Reklama
Řidičův chleba

Mladí řidiči mohou zadarmo do speciální autoškoly, kde se naučí krotit své ego a poznat limity

Projekt probíhá na několika polygonech po celém Česku. Určen je pro řidiče do 24 let
Zdroj: Start Driving

Mladí řidiči často v policejních statistikách figurují mezi nejčastějšími viníky vážných dopravních nehod. Policisté a experti na dopravní bezpečnost pak neustále upozorňují na to, že mladí a čerství řidiči často doplácí na svou nevyježděnost, nezkušenost a někdy až příliš velké ego, kterému pocit z řízení jen nahrává. K tomu, aby byli začínající řidiči za volantem opatrnější a aby získali rozmanitější řidičské zkušenosti pod bedlivým dohledem profesionálních instruktorů má nově pomoci projekt Start Driving. Pro účastníky je zcela zdarma a určen je pro mladé řidiče od 18 do 24 let.

Zdokonalení řidičských schopností

Chybami a praxí se člověk učí. Projekt Start Driving má za cíl ty chyby eliminovat, důkladně je vysvětlit a to v bezpečném prostředí polygonu. To hlavní, čemu se kurz věnuje, je zdokonalování jízdy přímo v provozu. Součástí výcviku je nauka zásad defenzivní jízdy, tedy krocení ega a emocí, které mohou být za volantem velmi problematické.

Účastníci kurzu si mohou na polygonu vyzkoušet řadu nestandardních situací, jako krizové brzdění nebo nenadálý vyhýbací manévr. To vše navíc i v náročných podmínkách mokra nebo na kluzké silnici a pod dohledem školených instruktorů. Hlavní myšlenkou, kterou budou lektoři účastníkům kurzů předávat, je však poznatek, že je lepší se do krizové situace v provozu vůbec nedostat. Kurzy jim napomohou uvědomit si řidičské limity jejich i jejich automobilů. Důraz bude kladen i na psychologii.

„Dopravněpsychologická část programu má formou diskuze se začínajícími řidiči upozornit na reálná nebezpečí a hrozby, které čekají na řidiče, pokud budou přeceňovat své síly a riskovat. Tato korekce musí být bezprostřední v rámci absolvování kurzu START DRIVING, aby si okamžitě uvědomili, že na silnici je potřeba se chovat za všech okolností zodpovědně a ohleduplně, s respektem k ostatním účastníkům silničního provozu,“ řekl Michal Walter, místopředseda Asociace dopravních psychologů ČR.

Stačí si vybrat místo

Zájemci o bezplatný kurz si mohou místo vybrat na webu startdriving.cz. Kurz je nutné absolvovat s vlastním vozidlem nicméně je možná účast 2 osob ve vozidle, například vozidlo sdílené s rodičem. Část výuky pak probíhá i ve vozech autoškoly. Účastník pak musí být držitelem řidičského průkazu skupiny B. Kurzy probíhají po celé ČR, například ve Vysokém Mýtě, v Sosnové, na polygonu v Mostě, v Ostravě nebo třeba Příbrami.

Zapojila se i policie

Celý projekt má na svědomí Asociace autoškol ČR, ovšem kromě ní na něm spolupracuje celá řada dalších partnerů, včetně Autoklubu ČR nebo České kanceláře pojistitelů. Kromě nich se do něj zapojila i policie, která mladým řidičům v rámci kurzu vysvětluje a názorně ukazuje to, co v reálném životě vede k dopravním nehodám, jak to vypadá, když řidič přecení své schopnosti nebo schopnosti auta, ale třeba i to, že rychlost opravdu zabíjí.

Ředitel dopravní policie Jiří Zlý k tomu řekl: „Z pohledu dopravní policie je tento projekt velice přínosný. Problematice mladých i začínajících řidičů je třeba trvale věnovat náležitou pozornost, neboť právě tato kategorie je z hlediska statistik dopravní nehodovosti jednou z nejrizikovějších. Na základní kurz v autoškole je potřebné navázat edukačními programy, které začínající řidiče připraví na všechna možná úskalí v silničním provozu.“
Reklama

Diskuze

Radek - 09.03.2021 19:18:45
Nápad je to dobrej, bohužel cílová skupina by neměla být omezená věkem. Nutno podotknout, že těch nejhorších "exemplářů" z řad mladých se tato ani podobné akce ani nedotkne - nezapomínejme, že v jejich očích jsou těmi nejlepšími šoféry na světě :/
Jiří - 08.02.2021 15:12:18
Je to podle mě fajn nápad. Ale co jsem si tento kurz na jejich stránkách pročetl, tak mi to připadá spíš jako kurz pro naprosté začátečníky. Krom bezpečného úhybového manévru mi to nepřijde, že by to mělo naučit mladý kluky "krotit své ego".

Mladík ve fabii pospíchal, a tak předjížděl přes uzavřenou část dálnice a připojovací pruh

Jeho riskantní jízdu natočil jiný řidič na palubní kameru a záznam předal policii
09.12.2020 10:40
|
3
Reklama

Žákyně autoškoly projela křižovatkou na červenou. Hrozí jí pokuta a trestné body, ač nemá řidičák

Na přestupcích žáků nesou podíl viny učitelé, kteří za ně mají zodpovědnost. Zákon ale řeší alkohol
15.10.2020 09:51
|
32

Mladý řidič čelně naboural do zdi. Záchranáře zavolalo auto a zřejmě mu zachránilo život

Automaticky se aktivoval systém eCall. Škoda kvůli němu svolávala kamiqy do servisů, zde fungoval
15.05.2020 11:10
|
8

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
3

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV