírné překročení rychlosti. U těchto přestupků navrhujeme sazbu do 1 500 Kč právě proto, aby policista na místě mohl případný přestupek vyřešit domluvou,“ vysvětlilo ministerstvo dopravy.

Diskuze

Radek - 15.02.2021 17:53:29
I městský strážník je jen člověk. už sem měl tu čest a bylo to domluvou.
Jiří Černý - 15.02.2021 12:06:53
Už vidím příslušníka městské policie, pro kterou je to příjem do obecní kasy, jak na nás dělá tytyty....

Mladí řidiči mohou zadarmo do speciální autoškoly, kde se naučí krotit své ego a poznat limity

Projekt probíhá na několika polygonech po celém Česku. Určen je pro řidiče do 24 let
04.02.2021 15:32
|
6
Reklama

Žákyně autoškoly projela křižovatkou na červenou. Hrozí jí pokuta a trestné body, ač nemá řidičák

Na přestupcích žáků nesou podíl viny učitelé, kteří za ně mají zodpovědnost. Zákon ale řeší alkohol
15.10.2020 09:51
|
32

Senioři za volantem: psycholog vysvětluje, proč bourají a proč je pro ně tak těžké odložit řidičák

Senioři v nejsou v praxi tolik rozdílní od jiných skupin řidičů. Problémem je jejich sebereflexe
10.09.2020 10:52
|
55

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
9
Reklama

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6

Retro: Trabant a Wartburg se čtyřtaktními motory přišly pozdě. Pád Berlínské zdi jen zkrátil agónii

Východoněmecké automobily bez modrého dýmu z výfuku byly jako vodňanská kuřata bez hlavy
03.02.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV